אורית פלד טבעה בשארם: מכשירי החמצן לא עבדו והמדינה מעכבת את גופתה

שתף כתבה עם חברים

משרד החוץ סייע בהעברת גופת המנוחה למכון לרפואה משפטית בישראל שם היא מעוכבת עד שתתקבל תשובה לעתירה שהגישה המשפחה להאצת שחרור המנוחה כדי לערוך את ההלוויה בהקדם

אורית פלד ז"ל והתחביב הגדול של חייה, צלילה וחיות ים (צילום מפייסבוק)

אורית פלד, בת 49 מפרדסיה, היא הישראלית שטבעה ביום שישי בשארם א-שייח שבסיני, בעת שנפשה במקום יחד עם בעלה איציק (17 יוני).
לאחר סוף שבוע עצוב ומורט עצבים רק היום בשלוש לפנות בוקר הועברה גופתה של פלד לישראל (19 יוני), לאחר שהתקבל אישור של שופט מצרי בהמשך למאמצים של משרד החוץ הישראלי. אולם, עם הגעת הגופה לישראל היא הועברה למכון לרפואה משפטית, שם היא עוכבה, מה שאילץ את משפחת המנוחה לפנות לבית המשפט בבקשה לשחרר את הגופה לקבורה.

משה אלדן, בעל מוסך מצליח מתל אביב שבמשך שנים עובד כמדריך צלילה בסיני ומכיר את האזור עוד מימי השלטון הישראלי, נכח במקום בעת האירוע הטרגי וסיפר לאתר "פוסטה" על רגעיה האחרונים של פלד. "אני תמיד הולך עם חברים לצלול בסיני, לפני חודש ושבוע הייתי עם אורית גם בשארם באותו מקום".
אלדן מספר כי מספר דקות לפני האירוע אורית שוחחה איתו: "היא ביקשה ממני לצלול איתה, אבל אמרתי לה שאין לי כוח, ואז היא הלכה לים כדי לעשות שנורקל עם בעלה. הם נכנסו אחר הצהריים למים וצללו. בשלב מסויים בעלה יצא החוצה לעבר המזח ופתאום הוא רואה שהשנורקל של אורית איננו, והיא צפה על פני המים.

"אלו היו דקות קריטיות", מוסיף אלדן לספר על רגעי החרדה, "בעלה צעק לעברי ובינתיים קפצו כמה אנשים והוציאו את אורית מהמים. אנשים ניסו לעשות לה החייאה. דפקתי ריצה, ראיתי אותה שוכבת בלי הכרה. היו אנשים שניסו לעזור. התחלתי לעשות לה הנשמה, שאפתי מהפה את כל המים שהיו בגוף שלה. הכנסתי לה אוויר. המשכתי והמשכתי. באותו הרגע צעקתי שיזמינו אמבולנס. היתה תיירת רופאה שעזרה. אז באו שני מצילים עם מכשיר חמצן, שמו לה את החמצן והוא לא עבד. שמו מכשיר חמצן נוסף והוא גם לא עבד. מדריך צלילה אחר הגיע והפך אותה".

"עליתי למעלה לבית קפה וצעקתי לבעלי המקום שיזמינו אמבולנס", משחזר אלדן, "לקח הרבה זמן עד שהגיע אמבולנס. ואז הגיעה משטרה עם קצינים. התחלתי לצעוק על הקצינים, ביקשתי שיסגרו את המקום. כשהגיע אמבולנס החובשים הביאו את העגלה והתחילו לחשב מסלול. תפסתי להם את העגלה, ירדנו עם העגלה, הרימו אותה ושמו אותה באמבולנס. ראיתי באמבולנס שהיא היתה כחולה.
"נסענו לבית החולים ותוך כדי שמו את המכשיר ההנשמה שלא עשה כלום. הפרמדיק עשה לה עיסויים פעמיים שלוש והפסיק. הגענו לבית חולים והכניסו אותה לטיפול נמרץ. לאחר רבע שעה היא נשמה וחשבתי שהצילו אותה, אבל זו לא היתה היא, זו היתה המכונה. במשך שעה וחצי דיברתי איתה ולא היתה תגובה".

"לאחר שעה וחצי כל הרופאים הלכו. התחילו לחקור את בעלה. לאחר השעה תשע אמרתי לבעלה שאין מה לעשות. שכנעתי אותו ולקחתי אותו, אמרתי לו שעל הבוקר נלך. באנו בבוקר לבית החולים. הרופא קרא לי ואמר לי שהיא נפטרה".

הצלילה האחרונה, התמונה האחרונה. אורית פלד ובעלה בצלילה שלפני האירוע הטראגי (צילום: משה אלדן)

אלדן יצר קשר עם חברת הכנסת קרן ברק (הליכוד), שהכירה את אורית פלד היטב. "הן ביקרו וצללו יחד בשארם א-שייח בשנת 2019", אומר אלדן, "קרן התקשרה לשר החוץ יאיר לפיד ובקשה את סיועו הדחוף".
בשיחה עם אתר "פוסטה" משחזרת ח"כ ברק: "הייתי מיודדת עם אורית דרך הצלילות במסגרת קבוצה של צוללנים. בעבר צללתי איתה בשארם. ברגע שקרה מה שקרה, משה אלדן התקשר אליי, ומאותו רגע התחלתי להפעיל את משרד החוץ, שהקים חמ"ל לטפל במקרה מול חברות הביטוח. עבדנו על זה יום שלם כדי שזה ייקח כמה שיותר מהר. עבדנו במרץ כדי לשחרר אותה מסיני, כדי שהבעל יחזור ברכב. היינו צריכים לטפל גם בחזרה של הבעל ארצה, ובשחרור הגופה שלה".

לדברי ברק, המנוחה הובאה לארץ בשלוש לפנות בוקר, אחרי שמשרד החוץ נרתם לנושא. "רצינו לעשות פינוי מוטס אבל אז הבנו שכדי לעשות פינוי מוטס צריך לדאוג שמישהו משגרירות קהיר יבוא לארץ. אבל אז נהיה סיבוך, כי לפי הנוהל המצרי מי שמגיע בטיסה לא יכול לחזור דרך היבשה, אבל בעלה של המנוחה רצה להיות לצידה. חשבנו שהכי מהר זה מטוס, אבל הבנו שעד שהשגריר יגיע לשארם ייקח זמן, ולכן צריך לפנות אותה ברכב לארץ. בהתחלה השופט המצרי לא שחרר את המנוחה, עדשבסופו של דבר בשעה תשע בערב שעון ישראל הוא הסכים לשחרר… כרגע הגופה מעוכבת במכון לרפואה משפטית באבו כביר".

שארם א-שייח 2019. מימין לשמאל: מדריך הצלילה משה אלדן, ח"כ קרן ברק והמנוחה אורית פלד ז"ל

ח"כ ברק אומרת כי הן היא והן בני משפחת המנוחה לא מבינים מדוע הגופה מתעכבת במכון לרפואה משפטית. לדבריה, במשרד לביטחון פנים אומרים לה כי המשפחה פנתה לבית המשפט לשחרר את הגופה, ולכן ידיהם של נציגי המשרד כבולות בנושא עד לקבלת החלטה של בית משפט.

דניאל אזולאי, בנה של אורית, הסביר לאתר "פוסטה" את הבעיה: "המשטרה אומרת שהיא רוצה לחקור ולמצות את החקירה כדי לשלול מצב שקרה לה משהו פלילי. ביקשנו שהמכון לרפואה משפטית ישחררו את הגופה עוד הלילה לקבורה, שיסיימו את הפרוצדורות שרוצים עוד היום. אבל במכון באבו כביר לא מוכנים לעשות את זה היום, טוענים שהם בעומס ואין להם חדר. חשוב לנו לעשות את ההלוויה כי אנחנו משפחה דתית, ומבחינה הלכתית אסור להלין את המת. לכן פנינו לבית משפט השלום באילת, וזה מה שאנחנו מבקשים, אבל נותר לנו רק לחכות להחלטות של הפקידים".
עדכון: בעקבות פניית אתר "פוסטה" וכלי תקשורת נוספים שוחררה הגופה מהמכון לרפואה משפטית בשעות הערב וההלוויה נערכה בחוג המשפחה.

דניאל אזולאי. אנחנו מחכים לפקידים כדי לקבור את אמא
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות