העליון אישר שחרורו של בנימין זאבי הנאשם ברצח הנער נסים שטרית

שתף כתבה עם חברים

נדחה ערר הפרקליטות על שחרור הנאשם באיזוק אלקטרוני למעצר בחווה חקלאית. עו"ד דרחי: זה צעד ראשון במלחמה על החפות. אחיו של הנער המנוח שנעלם ב-1986: "בית המשפט מרפה את ידיהם של העדים"

בנימין זאבי (יונתן זינדל פלאש 90)

בית משפט העליון דחה את ערר הפרקליטות על שחרורו של בנימין זאבי, אחד משני הנאשמים ברצח הנער ניסים שטרית בשנת 1986.
זאבי בן ה-70 נאשם כי היה שותף לחטיפתו של שטרית על ידי אנשי "משמרות הצניעות" של הרב אלעזר ברלנד, ולרציחתו של הנער שהוכה למוות עקב "מפגשים עם נשים" והפרת חוקי הקהילה לכאורה.
גופתו של הנער בן ה-16 לא אותרה מעולם, אך התיק נפתח לפני שנה, עם מידעים שהתקבלו בעקבות סרט תיעודי על הפרשה ועדויות חדשות שנגבו ממעורבים, שהפלילו את הנאשמים, ברוך שרביט, בן ה-76 ובנימין זאבי, בנו של השר המנוח רחבעם זאבי (גנדי).

כאמור, הפרקליטות ערערה כנגד שחרורו של זאבי באיזוק אלקטרוני לחווה חקלאית בגוש עציון, שם יהיה ב"מעצר בית".
שופט בית משפט העליון יוסף אלרון התווה את הדרך לשחרור, כבר בהחלטה קודמת מחודש מאי, כאשר קיבל ערר של סנגורו של זאבי, עו"ד רצון דרחי, על החלטת בית המשפט המחוזי לעצור את הנאשם עד תום ההליכים. השופט אלרון הורה על בחינת שחרור באיזוק אלקטרוני, ובחינה נוספת של מפקחים על ידי שירות המבחן – לאור גילו של זאבי, מצבו המשפחתי (אב לעשרה, סב ל-35 נכדים כיום) והיעדר עבר פלילי.

בהמשך אישר שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אברהם רובין, את מקום הפיקוח שהציע עו"ד דרחי – בחווה חקלאית בגוש עציון וארבעה מתוך שישה מפקחים שנבחנו. זאת, חרף התסקירים השליליים של שירות המבחן, שהטיל ספק בכשירות המפקחים ובמקום המעצר.
פרקליטות המדינה הגישה ערר לבית משפט העליון בנסיון לעכב את שחרורו של זאבי, על רקע חוות הדעת השלילית של שירות המבחן – אך השופטת גילה כנפי שטייניץ דחתה את הערר, בהמשך להחלטה הקודמת של השופט אלרון.

לאחר קבלת הבהרות מעו"ד דרחי בנוגע למקום הפיקוח בחווה, ולאחר שעיינה בהחלטת בית משפט המחוזי אישרה השופטת את חלופת המעצר, לאור גורמים משמעותיים לדבריה, המפחיתים את הסיכון: העובדה שהעבירה בוצעה לפני 37 שנים; גילו של זאבי והעובדה כי הוא תפקד באופן נורמטיבי לאורך חייו.
עו"ד דרחי מסר בתגובה כי "זהו צעד ראשון וחשוב במלחמה של זאבי על חפותו, אשר תוכח בבוא היום בבית המשפט".

מאיר שטרית, אחיו של נסים שטרית המנוח שנרצח לפני 37 שנים, אמר בשיחה עם "פוסטה" כי תחושות המשפחה קשות. שטרית מלווה את הדיונים המשפטיים, והיה גם בבית המשפט העליון. "אמרתי לשופטת שטייניץ, בצורה הברורה ביותר, כי בהחלטתה, היא שותפה בשיבוש הליכי החקירה והמשפט. כבר בשלב קודם לאחר ששוחררו המעורבים האחרים בחבורת הפשע מפאת התיישנות (הכוונה למעורבים שלא הוגשו נגדם כתבי אישום) רפו ידיהם של העדים, אלו ששחזרו ושיתפו פעולה בחקירה".
"מה שידר השחרור של ברלנד, ראש ארגון הפשע", ממשיך שטרית, "שהוא הצדיק, כביכול, למרות שעל פי העדויות הוא נתן את ההוראה, אבל על כך יש התיישנות…לפרקליטות ולשופטים אין כלים להתמודד מול סוג כזה של עבריינות".

לטענת שטרית האח, "בנימין זאבי היה האיש הדומיננטי, הרמטכ"ל של משמרת הצניעות, הוא זה שדיווח ישירות לברלנד, וקיבל ממנו הנחיות כפי שמראות העדויות – אבל בעצם השחרור השופטת שטייניץ והשופטים העליונים שיושבים במגדל השן, משדרים שאפשר לזלזל בחקירה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות