פלילי | פשיעה חמורה | אסירים | נוער
0543001311 מידע מורחב
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד שני מורן
פלילי | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים | נוער

בגלל "אכיפה בררנית": בוטל כתב אישום נגד תושב צפת שהיה מעורב בקטטה

השופטת ודאד יונס גנאים ביקרה בחריפות את הפרקליטות והמשטרה: "הדעת אינה יכולה לסבול את העובדה שהנאשם שנחבל אף הוא באופן חמור, יועמד לדין כאשר המתלונן יוזם החיכוך לא יועמד לדין"
שניים התקוטטו, אז למה רק אחד נאשם? (צילום להמחשה: יוטיוב)

החלטה שגויה של המשטרה והפרקליטות להעמיד לדין רק אחד משני תושבי צפת ש"הלכו מכות" במרכז חנויות בעיר הצפונית, הובילה לביטול כתב האישום, ולביקורת נוקבת של בית המשפט.

אשר אפוטה (59) מצפת נקלע לעימות פיזי עם אדם אחר ב-4 ליולי 2019. זה התחיל בוויכוח מילולי בחנות מקומית, שגלש לדחיפות הדדיות, והסתיים עם כתב אישום נגד אפוטה, בו נטען כי היכה בעזרת מוט ברזל בראשו של האדם עימו התעמת, וגרם לו לחתך עמוק בקרקפת ולטיפול רפואי מורכב. מלבד כתב אישום הוגשה בעבר נגד אפוטה בקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים. בשלב מסוים שוחרר לביתו, אולם תחושת הכעס והתסכול לא נרגעו. הסיבה: בעוד שהוא הואשם בגין חלקו בקטטה, האדם איתו התקוטט לא עמד לדין.

סנגורו של אפוטה, עו"ד ירון שומרון, טען בבית משפט השלום בקריית שמונה, כי אפוטה נאלץ להשתמש באלימות רק לאחר שהמתלונן תקף אותו, והוסיף כי אפוטה עצמו נחבל באירוע האלים ונזקק לטיפול רפואי. לפיכך, הסנגור טען כי יש לבטל את כתב האישום לנוכח אכיפה בררנית, שכן נגד המתלונן שהיה אלים אף הוא לא הוגש כתב אישום.

הפרקליטות טענה מנגד, כי במסגרת שיקוליה לא להגיש כתב אישום כנגד המתלונן, לקחה בחשבון כי מי שגרם להסלמה באירוע היה הנאשם, שהוביל את הוויכוח ולאחר מכן דחף את המתלונן. "המתלונן אמנם דחף אותו חזרה אך מדובר בדחיפות מתונות יותר", ציינה הפרקליטות, "בהמשך איים הנאשם לפגוע במתלונן, נטל מוט ברזל והיכה אותו בראשו".

עו"ד ירון שומרון

השופטת ודאד יונס גנאים לא התרשמה מטיעוני הפרקליטות, וכתבה החלטה נוקבת: "אכיפה בררנית של החוק נוגדת באופן חריף את העיקרון של שוויון בפני החוק ומקוממת מבחינת הצדק. היא פוגעת בשוויון משום שהיא מפלה בין בני אדם דומים או בין מצבים דומים לשם השגת מטרה פסולה או על יסוד שיקול זר או מתוך שרירות גרידא… הגעתי למסקנה שעל אף שמדובר בעבירות חמורות ובפציעה קשה, הדעת ותחושת הצדק אינה יכולה לסבול את העובדה שהנאשם שנגרר לאירוע, שגם הוא נחבל באופן חמור במהלכו, יועמד לדין כאשר המתלונן יוזם החיכוך עם הנאשם ומי שרץ אחריו לא יועמד לדין. אדגיש בהקשר הזה את העדות שבתיק החקירה ולפיה בשלב השני של האירוע המתלונן חילץ בשלב מסוים את מוט הברזל מידו של הנאשם והם המשיכו להתקוטט ביניהם גם בחלק זה של האירוע, כך שלא מדובר בתוקף ומותקף כפי שמצטייר מכתב האישום".

השופטת סיכמה וציינה בהחלטתה: "העמדה לדין רק של אחד המשתתפים בקטטה אינה תוצאה צודקת וגם לא הוגנת, לא מנקודת מבטו של הנאשם אשר הועמד לדין, ואף לא מנקודת המבט הכללית שעניינה האינטרס הציבורי הרחב. לפיכך, אני מורה על ביטול כתב האישום שהוגש נגד הנאשם".

 

One Response

  1. עוז הגב

    שופטת אמיצה סוף סוף

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן