המשטרה בפרומו לחדשות 12: עו"ד הלל בבייב נעצר ערב שידור תחקיר טלוויזיוני עליו

שתף כתבה עם חברים

מערכת הסדרה "הנוכלים" בהגשת אדוה דדון עורכת תחקיר על בעל משרד עורכי דין לענייני נדל"ן, אבל שלושה ימים לפני השידור במהדורת החדשות פשטו חוקרי הונאה תל אביב על משרדיו בזמן שצלמי התוכנית תיעדו מבחוץ את החיפוש והמעצר

תמצית הפרק: "העורך דין מבטיח ללקוחותיו הבטחות שווא וגובה מהם כספים, לכאורה במרמה"

שם החשוד הותר לפרסום 8.3: עו"ד הלל בבייב מאור יהודה.
בעל משרד עורכי דין המתמחה בנדל"ן ובתחום המסחרי אשר חולש על מספר משרדים באזור המרכז ודרום הארץ, נעצר על ידי חוקרי מפלג הונאה של משטרת תל אביב בחשד לקבלת כספים במרמה מלקוחותיו, וחיפוש נערך במשרדיו שבאור יהודה (4 מרס).
לפי מידע שנמסר ל"פוסטה", בשעת ביצוע החיפוש המשטרתי ועיכובו של העורך דין, המתינו מחוץ למשרדו מצלמות של מערכת הסדרה "הנוכלים" בהגשת העיתונאית אדוה דדון אשר אמורה לפרסם תחקיר אודותיו במהדורת יום ראשון הקרוב (8 מרס). צלמי החדשות הוקפצו למקום אחר שצוות החדשות קיבל מידע ממקור ששהה במשרד באותה העת על הפשיטה המשטרתית. מספר ימים לפני מעצרו של העורך דין החלו לשדר במהדורת החדשות של 12 תשדירי פרומו ראשונים לקראת הפרק שישודר בשבוע הקרוב ויכלול את הסיפור על העורך דין החשוד כעת רשמית בהונאה.

לפי אתר האינטרנט של משרד העורך דין, עשרות עורכי דין עובדים בו במגוון תחומים, דיני משפחה, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי מסחרי, אך בעיקר ייצוג בעסקאות נדל"ן, פינוי בינוי, התחדשות עירונית ותמ"א 38, הנושאים בהם התמקד התחקיר הטלוויזיוני. באתר נכתב כי המשרד מתאפיין בעריכת דין "יצירתית ומסוג אחר".

באמצעות עורכי הדין חי הבר ואביב לזר פנה העורך דין לבית משפט המחוזי בתל אביב כבר לפני חודשיים, וביקש צו מניעה נגד שידור התחקיר תחת הכותרת "הנוכלים". בבקשה נטען, כי הכתבת דדון הגיעה למשרדו בליווי צוות גדול והטיחה בו את התלונות על מעשי העוקץ המיוחסים לו.
שידורי קשת, באמצעות עו"ד ישגב נקדימון, מסרו לבית המשפט כי לפי התחקיר, העורך דין מבטיח ללקוחותיו הבטחות שווא וגובה מהם כספים, לכאורה במרמה, כאשר הוא טוען לצורך בתשלומי אגרת בית משפט בסכומים גבוהים העולים בשיעור ניכר על שווי האגרה הנדרשת. עוד נטען בתגובת הערוץ לבית המשפט, כי העורך דין דורש כספים מלקוחות בתואנה שהם נדרשים להפקיד ערבויות בקופת בית המשפט, למרות שאין בכך צורך, וכי הוא שולח יד בכספים המופקדים אצלו בנאמנות, גובה שכר טרחה ללא מתן שירות, ולקוחותיו רודפים אחרי כספם תקופה ארוכה.

שום דבר לא מצחיק. דמותה של אדוה דדון מתוך "ארץ נהדרת"

נגד העורך דין עצמו מתנהל במקביל הליך פשיטת רגל, וניתן נגדו צו כינוס. תלונות על התנהלותו מונחות גם בפני ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. העורך דין הנילון טוען כי הוא החזיר כספים ללקוחות שנמצאו צודקים, וכי מספר תביעות אזרחיות נגדו הסתיימו בהסכמי פשרה. בהקשר זה טענה מערכת "הנוכלים" בבית המשפט, כי הוא פנה למתלוננים והתנה החזרת כספים שהוא לכאורה חייב להם, בכך שיבטלו את תלונתם למשטרה ויפסיקו לשתף פעולה עם התקשורת.

השופטת רחל ברקאי דחתה את בקשתו של העורך דין למניעת שידור התוכנית, בהחלטה שניתנה כבר לפני שבועות רבים. "מונחת בפני תשתית ראייתית המלמדת, לכאורה, על התנהלות הנגועה במרמה…", קבעה השופטת, "מדובר בעורך דין המפרסם את עצמו בציבור ומזמין לקוחות לקבל את שירותיו המקצועיים, בעוד שקיימת תשתית ראיתית לכאורית, על פי תלונות לקוחותיו, כי הוא נוהג לגבות כספים שלא כדין".  לצד זאת, השופטת הורתה כי חדשות 12 יקבלו את תגובותיו באופן מסודר.

בינתיים, העורך דין שנעצר שוהה במשרדי מפלג ההונאה של מחוז תל אביב והוא יובא להארכת מעצר (5 מרס).

על ביצוע הפעילות המשטרתית בעיתוי סמוך לשידור המתוכנן, נמסר בתגובה ממשטרת ישראל: "פעילות המשטרה נעשית במטרה להגעה לחקר האמת ולאיסוף כלל הראיות הקבילות הטובות ביותר לצורך גיבוש כתב אישום. עיתוי הפעילות נעשה תוך בחינת מכלול השיקולים המבצעיים והחקירתיים הנדרשים על מנת להשיג את המטרות הנ"ל".

מדוברות "חדשות 12", נמסר כי הם אינם מתייחסים לתכנים שטרם שודרו.

עו״ד חי הבר מסר בתגובה על מעצר העורך דין כי "מדובר בצעד מרחיק לכת מצד משטרת ישראל. מרשי משתף פעולה באופן מלא ואין לו מה להסתיר על כן יכלו פשוט לזמן אותו לתחנה והוא היה מתייצב מיד, במקום לעשות את כל ההצגה הזו. לגופו של עניין אני בטוח שאחרי שהדברים יתבררו כל הסיפור הזה יעלם כלא היה".

השופטת ענת יהב

עדכון 5.3
החשוד (39) הובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב. על פי התלונות הנחקרות, עולה חשד בין היתר כי העורך דין גובה לכאורה כספי אגרה לקופת בית משפט, בעוד בפועל הוא פורט כספים אלה בצ'יינג'ים.
בבקשת המעצר נטען כי "החשוד מקבל לקוחות אשר מבקשים ממנו לייצג אותם בתביעות כנגד גופים שונים, ומציג בפניהם מצגי שווא על מנת להוציא מהם כספים במרמה ולא מבצע עבורם את מה שהתחייב בהסכם שכר הטרחה. מלבד קבלת כספים עבור שכר טרחה, החשוד ממשיך להוציא כספים מהלקוחות באמתלה של פשרות שהגיע עם הנתבעים, וזאת כדי לקבל יותר כספים לכיסו. החשוד מחזיר כספים למתלוננים באמצעות צ'קים מזויפים. החשוד מרמה את לקוחותיו".
הסנגור עו"ד גיא גור הגיב: "אז לכך יש הליכים אזרחיים". הטוען המשטרתי, שרון ברמי: "הצגת מצגי שווא זה פלילי". נציג מפלג ההונאה הוסיף: "החשוד הינו פושט רגל, לא מדווח דיווחי אמת לנאמן שמונה לו על ידי בית המשפט, ומנכה את הכספים שמקבל מהלקוחות באמצעות צ'קים בצ'יינג'ים". החקירה הסמויה החלה בנובמבר 2019, בסמוך לתחקיר המקביל של חדשות 12, ועד כה נאספו 32 תלונות.

עורכי הדין גלעד מנשה ונדב אלמוג

עו"ד גור ביקש איסור פרסום על שמו של העצור. "מדובר בעורך דין ידוע שיש לו שם טוב שהולך לפניו. מדובר בראשית חקירה. עדיין לא הוכחה אשמתו. מדובר בחשדות בלבד". נציג המשטרה התנגד: "רק מהפרומו שעשו אתמול בחדשות, אחרי שהוא נעצר, הגיעו עוד חמש תלונות". גם עו"ד נקדימון, מייצג חברת החדשות התייצב, ביקש לדחות את הבקשה לאיסור פרסום והזכיר את דחיית צו המניעה שביקש העו"ד נגד השידור. השופטת ענת יהב תתן את החלטתה בעניין פרסום שם החשוד ביום ראשון 8.3.

הסנגור עו"ד גור ביקש: "על בית המשפט לבדוק האם קיימת חלופת מעצר לפני ששוללים את חירותו. עורך דין ותיק שמנהל משרד מאוד גדול והרבה לקוחות תלויים בו. בשבוע הבא יש מספר תיקי הוכחות שהוא מנהל".

השופטת יהב האריכה את מעצרו של החשוד עד 9 במרס בחשד לעבירות זיוף ומרמה, הברחת נכסים והלבנת הון.  בהחלטתה קבעה: "מעיון בתיק החקירה עולה כי קיים חשד סביר ואף למעלה מכך כנגד החשוד לביצוע העבירות המיוחסות לו. נראה כי מדובר בהתנהלות שעוברת כחוט השני בין כלל התלונות שבהן החשוד מציג מצג שווא כמי אשר מטפל בענייניו של הלקוח, מבצע עוד מספר פעולות על מנת לשכנעו שאכן כך הדבר ולאחר קבלת התמורה הכספית, התיק נותר ללא טיפול והכספים נכנסים לחשבונו של החשוד".
לקראת הארכת המעצר השנייה נכנסו לייצוג בתיק הסנגורים עורכי הדין גלעד מנשה ונדב אלמוג. עדכונים בהמשך.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
19 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות