נאשם בסכסוך שכנים השתלח בשופט וקילל סנגורית ומאבטחי משמר בתי המשפט

שתף כתבה עם חברים

הנאשם דפק על השולחן וכאשר השופט טל חבקין קרא אותו לסדר הוא צעק לעברו, "מי אתה חושב שאתה… חתיכת מניאק", מה שאילץ את השופט להפעיל לחצן מצוקה ולברוח מהאולם, הסנגורית אורית חיון והמתלוננת שנותרו באולם הפכו למטרה הבאה עד לבואם של מאבטחי משמר בתי המשפט שגם הם הותקפו

"שופט אינו מזעיק לאולם מאבטחים במהלך דיון ללא סיבה, או יוצא מהאולם לשם אזעקת המשמר"

תושב שכונת ביצרון היוקרתית בתל אביב, הרצל יקותיאל בן 64, הורשע בעבירות של איומים על שופט בית משפט השלום בעיר, טל חבקין, ועל עורכת דין שהיתה באולם (6 יולי).
התיק החל לפני כשלוש שנים, במהלך דיון על הטרדות והפרת צו הרחקה מהשכנה שלו קילל הנאשם את השופט ואיים עליו ועל עו"ד אורית חיון שייצגה את המתלוננת שהיתה בסכסוך מתמשך עם השכן, ולטענתה הוא פגע ברכושה ואיים על ילדיה הקטינים.
נגד הנאשם הוצאו מספר פעמים צווים של הטרדה מאיימת והרחקה, שהוארכו מעת לעת.

בחודש יוני 2019, במהלך אחד הדיונים על הארכת צו הרחקה נגדו בפני השופט טל חבקין בבית משפט השלום בתל אביב, נטען כי הנאשם דפק בחוזקה על השולחן. השופט פנה אליו בניסיון לקרוא אותו לסדר, אבל אז הנאשם השתלח בו, "מי אתה חושב שאתה… חתיכת מנייאק", קם מכיסאו והתקרב לעבר דוכן השופט. בנסיבות אלה השופט הפעיל את לחצן המצוקה שהזעיק את משמר בתי המשפט, ויצא בבהלה מהאולם. או אז, נטען, הנאשם יקותיאל פנה אל השכנה שנותרה מבוהלת באולם ואיים עליה: "אני אהרוג אותך ואת הילדים שלך, את חכמה גדולה כאן בבית המשפט, אבל חכי בבית, אני אראה לך מה זה… את והילדים שלך לא תזכו לנשום, ישבו עליכם שבעה".

עכשיו ניסתה העורכת דין של המתלוננת, עו"ד אורית חיון, לבקש ממנו שיניח למרשתה, והוא בתגובה לא חסך ממנה מילים קשות נטען בכתב האישום, "תסתמי את הפה, אני יעשה מה שאני רוצה, את יש לך קומבינות עם השופט.. אני אראה לה מה זה".

לפי כתב האישום, תוך זמן קצר יחסית הגיעו לאולם שני מאבטחים של משמר בתי המשפט וניסו לעצור את הנאשם, אבל הוא רק המשיך להשתולל ולקלל, וסירב לצאת מהאולם תוך שהוא דוחף את אחד המאבטחים אל הקיר ושורט אותו בידו. כשהצליחו המאבטחים לאזוק את הנאשם הוא איים עליהם בכך שאמר להם שיש לו חברים טובים שיטפלו בהם, נטען בכתב האישום, "בוא אחד על אחד נראה אותך", הוא צוטט אומר לאחד המאבטחים.

בסופו של דבר מאבטחי המשמר הוציאו את הנאשם מהאולם והוא הובא למתחם הביטחון, שם הוא עוכב עד לבואה של המשטרה. במתחם הביטחון המשיך הנאשם לאיים על המאבטחים, נטען, הוא אמר להם שיטפל בהם, שהם ישלמו על מה שהם עשו ושהוא "יזיין" אותם, יתבע אותם ויעניש אותם באופן אישי.
לאחר האירוע, כל הנוכחים באולם הדיונים החל מהקלדנית, המתלוננת, והשופט, הגישו עדות מסודרת במשטרה אליהם הצטרפו גם המאבטחים הרלוונטים.

נאשם מניפולטיבי, מתלוננים אמינים
בעקבות האירועים הוגש נגד יקותאל כתב אישום על שתי עבירות של איומים, ותקיפת עובד ציבור.
בגלל שהאירוע והדיון על ההטרדה המאיימת התנהל בבית המשפט השלום בתל אביב, הועבר הדיון בהתאם להחלטת נשיאת בית המשפט העליון לבית משפט השלום בפתח תקווה.

במענה לכתב האישום, הנאשם באמצעות עו"ד עדי אייזנר מהסנגוריה הציבורית הכחיש כי אמר את הדברים המיוחסים לו בכתב האישום, ואת הטענה לתקיפת אנשי משמר בתי המשפט.
המתלונן הראשון, השופט חבקין מסר עדות במשטרה ולא העיד בבית המשפט, ועל דוכן הנאשמים עלו בזה אחר זה העדים האחרים.

"הוא איחר להגיע לדיון, אבל כשהוא נכנס הוא ישר דפק על השולחן חזק והתיישב", העידה המתלוננת המרכזית, שכנה של הנאשם. "הוא אמר שהכל קומבינה, שהשופט מכיר את עו"ד אורית חיון, והיא חברה שלו, שהכל זה הצגה ומשחק וזהו.. השופט יצא ללשכה שלו, ובזמן שהשופט יצא אני הסתכלתי לכיוון הדוכן הריק, רק לא להסתכל עליו… אני חוששת ממנו. אני גרה עם שני ילדים.. הוא לא מפחד מבית המשפט אז בטח לא ממני. כל פעם סיפור אחר שהתרחש.. הוא מלחיץ אותי. הוא גם נהנה להסתכל עליי. אני עוברת במדרגות הוא מסתכל. יש בו משהו שנהנה לגרום לי להשפיל עיניים".

אחריה העידה הקלדנית, "השופט חבקין שהוא מאוד רגוע מטבעו באמת ניסה להרגיע אותו.. אבל הבנאדם המשיך לצעוק, לאיים ולדבר ועשה הצגה שלמה. אני כבר לא יכולתי לעמוד לזה ואמרתי לשופט שאני הולכת להזעיק את האבטחה. צלצלתי לאבטחה, ותוך כדי אני גם רוצה להקליד כי נורא חשוב מה שמתנהל באולם, זה התפקיד שלי וזה חייב להשתקף בפרוטוקול… אני לא זוכרת אירוע כזה במהלך כל שנותי כקלדנית".

"כשהגענו ראינו אדם שעומד במעבר וצועק כלפי השופט", העיד אחד משני מאבטחי משמר המשפט שהעידו במשפט. "ביקשנו ממנו לצאת החוצה הוא לא הקשיב ודחף את חברי, ברגע שהוא דחף החלטנו לאזוק אותו, הורדנו אותו לרצפה אזקנו אותו והוצאנו אותו מהאולם.. תוך כדי הבחור המשיך לאיים ולקלל".
שותפו לאירוע גם הוא העיד: "הוא השתמש באלימות פיזית כלפיי וכלפי המאבטח שהיה איתי, זאת אומרת הוא היווה סכנה פיזית לביטחון שלנו".

בחקירה הראשית שלה העידה עו"ד חיות כי הנאשם "הפעיל הרבה מאוד כוח, אנחנו כולנו חשנו די מאוימים מהסיטואציה". לטענתה העדות שלה חפה מאינטרסים מאחר וזו חובתה להעיד כעורכת דין המשמשת בתפקיד "Officer of the court" (קצין/פקיד בית המשפט).

"הנאשם הותיר עליי רושם של מי שאינו מהימן ואף מניפולטיבי", קבעה השופטת אליאנא דניאלי וביססה את ההרשעה על האמון שהיא נתנת בעדויות המתלוננים ועדי הראייה. "עדי התביעה נמצאו כולם מהימנים עליי. כל עד תיאר חלק מהאירוע, וחיזק את ליבת עדותם של העדים האחרים, אשר העידו כולם על השתלחות הנאשם בבית המשפט, במתלוננת, בבאת כוחה ובמאבטחים. כל אחד מהם תיאר התנהגות תוקפנית וחריגה של הנאשם, כמו גם איומים שונים ואף תקיפה…
"הניסיון מלמד כי שופט אינו מזעיק לאולם מאבטחים במהלך דיון ללא סיבה, או יוצא מהאולם במהלך הדיון לשם אזעקת המשמר, אלמלא הייתה התנהגות הנאשם חריגה, מאיימת ואלימה… הניסיון מלמד עוד, כי איזוק של אדם בתוך אולם בית המשפט הוא חריג ביותר".
לאחר ההרשעה הוחלט לשלוח את הנאשם לממונה על עבודות השירות בשב"ס כדי לבדוק את התאמתו לרצות עונש בעבודות שירות.

היכל המשפט בתל אביב (צילום: אתר הרשות השופטת)

עו"ד חיון נגד הסנגורית הציבורית
עו"ד אורית חיון: "מדובר בדיון שבו ייצגתי לקוחה בהליך של צו הגנה אל מול אדם אלים ומסוכן, שכנגדו הוגשו תלונות במשטרה וכתבי אישום. במהלך הדיון הוא איים ברצח על מרשתי, ואף ניסה לתקוף ולאיים על כבוד השופט תוך שימוש בשפה אלימה ובוטה. כבוד השופט נאלץ לצאת מהאולם בבהלה לאחר שלחץ על כפתור מצוקה והזעיק את משמר בית המשפט. גם אז לא חדל הנאשם ממעשי התקיפה והאלימות ותקף את מאבטחי המשמר. לבסוף עוד התלונן שהם תקפו אותו. כאופיסר אוף דה קורט, נתבקשתי לתת עדות על אשר ראיתי ושמעתי באולם בהמשך לתלונה שהעביר השופט למשטרה. לאחר שהוגש כתב אישום התרעמתי כי הסנגוריה בחרה לזמן אותי לעדות חלף הגשת עדותי בהסכמה בנסיבות העניין בתור באת כוח, הכל תוך הטלת דופי וניסיון להכפשת שמי. בהמשך אף ניסתה הסנגורית לפגוע באמינותי. בית המשפט דחה טענות אלו מכל וכל וקבע כי עדותי מהימנה וכי נסיון לטעון כי עורכת דין מייצגת היא בעלת אינטרס, אינו ראוי. בית המשפט הרשיע את הנאשם במיוחס לו בכתב האישום ואף ציין כי לו התביעות היו מייחסות לו עוד עבירות איומים היה מרשיע אותו גם בהן.
"לטעמי, בימים אלו כאשר עובדי ציבור כגון רופאים, עובדים סוציאליים ועוד מותקפים באופן דומה, נאשם המואשם בתקיפת בית משפט ומאבטחי בית המשפט יש לשולחו למאסר ממושך מאחורי סורג ובריח".

מהסניגוריה הציבורית נמסר בתגובה: "מדובר בהליך פלילי שבו יוחסו לנאשם עבירות שבוצעו לכאורה במהלך דיון משפטי שבו נכחה עו"ד חיון. עו"ד חיון מסרה הודעה במשטרה אודות האירוע, והיא אף מופיעה ברשימת עדי התביעה ועל רקע זה התעורר צורך ענייני בעדותה בבית המשפט, על מנת לברר עד תום פרטים הנוגעים לעבירה המיוחסת לנאשם. מדובר בהליך שגרתי ומקובל לגבי כל עד ומובן כי אין בהיותה עורכת דין המייצגת צד כזה או אחר כדי לפטור אותה מהחובות המוטלות על כל עד בהליך משפטי, וברור כי בכך שנדרשה להעיד אין משום הטלת דופי בה. מדובר בשיקול דעת מקצועי לגיטימי של הסניגוריה. החקירה של עו"ד חיון הייתה קצרה, עניינית ומכבדת. הניסיון לשוות לכך נופך פסול הוא שגוי מיסודו, ודאי מצידה של מי שמשמשת שנים רבות כסניגורית בעצמה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות