שנתיים מאסר לראש עיריית כפר סבא לשעבר

שתף כתבה עם חברים

תווי קנייה שנתרמו לנזקקים שימשו גם אותו ואת ומקורביו. הורשע גם בסיוע לקידום ענייניו של איש עסקים חברו הטוב. השופט עמי קובו קבע שלא מדובר ב"מעידה חד פעמית" של הנאשם אבל דחה את בקשת הפרקליטות לשלול את זכויותיו הפנסיוניות

יהודה בן חמו לפני הקראת הכרעת הדין (צילום: פלאש 90)

השופט עמי קובו מבית המשפט המחוזי מרכז בלוד גזר שנתיים מאסר בפועל על ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יהודה בן חמו, שהורשע לפני כחצי שנה, לאחר ניהול משפט הוכחות, בעבירות גניבה בידי עובד ציבור, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. השופט הוסיף לעונש זה גם 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 200 אלף שקל.

בן חמו, שזוכה באחד האישומים מעבירות של הטרדת עד והפרת הוראה חוקית, פיתח בלשכתו מנגנון של איסוף תרומות בתווי קנייה מאנשי עסקים שפועלים בכפר סבא, ביניהם עסקים מוכרים מאוד. כל פעולת מנגנון תווי הקנייה נעשתה בהנחיית ראש העיר, בידיעתו ובשליטתו המלאה. תפעול המנגנון הופקד בידי עוזרי ראש העירייה ובסיוע עובדי לשכה נוספים. בן חמו הנחה את עוזריו למי לפנות לקבלת תרומות. התורמים הסכימו לתרום ביד נדיבה ובסך הכל התקבלו תווי קנייה בסך כולל של כ-600 אלף שקלים.

השופט קובו קבע כי בפני התורמים הוצג מצג שווא של סיוע לנזקקים, ללא הבהרה כי מדובר במנגנון המבוסס על חלוקה למקורבים ומכרים ולא על בסיס קריטריונים ברורים ושוויוניים.
למעשה, בן חמו היה זה שקבע למי יועברו תווי הקנייה. חלק אכן הגיעו למשפחות נזקקות, אך חלק אחר נטלו אנשי לשכתו, שסייעו לבן חמו בתפעול המנגנון וזכו ליהנות מפירותיו, וחלק נטל ראש העיר לעצמו. הכרעת הדין קבעה כי חלק ניכר של התווים, בהיקף של 250 אלף שקל, לא הועבר לחלוקה לנזקקים, אלא נותרו לשימושו של ראש העיר ועבור מקורביו.

בית המשפט קבע כי העברת התווים למי שאינם נזקקים, מהווה מרמה כלפי התורמים, אשר סברו שתרומות מועברות לנזקקים בלבד. כמו כן, מעשים אלה, עולים כדי מרמה והפרת אמונים. מתוך סכום זה, נקבע כי הנאשם גנב סך של 190 אלף שקל. נקבע כי בן חמו נטל חלק בלתי מבוטל מהתווים האמורים לשימושו האישי. חלק מהתווים בסך של 10,300 שקל אשר נתרמו בשנת 2016, נתפסו בחיפוש בארון הבגדים בביתו של ראש העיר, בכיס מכנסיו, בתיק הספורט שלו שנמצא ברכבו, ובחלקם עשה ראש העיר שימוש ברכישות שביצע. חלק החזיק במגירות השולחן בלשכתו.
באישום שני הורשע בן חמו הנאשם בעבירה לפי פקודת מס הכנסה, בנוגע לשווי התווים שקיבל במרמה בסך 250 אלף שקל.
באישום שלישי הוכח שראש העיר עסק באופן פעיל בענייניו של חברו הטוב, איש העסקים רפי כחלון, וקידם אותם, תוך ניגוד עניינים. כחלון היה הבעלים של מספר מגרשים בכפר סבא ונזקק לשירותי העירייה בנושא תכנון ובניה. נקבע כי ראש העיר ביצע פעולות רבות למען כחלון, בתיאום עמו, ומתוך ידיעה ברורה של הנאשם שהוא מפעיל את השפעתו, מכוח תפקידו, למען חברו הטוב. בן חמו פנה לגורמים הכפופים אליו בעירייה ופעל כדי לזרז ולקדם את ענייניו של כחלון. בנוסף, בן חמו חתם על היתרים בנוגע לחברות שבבעלותו של כחלון. עם זאת, לא נטען כי כחלון קיבל היתר כלשהו שלא כדין, אלא שהתערבותו של ראש העיר זירזה את הטיפול ו"חילצה פקקים". נקבע כי מעשים אלה מהווים עבירות של הפרת אמונים.

"קיים כיעור רב בשליחת יד בכספים שנועדו לסייע לנזקקים מעוטי יכולת, החלשים בחברה, לארוחות חג בראש השנה ובפסח, בעוד שתפקידו של הנאשם כראש עירייה הוא לסייע להם. אין המדובר במעידה חד פעמית, אלא במעשים שנמשכו במשך שמונה שנים", קבע השופט קובו.

בין עדי האופי. דליה איציק ומשה כחלון (צילומים: פלאש 90)

במעמד הטיעונים לעונש העידו מטעמו של בן חמו לא מעט אישי ציבור מוכרים, שתיארו את תרומתו החברתית הרבה, ביניהם:
שר האוצר לשעבר משה כחלון
ניצב (בדימוס) יוסי סדבון
הח"כ לשעבר שלמה מולה
ראש עיריית רעננה לשעבר, זאב בילסקי.

אחרים שלחו מכתבים כעדויות אופי, ביניהם:
ח"כ לשעבר ד"ר יהודה לנקרי
הראשון לציון, הרב שלמה עמר
יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק.

השופט קובו לקח בחשבון את עדויות האופי וציין כי מהעדויות עולה שבן חמו פעל במשך שנים כדי לסייע לנזקקים ולחלשים, גם גם מעבר לדרישות תפקידיו הציבוריים. "מעשים אלה של הנאשם עומדים לזכותו, על אף שחטא דווקא בשליחת יד בתווים אשר נועדו לשמש תרומה לנזקקים", ציין השופט אולם קבע כי במעשיו של ראש העיר לשעבר דבק קלון: "עבירות של שחיתות שלטונית הכוללות גניבה בידי עובד ציבור, מרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים, מעצם טיבן נמנות עם העבירות שיש עמן קלון. מעשי הנאשם, לא היו בגדר מעידה חד פעמית, אלא נמשכו לאורך שנים וכללו מעשי מרמה וגניבה תוך הפרת אמונים וניצול תפקידו ומעמדו הרם לביצוע העבירות. הניצול לרעה של התפקיד והמעמד הציבורי לשם הפקת טובת הנאה לנאשם, מהווים מעשים שדבק בהם פגם מוסרי חמור".

השופט עמי קובו

על אף המסקנה שדבק קלון במעשיו של בן חמו, השופט קבע כי בניגוד לעמדת התביעה, אין הצדקה לשלול את הזכויות הפנסיוניות של ראש העיר לשעבר. "זכויותיו הפנסיוניות של אדם מהוות את כרית הביטחון הכלכלית שלו כך שלא יושלך לעת זקנה, והגמלה נועדה להוות את מטה לחמו של אדם בגיל זקנה, ולאחר לכתו אף לשאריו. העבירות שבהן הורשע הנאשם אינן נוגעות לגמלה שצבר לאורך השנים. שלילת הגמלאות, אף באופן חלקי, אינה מוצדקת בנסיבות המקרה הנוכחי", קבע השופט

יש לציין כי הפרקליטות עתרה לגזור על בן חמו שלוש וחצי שנות מאסר. סנגוריו, עורכי הדין אשר אוחיון וחן הולנדר, ביקשו להסתפק בעבודות שירות. מלבד המאסר בפועל שהשופט קובו גזר על בן חמו בסופו של דבר, נגזרו על ראש העיר לשעבר גם עשרה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 200 אלף שקל. הוא יתייצב לריצוי מאסרו בכלא הדרים ב-19 ביוני.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות