שופט אישר לנאמן חברה בפירוק לפרוץ למחשבי חברה אחרת של עובד לשעבר

שתף כתבה עם חברים

"ברור לי שמדובר בצווים חריגים", כתב השופט, שאישר במעמד צד אחד לנאמן לבצע חקירה כמו משטרתית ולחדור מחשבים של חברה אחרת, בטענה ל"העלמת ציוד" מהחברה שבפירוק * בעלי החברה התלונן כי הצווים אינם חתומים כדין, השופט התנצל: "הדיו חלשה"

video
בסרטון: נציגי המפרק במשרדי החברה והוויכוחים לגבי הצו 
שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יעקב פרסקי, נתן במעמד צד אחד צו חריג לבקשת מפרק שמונה לחברת שירותי דפוס מוכרת. השופט הסמיך את המפרק, עו"ד שאול קוטלר, לבצע פעולת חקירה כמו-משטרתית; הוא אישר לצוות חקירה מטעמו לערוך חיפוש במשרדי חברה אחרת, שהוקמה על ידי עובד לשעבר בחברה שהתפרקה, ולהעתיק את תוכן כל המחשבים והשרתים בחברה החדשה שהקים אותו עובד, ובמידת הצורך אף לפרוץ למשרדים ולכספות שלה.

פעולת החקירה על ידי צוות המפרק בוצעה בחברה צעירה בשם "זול פרינט" בבאר שבע. זאת, על רקע טענות מצד בעלי מניות לשעבר בחברת "איי.פרינט" אשר נמצאת בהליכי פירוק. התובעים מ"איי.פרינט" מסוכסכים עם שותפיהם לשעבר בחברה הוותיקה, ביניהם המנכ"ל לשעבר וגיסו – אשר הקים את החברה החדשה.

"איי.פרינט צילומים והעתקות" היתה חברת שירותי דפוס גדולה ומוכרת, שהעסיקה 74 עובדים בשני בתי דפוס, בבאר שבע ובפתח תקווה, ונתנה שירות למוסדות ציבור וגופים מסחריים גדולים. לאחר 13 שנות פעילות, באוגוסט האחרון נכנסה "איי.פרינט" להליכי חדלות פירעון, עקב קשיים תזרימיים ועל רקע סכסוך כספי בין בעלי המניות, האחים יואל וגילי עזריה (50 אחוז)  ושלום בן שימול (50 אחוז) ששימש גם כמנכ"ל החברה.

האחים עזריה הגישו בקשה לפתיחת הליכי חדלות פירעון כנגד "איי.פרינט", ותביעות חוב נגד החברה ושותפם לשעבר. כאמור, לאחרונה אישר בית המשפט צו פירוק לחברה. במסגרת סכסוך בעלי המניות, האחים עזריה הוסיפו וטענו כי שחר חיים יואל, גיסו של המנכ"ל לשעבר אשר היה עובד בכיר ב"איי.פרינט", הוציא כביכול שרתים וידע מהחברה לפני העברתה לנאמן. לטענתם, שרתים אלו הועברו לחברה החדשה שהקים יואל בתחום הדפוס כבעל מניות יחידי.

בתגובה לטענות הללו, יואל מסר למפרק עו"ד קוטלר תצהיר משפטי חתום, לפיו הוא אינו מחזיק כלל ברכוש שהיה ברשות "איי.פרינט".
חרף זאת, מבלי לפנות למשטרה שתקיים חקירה, וללא שברור טיב הראיות שהיו בידיו, פנה המפרק לבית משפט בהליך חסוי, וביקש אישור לצו חיפוש בחברת "זול פרינט". בנוסף הוא ביקש ביצוע חקירה לעובדי החברה.
סמכויות החיפוש שאישר השופט פרסקי למפרק היו נרחבות, כמעט ללא הגבלה. השופט פרסקי אישר לנאמן עריכת חיפוש במחשבי החברה החדשה, באמצעות מסמך "פסיקתה" – מעין צו בהליכים אזרחיים המורה על יישום פסק דין או החלטה אופרטיבית של בית המשפט. גם נציגי הכנ"ר, הממונה על חדלות פירעון מטעם המדינה, תמכו בבקשה.

ההחלטה ניתנה במעמד צד אחד והנימוקים לא נחשפו, אבל לדברי גורם משפטי, בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי החדשות, ישנה סמכות להעניק לכונס נכסים שמונה, להיכנס לחצרים, לבצע תפיסת נכסים, תפיסת חומר מחשב ואף תפיסת ראיות. ניתן לעשות שימוש בסמכויות אזרחיות אלו במקרים חריגים, כמו חשש להברחת נכסים בהליך חדלות פירעון.

ואכן, ההליך שהתבצע ביום ראשון השבוע במשרדי חברת "זול פרינט", חברה שהוקמה אך עתה, היה חריג לפי כל קנה מידה, כאילו מדובר בחקירה משטרתית, אף שלא בכך מדובר. עו"ד נמרוד לאופר ממשרדו של הנאמן הגיע למשרדי החברה בבאר שבע ואתו צוות של תשעה אנשי מחשבים, מצוידים בצו (2 ינואר). על גבי המסמך שהוצג על ידי צוות הנאמן, ציווה השופט על בעלי ועובדי "זול פרינט" לאפשר לנאמן "לחדור לחומר מחשב ולהעתיקו. לפרוץ כספות וארונות במידת הצורך, אם לא יהיה שיתוף פעולה, בחיפוש אחר השרת… להיכנס לכל מחשב המצוי בחברה, ענן וכל מדיה, להעתיק כל מידע המצוי עליהם, לרבות תכתובות דואר אלקטרוני, הזמנות, חיובים, רשימת לקוחות, מידע חשבונאי, הסכמים".

השופט ציווה על עובדי "זול פרינט" ובעליה למסור לצוות הנאמן אף את הטלפונים הניידים שלהם למשך שש שעות "למשמורת" והזהיר אותם מפני "חוסר שיתוף פעולה" שיכול לעלות עד כדי "בזיון בית המשפט" – כך לפי הצו.
למקום הוזעקה עו"ד בת אל חיים יואל, אשר הינה גם אשתו של שחר חיים יואל, בעלי החברה. עו"ד יואל, תובעת משטרתית בעברה, בחנה את "צו הפסיקתה" שנמסר ל"זול פרינט", ודרשה לעצור את החיפוש בטענה שהצו בלתי חוקי. התברר כי על גבי הצו לא הופיע תאריך החתימה של השופט כדין, והחתימה עצמה היתה לא ברורה.

ויכוח על חוקיות הצו ליד משרדי החברה

בהמשך הזעיקו בעלי החברה למקום כוח משטרתי. השוטרים התירו את ביצוע החיפוש וכניסת צוות הנאמן אל העסק, ורק לאחר התייעצות נוספת עם היועץ המשפטי של תחנת באר שבע, הם הורו על הפסקתו למשך שעתיים, עד הבהרת הדברים על ידי בית המשפט.

עו"ד יואל פנתה לשופט פרסקי בבקשה דחופה וכתבה: "לא הוצג בפניי צו חתום עם תאריך, חרף בקשות חוזרות ונשנות". עו"ד יואל ציינה כי עד לעצירת פעולות החיפוש הספיק הנאמן להשיג את רוב מטרותיו – "העתק כל המחשבים, החרמת טלפונים לכל העובדים, סילוק לקוחות, בוז, ברוטליות, כוחניות והתנהגות מזלזלת. לבסוף לא נמצא במקום שרת מחשבים (שנלקח כביכול מאיי.פרינט, ז.ק), כפי שהצהיר בעל המקום. על כן לא היה מקום לאישור הצו מלכתחילה וגם לא בדיעבד".

עו"ד יואל טענה בפנייתה לשופט כי ההליך בלתי חוקי: "הנאמן תפס צד בסכסוך, תוך ביצוע חיפוש בלתי חוקי וברוטאלי ביותר… אין בבקשת החיפוש והחדירה לעסק דבר, פרט לחיטוט, ופגיעה בלתי מידתית בקניין רוחני, מוניטין ובריונות לשמה. באי כוח חברת איי.פרינט הביאו בפני בית המשפט קשיים ובעיות בהתנהלות הנאמן בחבירתו לבעלי החברה האחרים ותפיסת צד בסכסוך הבעלים. עוד לא הספיק בית המשפט לתת תגובתו וסעד לטענות אלו, הגיש הנאמן צווים פוגעניים במעמד צד אחד, מבלי שבדק תקינותם… אין בידי הנאמן נימוקים נוספים להמשך בזיזת הקניין הרוחני של 'זול פרינט'… החיפוש לא הוגבל והוא חסר מטרה".

הבעלים, שחר חיים יואל, הוסיף בתצהיר לשופט: "חוויתי היום חיפוש אגרסיבי משפיל ולא מוצדק… היום בסמוך לשעה 11:00, הגיע עו"ד לאופר עם צוות שלם של כתשעה אנשים למטרת השתלטות על כל המדיה בחברה ותפיסת שרת. ביקשתי לראות צו, לא ראיתי צו בית משפט אלא מסמך 'פסיקתה' לא חתום… צוות המפרק ביצע חיפוש שלא כדין לעיני הלקוחות ההמומים… הצוות דיבר אלינו בלעג, דחף והתנהג באופן כוחני ומזלזל. החיפוש הופסק על ידי המשטרה בסמוך לשעה 13:00 אחרי שכבר הועתקו כל המחשבים, נפתחו כל הארונות וצולמו כל המכונות. בוצעה בחברה שלי פעילות בלתי חוקית ואני חושש כי הוחדרו למחשבי החברה תוכנות זדוניות למיניהן. אני פוטרתי מ'איי.פרינט' על ידי הנאמן. על מה הרדיפה?".

בין לבין שלח גם עו"ד לאופר נציג לבית המשפט, בניסיון להחתים את השופט פרסקי על צו "מתוקן" עם תאריך מלא וחתימה. השופט פרסקי הבהיר במענה לפניית הצדדים כי הוא ממשיך ומגבה את המפרק של "איי.פרינט" בחיפוש אצל החברה החדשה של העובד לשעבר.
את אי תקינות הצו שהוצג על ידי המפרק "הסביר" השופט כך: "החותמת שבה נעזרתי אינה חזקה לצערי, לא היה בה מספיק דיו. מכל מקום עותק חתימתי מצוי על גבי המקור המצוי בלשכתי ולמיטב הבנתי מדובר בצווים שיפוטיים תקפים. היום, לאור פניית הנאמן, הצעתי כי פשוט אחתום שוב על הפסיקתאות…
"ברור לי, שעסקינן בצווים חריגים", הוסיף השופט, "לאור נסיבות שאינן פשוטות כפי שבאו באותן ראיות לכאורה שהוצגו בפניי".
בהמשך לכך, צווי פסיקתה נוספים מטעם השופט הוצאו לבקשת המפרק, לעובדים לשעבר בחברת "איי.פרינט", המצווים עליהם להתייצב במשרדי עו"ד קוטלר בתוך שבעה ימים לחקירה אודות קריסת חברת "איי.פרינט" ועל "העלמות ציוד שלה, חבלה בציוד שלה וכל הקשור בכך".
בתוך כך, בית המשפט זימן לבקשת עו"ד חיים יואל דיון דחוף בהמשך ביצוע הפסיקתאות שניתנו במעמד צד אחד – לחברת זול פרינט ולעובדי איי.פרינט לשעבר. הדיון ייערך ביום חמישי הקרוב (6 ינואר).
ממשרד הנאמן לא נמסרה תגובה עד לפרסום הכתבה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות