רובי (רוברט) ונונו פורס את מפת הפחים ומפציר בכם למחזר

שתף כתבה עם חברים

רובי (רוברט) ונונו, מייסד ומנכ"ל ר.ג.א, מפתיע עם עולם שלם שאליו אנו חשופים כל יום ואותו אנו לא מכירים כלל

מכלי מיחזור (צילום יח"צ: ר.ג.א)

כולנו יוצאים לרחוב, רובנו מקפידים לזרוק את האשפה לפח הזבל העירוני, בפארקים או במרחבים הפנימיים השונים וחלקנו אף מגדיל ראש וממחזר פסולת מסוגים שונים למען איכות הסביבה.

למרות השימוש ההולך וגובר שלנו בפחים מסוגים שונים, נראה כי אף אחד מאיתנו לא באמת מבין את העולם המגוון מאחור פחי האשפה והמחזור.

רוברט ונונו: "האפשרויות בדבר הפחים הן רבות, הכל בהתאם לתקציב המוסד"

רובי (רוברט) ונונו ממליץ לכם טרם המסע בעקבות עולמם של פחי האשפה והמחזור, לדמיין עולם ללא פחים כלל, אשפה ופסולת רבה נערמת ברחובות או שאולי אתם הייתם צריכים לסחוב את הזבל שלכם לכל מקום עד לפח מרכזי אחד גדול.

כדי לא להיכנס לתיאוריות של "מה היה קורה אילו", ננסה לצלול אל עולמם של הפחים הרבים הקיימים, אותם אנו רואים ברחובות, בפארקים השונים ובמתחמים פנימיים כדוגמת קניונים וחברות רבות.

מייסד ומנכ"ל ר.ג.א, רובי (רוברט) ונונו, פותח את עולמו הסובב סביב הדאגה לניקיון, איסוף אשפה ופסולת, טיהור השפכים ודאגה לאיכות הסביבה עבור עשרות עיריות וכבר למעלה מ-30 שנה.

מבין כל האספקה אותה מספק ונונו למוסדות שונים, ניתן להגיד שפחי האשפה הרבים הם הבייבי הקטן שלו, ככלי השומר על הניקיון והסדר ומספק חינוך משמעותי לכל האוכלוסייה ובכל הגילאים.

רוברט ונונו מבקש להביא לידיעת הציבור את מגוון האפשרויות בתחום הפחים: "למי שלא בתחום, הפח נראה עבורו כדבר טריוויאלי ורגיל, אך חשוב להדגיש כי קיימים מאות סוגי פחים, אותם מתאימים העיריות והחברות השונות כדי לענות על הצרכים שלהן מבחינת עיצוב, נפח, סוג הפח וכל דרישה אפשרית אחרת".

כדי לספק נגיעה קטנה במגוון הפחים הרב, מרכז ונונו את עולמם של הפחים: "ישנם סוגים רבים של פחי אשפה למרחבים חיצוניים ופנימיים, פחי אשפה בעיצוב חיות, פחי אשפה מיוחדים עבור מסעדות, פחים עבור בדלי סיגריות וכאלו שהם עבור צואת כלבים. מכל סוג ניתן למצוא אפשרויות רבות, לעיתים נראה שהאפשרות היא בלתי מוגבלת".

קצת על מחזור בישראל

מדינת ישראל אינה שיאנית המחזור ואולי אף לא בדרך להיות מצטיינת בתחום זה, שיעור המחזור בישראל נע בצורה סטטית באזור ה-20% כבר מספר רב של שנים, נתון זה מדאיג שכן ה-80% אשפה הנותרת עוברת להטמנה, דבר שלא רק מזיק לאיכות הסביבה אלא גם מוגבל בהתאם לשטחי הטמנה.

מדינת ישראל אינה רק מבין המדינות הצפופות בעולם, אלא גם יוצרת כמות אשפה רבה ומעבר לממוצע בעולם, נתון שמבחינת תחום הפסולת והאשפה בישראל ממקם אותנו באותה שורה של מדינות העולם השלילי.

למרות שיש מה ללמוד ממדינות כדוגמת גרמניה (כ-70% פסולת ממוחזרת), מדינת ישראל מציגה הצטיינות במחזור נייר וכמובן עקב המחסור במים, ישראל הפכה למעצמת שימוש חוזר במים.

בהתאם לדו"ח העדכני האחרון שפורסם מטעם המשרד להגנת הסביבה, ניתן לראות שיפור מסוים בטיפול באשפה המסוכנת, מתוך כ- 300 אלף טון פסולת מסוכנת, ישראל ממחזרת  כ-40% אשפה בשנה – זהו נתון מעודד המציג מגמת שיפור, אך עדיין מול מדינות רבות באירופה יש לישראל עוד עבודה רבה.

רובי (רוברט) ונונו היה רוצה לראות את ישראל במקום אחר מבחינת המחזור הכולל: "אני מנסה להבין ולא מצליח לפעמים, איך אנחנו כמדינה לא שמים את המחזור בראש סדר העדיפויות שלנו. זה נכון שמשקיעים, זה נכון שמנסים, אך עדיין צריך לבצע עוד פעולות רבות כדי להגדיל את נפח המחזור".

ונונו מסביר את ההיגיון מאחורי עולם המחזור: "אני כבר לא מדבר על טיהור שפכים, זה נושא מורכב ודווקא בו ישראל מצליחה לטפל בצורה לא רעה כלל. אם ישראל תשקיע יותר במחזור היא לא רק תשפר את איכות הסביבה בצורה ניכרת, אלא גם תפנה לעצמה עוד שטחים ואפילו תספק עוד מאות משרות הקשורות למחזור".

רוברט ונונו מציע לכם להתחיל בשגרת מחזור חינוכית עם הילדים

מהסתכלות במאות הפחים האפשריים שחברות שונות בעולם מציעות, בניהן ר.ג.א, נתקלנו בסוגים רבים הקשורים לעולם המחזור: פחי מחזור לבטריות, פחי מחזור פחיות, מחזור זכוכית, פלסטיק, עיתונים, מחזור פסולת כללית ואפילו מחזור מזון.

בראייה אחראית לעתיד, לא ניתן לזניח את נושא האשפה ומחזור הפסולת, דברים שתורמים לאיכות הסביבה, הבריאות הסביבתית, הסדר וודאי גם לחינוך נכון של האוכלוסייה.

כדי להבין כיצד ניתן להגביר את המחזור, רוברט ונונו מספק מספר הצעות למקבלי ההחלטות: "על המדינה לתקצב את נושא המחזור ולעודד יותר ויותר יזמים לפתוח מפעלים וחברות למחזור, הביקוש לפסולת ממוחזרת יעלה, העיריות יוכלו להציב יותר פחי מחזור מסוגים שונים, התאגידים והחברות השונים יציבו פחי מחזור מסוגים שונים במשרדים וכך גם ההיצע יעלה – כולם ירוויחו, בעיקר הסביבה".

ונונו מציע גם להורים להתחיל בשגרת מחזור עם הילדים: "הורים רבים מחנכים את הילדים שלהם למחזור, מלבד החינוך להקפדה וסדר, הרי דואגים גם לאיכות הסביבה. ניתן לרכוש לבית מספר פחים למטרות שונים כמו בטריות, עיתונים ובקבוקים ולבצע שגרת מחזור יומית ואפילו מהנה ביחד עם הילדים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות