מסלול בטוח: 400 יעדי אדם בדרגי הביניים בדרך לצמרת משפחות הפשע

שתף כתבה עם חברים

המשטרה ומשרדי הממשלה מתמקדים כעת בנטרול מחוללי פשיעה מרכזיים ברמת הרחוב, כדי לעצור את הכאוס ולייצר מודיעין איכותי, אבל עד שלא יהיה כאן "שובר שוויון" גם נגד ראשי הארגונים ההישג יישאר חלקי וזמני

מבצע על בסיס החלטת ממשלה, המפכ"ל שבתאי, שר בט"פ ברלב, סגן השר סגלוביץ  (צילום דוברות משטרה)

המשטרה מפרסמת בחודשים האחרונים בכל אמצעי התקשורת את תוצרי "מסלול בטוח", מבצע האכיפה נגד הפשיעה בחברה הערבית, שבו ליחידת הדוברות המפעילה יחסי ציבור מסורתיים לצד אפקטים מתחום הניו מדיה, יש חלק בלתי נפרד מההתרעה שהמשטרה מבקשת להחזיר לעצמה, לאחר עשרות שנים של הזנחה רשלנית.

מדובר במודל שהקנה למשטרה סגן השר לבטחון הפנים, יואב סגלוביץ, על פי מודל הטיפול בארגוני הפשע הגדולים שהוא עצמו פיקד עליו כאשר היה ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, זמן קצר אחרי שהקים את להב 433.
לצד האינטנסיביות, מדובר בפעילות ראשונית מסוגה מבחינת האכיפה המשולבת של כוחות גדולים מכל גופי האכיפה, משטרה, רשות המסים וגופים ממשלתיים אזרחיים כמו משרדי החקלאות, העבודה, התשתיות, הגנת סביבה ועוד, אשר פושטים מדי יום על מה שמוגדר בהנחיות המבצע כ"יעדי אדם" – בעלי עסקים לא חוקיים בכל הישובים הערביים.

מטרת המבצע, מגדיר נצ"מ דרור אסרף שמוביל אותו מצד המשטרה, הוא טיפול במחוללי פשיעה ועבריינים מרכזיים בחברה הערבית. מי שיחפש ב"רשימת המנוטרלים" את השמות הגדולים והבכירים ביותר מארגוני הפשיעה עלול להתאכזב, לא מדובר במבצע שהוגדר מלכתחילה נגד הארגונים הגדולים ומשפחות הפשע, אלה מטופלים בנפרד על ידי יחידות להב 433 והימ"רים המחוזיים.
לפי נצ"מ אסרף, המטרה של מבצע "מסלול בטוח" היא עימות מיידי עם מחוללי הפשיעה ברמת הרחוב, על בסיס פשיטות וחיפושים של כוחות וצוותים גדולים משולבים. "הכל מותקף", אומרים במשטרה, "סוחרי אמל"ח, מחזיקי נשק, מבצעי ירי ברחובות, עסקים לא חוקיים שמגלגלים מיליונים, מלביני הון, נותני שירותים פיננסיים פיראטיים, עברייני מס, עברייני תנועה ועוד, כל מה שיוצר הרתעה ומשילות ומסייע לטפל בכאוס שהשתלט על החברה הערבית ברמה היומיומית".
לפעילות מהסוג הזה בדרג הביניים יש ערך מודיעיני בלתי נדלה, הן ברמת המידע השוטף מהשטח, והן ברמה של גיוס סוכנים ועדי מדינה לפרשות הגדולות שכבר יצאו לדרך.

המבצע יצא לדרך ב-17 אוקטובר על פי החלטת ממשלה, שמזכירה את החלטת הממשלה שהניע סגלוביץ בשנת 2006 בדרך להקמת ה"וועדה המתמדת" בראשה הוא עמד, הוועדה ייסדה את "מוקד המודיעין המשולב" במרתפי המטה הארצי אשר הוציא לפועל את יעדי החוק למאבק בארגוני פשיעה (2003). המוקד המשולב, בו חברים נציגים מכל גופי אכיפת החוק פועל עד היום באותו המקום.

על רקע הגאות באירועי הרצח והאלימות בשנת 2021 והצהרת המפכ"ל קובי שבתאי, כי "90 אחוז מהכוח יושקע במגזר הערבי", צוותי העבודה המשולבים החדשים של המשטרה ומשרדי הממשלה עברו תחילה להגדרת היעדים. "בתחילת המבצע סימנו 450 יעדי אדם בישובים הערבים", אומר גורם במבצע. "הנחת העבודה היא שאם נסיר את 400 האנשים האלה מהתמונה, בהכרח תהיה לכך השפעה על החברה הערבית".

רשימת היעדים, על פי תוכנית של חטיבת המודיעין, אושרה על ידי ראש אגף החקירות והמודיעין ניצב יגאל בן שלום והמפכ"ל שבתאי. על פי סיכום ביניים של המשטרה, אחרי חודשיים מתוך שישה החודשים שהוגדרו למבצע, בוצעה פעילות חיפוש עיכוב או מעצרים נגד 260 עבריינים מתוך 450 היעדים, הוגשו 82 כתבי אישום ונרשמו 59 מעצרים עד תום הליכים.
במשטרה טוענים כי מדי יום נתפסות כמויות משמעותיות של אמצעי לחימה, רובים, אקדחים, רימונים.
בתחום המנהלי, נהרסו 17 מבנים לא חוקיים אשר שמשו לעסקים פיראטיים מתחומים שונים.
בפן של התקיפה הכלכלית, נסגרו 16 צ'יינג'ים שהלבינו הון בחופשיות, נתפסו 12 מיליון שקל במזומן, מדי יום נשלחו לכלי התקשורת תמונות מעיקולים ותפיסות לפני חילוט של עשרות מכוניות פאר השייכות לעבריינים או חייבי מס בהיקפים של מיליוני שקלים.

המבצע מיועד לדרג הביניים. נצ"מ דרור אסרף

"יעד במבצע כזה לא חשוד רק בהחזקת אקדח או ירי, המערכת המשולבת בונה לו סל של עבירות", מגדיר בכיר במשטרה. "אנחנו נופלים עליו בכל החזיתות, עבירות פליליות, עבירות כלכליות, מסים, בנייה לא חוקית, עסקים לא חוקיים. לא היה מבצע כזה במגזר הערבי, לסמן כמות כזו של אנשים ולתקוף אותם באופן יזום על בסיס יומיומי".

ואמנם, ב-83 ארועים מאז תחילת המבצע דווח על תקיפה של כוחות המשטרה או של הצוותים האזרחיים על ידי חשודים. עם זאת, בכיר במשטרה טוען כי החידוש הוא באופן שבו החברה הערבית מקבלת את הפשיטות והיוזמה של המשטרה. "החברה הערבית מגבה את הפעילות ואת זה בהחלט לא ראינו קודם. אנחנו מקבלים את זה במידעים מודיעיניים, ומרגישים את זה בשטח.. היתה הגדרה להיזהר, לא להעניש את החברה הערבית כחברה, שהאזרח הנורמטיבי לא ירגיש שבגלל קבוצה זו או אחרת הוא מוענש… לכן, כל ארוע שמתרחש במגזר הערבי מטופל היום ברמה חריגה, בהנחיית מפכ"ל".

הבכיר הבהיר כבר בתחילת השיחה, כי נטרול ארגוני הפשיעה מטופל בהתמודדות נפרדת ומתמשכת של היחידות המרכזיות ולהב 433, ושם כבר רשמו הצלחה ייחודית כאשר עצרו חשודים בסחיטה של אנשי עסקים מתחום מכרזי הקרקעות במשולש. מדובר בפעולה נגד מהלך אסטרטגי שמלמד על החדירה של ארגוני הפשע למסדרונות השלטון, מה שמייצר את תופעת הפשע המאורגן ממנה חוששים כולם. במקרה הזה, קבוצת הסוחטים שבקשה להשתלט על קרקעות מזוהה עם ארגון הפשע של משפחת חרירי, ובראשה עומד שייח מאלק אגברייה (חרירי) הידוע כבוס הכלכלי הגדול של ארגון הפשע מהחזקים בישראל.

למרות שארגוני הפשע אינם מוגדרים כחלק אינטגרלי מהמבצע, שכבר נותן תפוקות יחסית לחידלון שהיה כאן קודם, ועם כל הכבוד למאלק אגברייה, לכולם ברור שהציפייה מהמשטרה היא לתוצאות במדרגה הרבה יותר גבוהה, למהלך "צורב תודעה" מהסוג שנעשה בתיק 512, שובר שוויון שיגיע אל הדרגים הבכירים ביותר, פחות מכך הוא בגדר הישג זמני.

בחברה הערבית עוד לא הפנימו את חוק המזומן. מתוצרי המבצע (משטרת ישראל)

התקיפה הכלכלית
בתוך כך, גם רשות המסים דיווחה על סיכום נובמבר-דצמבר של מבצע מסלול בטוח.
לפי הרשות, בחקירות וביקורות שנערכו בכ-250 צ'יינג'ים ועסקים אחרים בישובים הערבים נחשפו תקבולים שלא נרשמו בהיקף של 88 מיליון שקל, מתוכם 83 מיליון שקל באלפי צ'קים, שנתפסו ולא נרשמו בספרים.
חוק המזומן, אותו נראה כי לא הפנימו עדיין בחברה הערבית, מגביל עסקאות במזומן עד 11 אלף שקל מול בית עסק, ובקרוב הסכום הזה יופחת ל-6000 שקל בלבד!!! כך, מעבר לעבירות המס, נחשפו עבירות על חוק המזומן בסכום כולל של 25.6 מיליון שקל.
מבעלי עסקים נתפסו לצורך חילוט נכסים בשווי 24 מיליון שקל.
בנוסף אותרו 222 חייבי מס וסרבני הגשת דוחות בעלי חובות של כ-100 מיליון שקל למס הכנסה, מיסוי מקרקעין ומע"מ.
לדברי הרשות, בוצעו עיקולים של 214 רכבים, כתוצאה מכך 40 אחוז מהחייבים הסדירו את חובם או הגישו דוחות והצהרות הון.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות