תורת המודיעין של אילן סרדל

שתף כתבה עם חברים

בעדות נדירה חשף מפקד התחנה הגדולה בארץ משטרה המאפשרת פעילות פלילית חמורה בתמורה למידע וכסף שחור מארגוני פשיעה * מעורבות בחקירות רגישות, תעשיית מין ושוחד במפרץ, החבר מהפועל חיפה בשליחות עברין סמים והימורים * מי "שם זין על מח"ש המושחתים" בפייסבוק? * "פוסטה" עם מפקד תחנת זבולון לשעבר על דוכן העדים

"אחרי שהייתי עצור ארבעה ימים במגרש הרוסים נסעתי לתאילנד". סרדל בבית משפט (פוסטה)

המעצר של מפקד תחנת זבולון לשעבר, נצ"מ אילן סרדל, זעזע את 500 אלף התושבים בשטח השיפוט של תחנת המשטרה הגדולה בארץ. אבל לא רק תושבי הקריות נחרדו למשמע החשדות הכבדים שהופצו על מפקד התחנה הפופולרי שלהם, אושייה חברתית אהודה בלשון המקומונים. גם כל צרכני המידע בתחום המשטרה והפלילים ברחבי הארץ חשו כך כאשר קראו את החשדות על מערכת יחסים סבוכה בין בכירי המשטרה והמודיעין לבין ספקי נערות ליווי ומפעילי מועדוני החשפנות וההימורים המשגשגים בערי המפרץ.

במובן מסוים, ההר הוליד עכבר. התיק המתוקשר שהחל בגל מעצרים של קצין המשטרה הבכיר יחד עם סרסורים, עבריינים, חברים אישיים וסתם מקורבים, הסתיים בקול ענות חלושה. כעבור שנה המחלקה לחקירות שוטרים נעתרה לבקשת הקצין המושעה והסנגורים שלו, והסכימה לסגור את התיק ללא כתב אישום, בתמורה לפרישתו של הקצין לגמלאות. מיד לאחר מכן, מדורי הרכילות במקומונים שליטפו את מפקד התחנה העמיקו את הסיקור המפרגן בסדרת כתבות מגזין על העוול שנגרם לו, לכאורה, אפילו כתבת יומן בחדשות 13 נתנה לו פתחון פה בליל שבת אחד.

כך, הקצין שנאלץ לפרוש והתחייב בפני הציבור לתבוע את מח"ש, מימש את האיום והגיש תביעת ענק. באמצעות עו"ד רענן בר-און ועו"ד ורד כהן תובע סרדל חמישה וחצי מיליון מהמחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, על הנזקים שנגרמו לו עקב מה שהוא מגדיר כמעצר שווא ופרישה מאולצת מצמרת המשטרה.
המשפט מתנהל מזה מספר חודשים, אבל כעת עלה לדוכן העדים סרדל עצמו, לחקירה הנגדית של נציגי המחלקה האזרחית בפרקליטות מחוז תל אביב בהובלת עו"ד ניר גינצ׳רסקי, שמונה לגונן על הקופה הציבורית ולשמור על היוקרה המעורערת של מח"ש (21 ינואר).

העדות של סרדל חשפה בגוף ראשון מערכת יחסים מכוערת של "תן וקח" בין המשטרה לבין לקוחותיה בעולמות התוכן של הזנות, ההימורים והסמים. בלי קשר לתוצאה אליה יגיע סרדל בתביעה הזו, בעדות הנדירה שלו כמפקד תחנת משטרה גדולה הוא חשף את הציבור אל ליבת הפעילות של יחידות המאבק בפשיעה, אל משטרה המאפשרת פעילות פלילית חמורה בתמורה למידע מודיעיני וכסף שחור מעבריינים וארגוני פשיעה.

סגירת התיק במח"ש, והכתבות המפרגנות בדיעבד, החזירו לסרדל את כבודו המקצועי במידה מסויימת ואפשרו לו לפתוח חברת חקירות פרטית מצליחה עם אנשי משטרה בכירים לשעבר אשר מתפקדת כיחידת משטרה פרטית – מודיעין, חקירות, מעקבים, מעבדות וטכנולוגיות. למרות זאת, סרדל בחר להגיש תביעה אזרחית בה צפים כעת שוב ושוב נורמות קלוקלות של משטרת ישראל, ואלה מהן המיוחסות לו עצמו.

עו"ד ניר גינצ'רסקי. המחלקה האזרחית בפרקליטות תל אביב

תחנת זבולון
"מי רצה לתפור לך תיק", שאל התובע גינצ'רסקי, וסרדל חשף מיד שמות של ארבעה רכזי מודיעין בתחנת זבולון, פקודים שלו אשר מרדו בו וגם העלילו עליו. "הם עבדו עם רכז המודיעין של מח"ש, ניצן אייזנברג, ומשם המשיכו בכירי מח"ש, משה סעדה, דובי שטרצר ושרית עדיקא, שהנחו את רכזי המודיעין והחוקרים לעשות את הפעולות נגדי".
הפרקליט ביקש מסרדל לספר קצת על תפקידיו במשטרה ועל יחידת המשטרה עליה פיקד. "הייתי ראש מדור מבצעים של משטרת ישראל, שני למפכ"ל הייתי", אמר סרדל, "תחנת זבולון היא תחנת המשטרה הגדולה במדינה, כ-20 עצורים ביום, 12 אלף תיקים בשנה, שמונה רכזי מודיעין וקצין מודיעין אחד, 67 חוקרי משטרה, כולם היו תחת פיקודי".
מה היתה מידת המעורבות שלך בתיקים?
"מעורבות מלאה. בישיבות בוקר הייתי נחשף לכל תיק ותיק, ואז הייתי עושה תיעדוף ומטפל בתיקי פשע בעיקר… הייתי דורש מקציני חקירות מידע נוסף ומקבל החלטות בהתאם… כשהיו מחלוקות בין קצין החקירות לבין אזרח או חשוד מסויים, אני הייתי מקבל החלטות סופיות".

עו"ד משה סעדה, סגן ראש מח"ש

גם בתיקי רישוי עסקים התערבת?
"על מפקד תחנה יש חובה להתערב בתיקי רישוי עסקים, בסוף כל תיק רישוי עסקים יש חותמת שלי, אין לי פריבלגיה לא להתערב… כל תיק רישוי הייתי מכיר מקצה לקצה".
האם קבלת החלטות בניגוד לעמדת המודיעין?
"כן בוודאי, כ-1000 ידיעות מודיעיניות היו מגיעות לשולחני מדי שבוע, ואין ידיעה במאגר שאני לא חתום עליה.. עשיתי נוהלי עבודה בעניין הזה, החלטתי שלא תעלה למאגר ידיעה שהיא ברמת רכילות או קשקוש".
אתה בקיא בעבודת המודיעין בתחנת זבולון, איך משיגים מידע ומקורות?

"בוודאי, בעבר הייתי ראש משרד מודיעין בזבולון… בעיקרון, מאתרים עבריינים ועבריינים לשעבר עם אינטרס לתת מודיעין, 90 אחוז מהמקורות האנושיים זה עבריינים… לכל מקור מודיעיני יש אינטרס למסור את המידע שלו".
מה עושה רכז מודיעיני עם ידיעה?

"אמור לרשום אותה על דף, להעביר למפקד שלו ואז זה מגיע אלי כמפקד התחנה… אם זה רק שמועה אני שואל שאלות ונותן הנחיות להעשיר את המידע".

מפקדי תחנות אינם מעורבים ברמה הזו בדרך כלל.

"נכון, אולי בגלל שהייתי ראש לשכת המודיעין אז… מתוך 1000 ידיעות שהיו מגיעות לשולחני 800 היו שטויות… בכל הפרוטוקולים היו הנחיות שלי".

אבל רכזי מודיעין תמיד מזינים ידיעות למערכת כדי שישמשו בעתיד…

"אוי ואבוי לציבור אם כל ידיעה יזינו למערכת… אני אסרתי את זה בתחנת זבולון, דרשתי להעשיר ידיעות… הנוהל הזה שלי עבר את מפקד מחוז חוף ואת מפכ"ל המשטרה…. גם יחידת ביקורת משטרת ישראל בדקה את זה ונקבע שזה נכון… דרך אגב, הנוהל הזה שלי לא התאים לשלושה רכזי מודיעין ומכאן התחילה כל הפרשה הזו".

תעשיית זנות משגשגת בערי הקריות

הסרסור מ'

הפרקליט גינצ׳רסקי מאתגר את סרדל בידיעה אודותיו שהתקבלה אצל רכז מודיעין במחלקה לחקירת שוטרים. "יש אצלנו ידיעה מודיעינית על כך שקצין בשם א"א נמצא בקשר עם מ', בעל מועדוני ליווי… הוא מקבל ממנו כסף ובתמורה עוזר לו במידע על פשיטות, ובעיקר על מניעת פשיטות… באחת הפעמים, נטען בידיעה, מ' ביקש מהקצין א"א לדאוג שאסיר המקורב אליו יקבל חופשה מהכלא, א"א אכן סייע לו לצאת לחופש".

סרדל משיב מיד, הוא מוכן לשאלה הזו: "אם אני הייתי מקבל מרכז מודיעין ידיעה כזו הייתי דורש ממנו לפרק את הידיעה הזו ולהעשיר אותה בפרטים… כי מ' היה מקור מודיעיני קבוע אצלנו, משנת 2009 הוא סייע לנו לפענח מקרי רצח… א"א היה המפעיל של מ'… הוא היה שולח אותו לחשוף לנו מידע, לפעמים תמורת כסף…. א"א היו לו מאות מקורות כאלה.

א"א היה פקוד שלך?

"כן, ב-2003 בזבולון".

ונסעת איתו לחופשה בקובה?

"כשנסענו יחד לקובה הוא כבר לא היה פקוד שלי, אלא עבר לימ"ר חוף. לאחרונה הוא פרש מהמשטרה ואני מעסיק אותו בחברה שלי".

מה ההיכרות שלך עם מ'?

"שום היכרות, חוץ ממה שעלה כאן, מודיעין מול תחנה… מ' שוהה בחו"ל כרגע והוא הגיש תצהיר בנושא הזה, הוא מאוד רצה להגיע להעיד אבל יש לו ויכוח כספי עם מס הכנסה על עשרות אלפי שקלים… אז קשה לו לבוא לארץ בגלל זה".

אתה אישרת לו להפעיל מועדוני חשפנות?

"נכון, אבל 15 שנה לפני מפקדי תחנות אישרו לו".

את המועדון שלו אישרת להפעיל בניגוד לעמדת המודיעין.

"אישרתי בניגוד לעמדת המודיעין על בסיס ידיעות שאני הבאתי. זה היה בסמכותי. התקבלו ידיעות על כך שבווילון האחרון במועדון יש פעילות מינית. שלחתי לבדוק את הנושא הזה. שלוש פשיטות בוצעו ולא נמצאה פעילות מינית. על הבסיס הזה אישרתי את פתיחת המועדון בניגוד למידע המודיעיני".

סרדל נגד בני אבליה

מ' היה יעד מודיעיני או יעד עב"ם, עבריין בכיר מאוד?

"לא, בתקופתי מ' היה המקור המודיעיני הבכיר ביותר שלנו, אבל כאשר נצ"מ בני אבליה מונה למפקד ימ"ר חוף בשנת 2015 הוא הפך אותו ליעד עב"ם, ממקור מודיעיני הוא הפך אותו ליעד מודיעיני מחוזי. בגלל אינטרסים זרים", אמר סרדל וחשף תופעה מדאיגה: מקור מודיעיני מוגן של קצין אחד הופך ליעד מודיעיני בעקבות חילופי תפקידים, או כמו שמטיבים לנסח זאת בעולם התחתון, אחרי שסוחטים את הלימון זורקים אותו לפח הזבל של התחנה.

השם של בני אבליה, היום מפקד מרחב אשר במשטרה (גליל מערבי), מעביר את החקירה ליחסיו של סרדל עם הקצינים במחוז חוף, כולל אינטריגות מרושעות לדבריו שהובילו למסירת מידע נגדו על רקע הקידום שלו לתפקיד מפקד תחנת זבולון.

"כשאתה מגיע לדרגת נצ"מ ומתמודד הלאה מתחילים להגיע מכתבים אנונימים, מזל שהמפכ"ל אלשיך עצר את הנושא הזה. אני הייתי מפקד תחנה הכי צעיר במשטרה, וקיבלתי הבטחות לקידום מסגן המפכ"ל לשעבר ניצב זהר דביר וממלא מקום המפכ"ל לשעבר ניצב בנצי סאו. הם הבטיחו לי דרגת תנ"צ, זהר דביר אמר לי שאחרי זה תוך שנה אהיה ניצב ואז אתמודד על מפכ"לות. מתוך 30 נצ"מים שהיינו אז היו צריכים לבחור שלושה לדרגות תנ"צ, היינו שלושה מובילים, אני אבי אדרי ובני אבליה, אז לבני אבליה היה אינטרס לפגוע בי".

אתה מונה רק שלושה אבל היו עוד שמות.

"לא אתן עוד שמות כדי שלא יפורסמו ב'פוסטה'… אבליה פעל מולי בניגוד עניינים, מצד אחד הוא דיווח למח"ש, ומצד שני הוא היה איתי בתחרות על תפקיד ודרגות. אני החלפתי את אבליה בתחנת זבולון, מפקד המרחב חגי דותן העביר אותו מתפקידו, כי היתה עלייה בפשיעה".

הנוכחות של אבי נמירובסקי לא הפריעה לסרדל

החבר א'

הפרקליט גינצ'רסקי שולף מחומר הראיות בתיק החקירה הגנוז של מח"ש עשרות דפי מידע מודיעיני, רגע לפני שהושלכו לארכיב מאחר ולא הניבו ראיות לכתב אישום למגינת ליבם של החוקרים במח"ש, אבל כעת הם נחשפים רשמית לראשונה, והם לא מוסיפים כבוד לתובע סרדל.

מידע אחד על ירקן מוכר עם נגיעה בעולם העברייני, שסרדל אישר לו להפעיל מועדון בשם "החלום" אשר פעל כבית בושת. מידע אחר עסק באב ובנו, כדורגלנים לשעבר בהפועל חיפה, וחברים אישיים של סרדל ובני ביתו המזוהים עם מועדון הכדורגל האדום. לאב ניתן אישור לאסוף ברזלים וגרוטאות, רכוש של המשטרה במגרש הענק שמקיף את תחנת זבולון. עם הבן היה סיפור מורכב יותר, הוא נתפס נוהג במהירות מופרזת ובשכרות. קצין בתחנה כבר הכין אסמכתה למעצר, אבל בהתערבות סרדל הבן לא הוכנס לתא המעצר הידוע לשמצה של תחנת זבולון. "הקצין טוען שאתה התערבת בזה באופן חריג", הטיח בו נציג המדינה.

"זה בדיוק תפקידו של מפקד תחנה, להתערב", הגיב סרדל בנחישות. "לפני קבלת החלטת מעצר הקצין היה חייב לפנות אלי, כשהוא פנה אני קיבלתי החלטה לא לכלוא את הבחור הצעיר".

לעבריין מוכר אחר היה זיכיון לסניף של רשת בתי קפה מצליחה בקריות, אבל סרדל בהמלצת רכזי המודיעין קיבל צו סגירה למקום מבית משפט, עקב ריכוז של עבריינים בכירים במקום. כאשר הזכיין התלונן על זה רשמית בפני סרדל, הוא הורה לפתוח את המקום בניגוד להמלצת אנשי המקצוע. בהמשך לכך, סיפר עו"ד גינצ'רסקי, רכז מודיעין ביקר במקום וראה את העבריין הידוע אבי נימירובסקי שוהה שם עם אנשיו, והורה על סגירת המקום לאלתר. הידיעה על כך הגיעה מהר מאוד לסרדל, הוא נזף ברכז המודיעין והורה לפתוח את העסק, בניגוד לצו בית משפט.

איך אתה פועל לטובת עבריינים בניגוד לצו בית משפט?

"היתה הוראה של מפקד המרחב דאז, חגי דותן, לאפשר את הפעילות, כי היו שם הפעלות מודיעיניות".

נציג המדינה הטיח בסרדל עוד שמות של נשים יפות וסלבריטאים מקומיים שהוגדרו כחבריו, חלקם הוזמנו לחתונת בנו למשל. "אצלי באירוע היו 1100 אנשים, רבים מהם אני לא מכיר בכלל, 11 ראשי ערים היו באירוע שלי, אז אני חבר שלהם? באופן אישי יש לי חבר אמת אחד, קוראים לו א'".

א' הוא הסמל המסחרי של הפועל חיפה, "הקבוצה של הקריות", אבל הוא גם עומד במרכזה של פרשה שפסע בלבד היה בינה לבין הגשת כתב אישום נגד סרדל ואחרים.

תופעה מחוללת פשיעה בקריות. מועדוני הימורים (צילום: דוברות משטרה)

המכונה זרנבי

לפי הסיפור שנחקר במח"ש, עבריין מהקריות המכונה זרנבי הפעיל מועדון הימורים באחד המרכזים המסחריים, אבל המשטרה הטרידה אותו שוב ושוב. בצר לו, הוא פנה ל-א' המקושר וביקש ממנו שיסייע לו אצל סרדל לעצור את הפשיטות עליו, בין היתר מאחר והמידעים השליליים נגדו מקורם במועדון הימורים מתחרה. לפי המידע המודיעיני שהתקבל במח"ש מכמה מקורות כאשר החקירה כבר נכנסה לשלב מתקדם, בתגובה לפנייה של א' הורה סרדל לפשוט על המועדון המתחרה.

מכיר את זרנבי?

"מכיר, הוא לא אחד מל"ו צדיקים, בעבר היה אחראי על עסק באיצטדיון קריית חיים, אחר כך היתה לו חנות עם מכונות הימורים, קפה אינטרנט שבזמנו היה חוקי…. בעבר הרחוק היו לו גם עבירות סמים… פעם אחת ראיתי אותו בישיבה של מועדון הכדורגל… הוא עצמו מעולם לא פנה אלי, אולי בקבלת קהל פעם אחת… בכל מקרה לא היתה לי שום היכרות אישית איתו".

אבל זרנבי היה בחתונה של בנך?

"לא ידעתי על זה, רק בחקירת מח"ש אמרו לי".

ובהיותך מפקד התחנה הוא הפעיל מועדון הימורים?

"כן, חשדנו ככה ואני הוריתי לא לתת גב לזרנבי, אלא לפשוט עליו כל יום".

ואז הוא פנה לחברך א'.

"נכון, הוא אמר לו שפושטים רק עליו ושלמתחרים שלו יש אינטרס להתלונן נגדו… שלמשטרה יש אינטרס לפשוט דווקא עליו לטובת האינטרס של המועדון המתחרה שלו, שלדעתו היה מקור מודיעיני… לגבי א', בגזרה של תחנת זבולון יש כ-500 אלף תושבים, אז אנשים פנו ל-א'… למשל, ברחוב של א' היה מטרד רעש, שלחו ניידות ולא עזר, אז למי פנו השכנים אם לא ל-א'?".

למה זרנבי פנה ל-א' ולא אליך?

"הוא התבייש, אבל בעקבות הפנייה של א' ביקשתי שזרנבי יבוא למשרדי".

לפי נציג המדינה, על בסיס האזנות סתר שכבר עשו החוקרים לסרדל, ל-א' ולאחרים, בתגובה לפנייה של א' התקשר סרדל למפקד המבצעים של התחנה, עמית פולק, וביקש ממנו להפסיק את הפשיטות על זרנבי… ב-18:50 סרדל חזר ל-א' בטלפון, סיפר לו על השיחה שעשה עם הקצין פולק, והסביר לו שעכשיו לא ניתן לעצור את הפשיטה, אבל בהמשך לא יציקו יותר לזרנבי.

חבר שלך א' הוא קצין במשטרת זבולון?

"לא, הוא אזרח שהעביר לי מידע על תקלה, ואני אמרתי לו את התשובה".

אישור לחבר לאיסוף גרטאות וברזלים מחצר תחנת זבולון

נציג המדינה הטיח בסרדל שבהקלטות הוא נשמע מורה לקצין האג"ם שלו לגשש מה קורה במועדון המתחרה לזה של זרנבי. מיד לאחר מכן סרדל מתקשר ל-א' ומבקש ממנו להתקשר לזרנבי ולשאול אותו אם יש סמים במועדון המתחרה, בדרך אגב הוא מבהיר ל-א', "רק שזרנבי לא יחשוב שיש לו גב במשטרה".

אתה מבקש מ-א' שיפעיל מקור מודיעיני?

"לא פניתי ל-א' שיפעיל מקור מודיעיני".

שלוש דקות לאחר מכן התקשרת לקצין המבצעים פולק עם מצג כוזב על כך שיש סמים במועדון המתחרה, ולכן יש עילה לכניסה למועדון.

"לא מדויק, התקבל אצלי מידע על בחור בשם אריק שנמצא במועדון הזה עם סמים, אז אני הוריתי לקצין המבצעים פולק להיכנס למקום על בסיס הימורים לא חוקיים. למיטב זכרוני אותו אריק נתפס שם עם סמים".

אבל זה היה שלוש דקות אחרי השיחה עם א', מאיפה המידע?

"ישב איתי אז מקור מודיעיני מסוים, שאני לא יכול לפרט… אז ביקשתי מהקצין פולק שהוא יעלה את המידע הזה על הכתב… בלי ידיעה של שם המקור".

אתה מאשר פריצה לבית עסק על בסיס ידיעה כזו, שלא נרשמה במערכת אפילו?

"בעיקרון אני בודק אם ידיעות כאלה נרשמות, לא זוכר לגבי הידיעה הזו ספציפית".

אז הפעלה מבצעית כזו מקובלת עליך, אבל אם רכז מודיעין של מח"ש ניצן אייזנברג מקבל ידיעה עליך בנוהל כזה, זה לא בסדר?

"תלוי באיזה ידיעה מדובר, באיזה צורה פועלים ומול איזה אנשים".

לכלוכים מתאילנד. החוקר הראשי בתיק, דובי שטלצר

הפייסבוק של סרדל

אחרי השחרור מהמעצר נסע סרדל לחופשת התאווררות בתאילנד. במח"ש קלטו אז כי בעמוד הפייסבוק של הקצין הבכיר, שרואה את עצמו מועמד למפכ"לות, מטנף את היחידה שלהם בפוסט הפייסבוק הבא: "נוכלים בני נוכלים מושחתים בעצמם… אני שם זין על מח"ש, מושחתים, יכולים לקפוץ לי, מושחתים, לא רואה אותם ממטר". עו"ד גינצ׳רסקי ביקש הסברים.

"נכון זה היה בפייסבוק שלי, אני אסביר. אחרי שהייתי עצור ארבעה ימים במגרש הרוסים נסעתי לתאילנד. במסעדה בקוסומוי ישבנו עשרה אנשים לארוחת בוקר, חלקם שוטרים מוכרים מאוד ממחוז חוף, והיו גם שוטרים לשעבר.  אני הייתי עם טלפון חדש שקניתי שם… נכנס בחור בשם א"ו שהיה שוטר, הבחור לקח את הטלפון שלי מהשולחן והתחיל להתכתב עם חברים… אני לא הכרתי אותו לפני זה, אבל הוא בא עם שוטר לשעבר שיש לו שם עסק ואני מכיר אותו, היה שוטר שלי בזבולון…

"כשראיתי את הדבר הזה בפייסבוק שלי שעתיים לאחר מכן, מיד מחקתי… זה לא היה על דעתי, ואני לא מתבטא ככה…. התקשרתי לכל  מי שקשור לעניין הזה והודעתי שאסור לכתוב דברים כאלה…

טלפון של מפקד תחנה על שולחן במסעדה ללא סיסמה?

"הבחור הזה נחקר במח"ש שלוש שעות, והוכח שזה לא אני כתבתי… בסוף הדבר הזה שנבדק גם לא נכלל בכתב החשדות שהוגש נגדי לפני השימוע… חוץ מזה, תקשיב, זה נכתב אחרי ארבעה ימים שהייתי במעצר, אני שהכנסתי עשרות אנשים, מאות, אלפים, הכניסו אותי למעצר על שטויות,  אני מדבר מדם ליבי… אני מתרגש".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות