פרסום ראשון: גבי בן הרוש הגיע ממרוקו ונעצר בנתב"ג

שתף כתבה עם חברים

ככל הידוע הוא הגיע ארצה ביוזמה פרטית אולם לנוכח מעמדו כעד מדינה בארה"ב לא מן הנמנע שהתנהלו מגעים מאחורי הקלעים, בכל מקרה הפרקליטות מייחסת לו ניהול ארגון פשע וחטיפת עופר מקסימוב לצורך סחיטה

גבי בן הרוש

גבריאל (גבי) בן הרוש, העבריין הירושלמי שהיה מנהיג "הכנופייה הירושלמית" ושהה שנים ארוכות בארה"ב ומרוקו, נעצר בסוף השבוע בחשד לעבירות של ניהול ארגון פשיעה, חטיפה לשם סחיטה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. כך נודע לאתר "פוסטה" (27 פברואר).

בן הרוש, שבמשך שני עשורים תמימים היה מבוקש בפרשת הבנק למסחר, נעצר ביום שישי בבוקר (25 פברואר) על ידי שוטרי יאחב"ל בנמל התעופה בן גוריון, עם שובו מגלות ארוכה במרוקו.
לאחר חקירה ראשונית הוא הובא לבית משפט השלום בראשון לציון, שם ביקשה היחידה החוקרת להאריך את מעצרו בעשרה ימים, תוך שבבקשת המעצר מפורטת רשימה ארוכה של חשדות המיוחסים לו. בדיון הוא יוצג על ידי עו"ד עופר ברטל יחד עם פרקליטו הקבוע של בן הרוש, עו"ד גדי טל הירושלמי, ובהסכמת הצדדים מעצרו הוארך בשבעה ימים ימים עד 2 מרס.

לאורך השנים היו מספר נסיונות של בן הרוש, באמצעות עו"ד טל ואחרים, להגיע להסדר עם הפרקליטות על תנאי שובו, העונש והקנס שיוטל עליו, אך הצדדים לא הגיעו להסכמות.

מאז שגורש מארצות הברית בשנת 2011, בן הרוש המחזיק גם באזרחות מרוקאית שוהה במרוקו.
סביבו התרכזה קבוצה של ישראלים השוהים שם ומתפללים בבית הכנסת שהקים בקזבלנקה. בין אורחיו הרבים גם עבריינים ישראלים מפורסמים יותר או פחות. כך למשל, הרב אליעזר ברלנד במהלך השנה בה שהה במרוקו, בן הרוש היה למעשה הפטרון שלו שקבע מי ייפגש איתו ומי לא.

ככל שהשנים חלפו, בן הרוש הביע שוב ושוב את רצונו העז לשוב לישראל, חרף הפגיעה בשמו עקב התיק בו הוא חתם על הסכם עם התביעה בארצות הברית והעיד נגד חי וקנין, וחרף החשדות המיוחסים לו בפרשת הבנק למסחר – תיק שבו הפרקליטות מחוייבת ציבורית למיצוי הדין וענישה מקסימלית.

ככל הידוע, נחיתתו השבוע היתה מתוך החלטה להגיע ארצה מיוזמה פרטית שלו, אולם לנוכח מעמדו כעד מדינה בארה"ב בתיאום עם מדינת ישראל, לא מן הנמנע שהתנהלו מגעים מאחורי הקלעים גם לגבי מועד הגעתו כעת. פרטים על כך ייוודעו בהמשך.

חשוב לזכור: בן הרוש לא נחקר מעולם בישראל על החשדות המיוחסים לו בתיק הבנק למסחר. עם זאת, בכתב האישום המקורי שהוגש נגדו בארצות הברית, יחד עם האחים יצחק ומאיר אברג'ל, יורם אלעל, חי ועקנין וששון בראשי, מייחסים לו גניבה של כספי הבנק למסחר בישראל, הלבנה שלהם בארצות הברית וסחיטה של אנשי עסקים אשר סייעו לו בהלבנת הכסף.
בסופו של דבר, בן הרוש העיד כי איש העסקים הישראלי אמריקאי וקנין היה הצינור שלו להלבנת חלק מהכסף בארצות הברית, באמצעות השקעה בסוכנות למבורגיני בהוליוד. בתמורה, כתב האישום נגדו רוכך והוא הורשע בהברחה של כ-40 אלף דולר בלבד לארצות הברית. וקנין נשפט ל-10 שנים ואילו בן הרוש נשפט לעבודות לטובת הציבור בלוס אנג'לס.
על הפרטים הנוספים שמסר לאמריקאים הוא זכה לחסינות במסגרת הסכם עד מדינה עם האמריקאים, מה שיקשה על התביעה בישראל להשתמש בפרטים אלה נגדו.

בן הרוש הכחיש לאורך השנים כי הוא שימש עד מדינה בתיק, הגם שפרטים על ההסכם נחשפו בפרוטוקול המשפט של חי וקנין, לרבות העדות שלו עצמו נגד וקנין על דוכן העדים בבית משפט פדרלי בלוס אנג'לס. עו"ד טל חזר על ההכחשה הזו בשמו של בן הרוש, גם במהלך הפנייה אליו בנושא שובו של מרשו לישראל.
בתוך כך, בשנת 2020, פורסם באתר "פוסטה" כי גבי בן הרוש הציע להעיד מטעם התביעה בשיחת וידאו נגד איש העסקים יאיר ביטון, חברו ושותפו לשעבר, שהואשם עם אחרים בסדרה של עבירות כלכליות לטובת ארגון הפשע של יצחק אברג'ל. ביטון, יש לומר, זוכה במשפט, אולם אנשיו של אברג'ל הורשעו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
6 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות