פרשות ראשון לציון: אישום נגד קבלנים שזכו במרמה בפרויקט נדל"ן במיליונים

שתף כתבה עם חברים

הקבלן בני עוזיאל, שלא עמד בתנאי סף, נאשם שזכה במרמה בביצוע עבודות תשתית בעיר תוך שהוא רותם את הקבלן אברהם יצחק לביצוע העבירות

עיריית ראשל"צ, שילמו ללא קבלת התמורה (ארכיון)

בחודש אוגוסט הוגש כתב אישום נגד חבר הכנסת דוד ביטן בפרשות רבות של שוחד, בקשר לפרויקטים ואינטרסים נדל"ניים ויזמיים שונים שנטען כי סייע לקדם מול עיריית ראשון לציון ועיריית תל אביב. כתב אישום בגין שוחד הוגש גם נגד המשנה לראש עיריית תל אביב לשעבר ארנון גלעדי ואחרים. ניהול התיק בבית משפט עדיין לא החל.
היום (7 דצמבר) הוגש עוד כתב אישום, ספיח נוסף לחקירות בעניין עיריית ראשון לציון ויזמים, מקורבים שונים של ח"כ ביטן.

בכתב האישום הנוכחי נאשמים הקבלנים בני עוזיאל ואברהם יצחק וחברות שבבעלותם, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. זאת, בגין זכייה במרמה לכאורה במכרזים לביצוע עבודות תשתית ועבודות עפר במתחם מסחרי חדש בראשון לציון. עוזיאל נאשם גם בהצעות שוחד לבכירים בחברה הכלכלית ראשון לציון.

על פי כתב האישום, בחודש יולי 2016 ולאחר מכן בחודש יולי 2017 פורסמו מכרזים על ידי החברה הכלכלית ותאגיד המים של העיר, לביצוע עבודות פיתוח ותשתיות בפרויקט על שטח של כאלף דונם במערב ראשון לציון הקרוי "מתחם האלף". נטען כי חברת "טל עוז" שבבעלותו ובניהולו של עוזיאל, לא עמדה בתנאי הסף הנדרשים לשם הגשת הצעה למכרזים, ובכלל זה לא היו לה הסיווג הקבלני והיקף הניסיון הנדרשים, ואילו חברת "אברהם יצחק" כן עמדה בהם.

לפי כתב האישום, בשני המכרזים, בהתאם לסיכום מוקדם בין עוזיאל ליצחק, עוזיאל ערך הצעה למכרז, שהוגשה בשמה ובחתימתה של חברת "אברהם יצחק", תוך הצגת מצג כוזב לכאורה כאילו היא המציעה האמיתית. בכך, נטען, שימשה חברת "אברהם יצחק" כסות בלבד לחברת "טל עוז", שהייתה אחראית בפועל להכנת ההצעה למכרזים ולניהול העבודות, וזאת למרות העובדה שלא עמדה בתנאי הסף. נטען כי על פי הסיכום בין הקבלנים, העבירה "אברהם יצחק" לעוזיאל את סכומי הכסף – כ-50 מיליון שקלים עבור ביצוע מכרז שלב א' ומעל 40 מיליון שקל במסגרת מכרז שלב ב' – שקיבלה עבור ביצוע העבודות באתר מהתאגידים העירוניים, זאת בניכוי עמלת אחוזים שהשאיר הקבלן יצחק אצלו.

בכתב האישום נטען כי לאחר שהסתיים שלב א' בפרויקט, ובנסיון להבטיח לעצמו את המשך העבודות – פנה עוזיאל אל בכירים בעיריית ראשון לציון ואל ח"כ ביטן, באמצעות מקורב לביטן, בבקשה שיפעיל את קשריו וישפיע על ביטול המכרז השני. הניסיון לא צלח, ואולם כאמור גם במכרז השני זכתה חברת "אברהם יצחק", אשר לטענת הפרקליטות שימשה כחברת קש עבור הקבלן המבצע. יש לציין, ביטן אינו נאשם בפרשה הזו אך הוא מופיע כעד תביעה.

בנוסף, כנגד עוזיאל נטען כי הוא הציע שוחד לניצן פלג, מנכ"ל החברה הכלכלית בראשון לציון, ומאוחר יותר גם לסמנכ"ל החברה הכלכלית, על מנת לקדם אינטרסים כמו רצונו לקנות מהעירייה עודפי אדמה שנצברו בשטח של מתחם העבודות, במחיר נמוך ללא מכרז. לדברי הפרקליטות, הצעות השוחד שלו לכאורה נדחו.

סנגוריו של עוזיאל, עורכי הדין נבות תל-צור, נתי שמחוני, קובי ואורי גולדמן וירון ליפשס, מסרו בתגובה: "כתב האישום הינו פרשנות מופרכת לפרקטיקה מקובלת בדיני המכרזים. העובדה כי מר עוזיאל מוצא עצמו מואשם בפלילים, בכתב אישום תקדימי, אינה מתקבלת על הדעת.
"צר לנו כי תחת הלחץ של ניהול תיק ביטן, הגישה הפרקליטות כתב אישום על אף שהיא יודעת כי מדובר בפרקטיקה מקובלת. מר עוזיאל מתכוון להיאבק על חפותו, ואנו משוכנעים כי בית משפט אכן יזכה אותו מכלל העבירות המיוחסות לו".
עורכי הדין עודד סבוראי וערן שחם שביט המייצגים את אברהם יצחק מסרו: "כתב האישום מגלם הבנה שגויה של הפרקליטות, הן ביחס לעובדות והן ביחס לתשתית המשפטית. חבל שהפרקליטות מנסה לבסס פרשנות משפטית חדשנית ותקדימית ובעינינו מופרכת, על גבו של מר יצחק, קבלן ותיק, מוערך ויישר דרך שעשה רבות למען המדינה. אין לנו ספק שבית המשפט יראה את הדברים אחרת".
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות