הסדר טיעון: עו"ד דניאל אזוגי יורשע במרמה ויחולטו לו נכסים

שתף כתבה עם חברים

קרקע בהרצליה, מלון באשדוד ודירה בתל אביב. אלו חלק מהנכסים שיחולטו מעורך הדין עקב פעילות פיננסית לא מדווחת בצ'יינג'ים וגלגול צ'קים בעשרות מיליוני שקלים

דניאל אזוגי. קרדיט: רשתות חברתיות
דניאל אזוגי. קרדיט: רשתות חברתיות

עו"ד דניאל אזוגי, המוכר מתחום השקעות הנדל"ן והפיננסים, יורשע על פי הודאתו בעבירות הלבנת הון ומרמה, עקב אי דיווח על גלגול צ'קים ופעילות פיננסית שניהל בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, שלא תחת שמו. כתב אישום הוגש כנגד אזוגי, היום לבית משפט השלום בתל אביב, במסגרת הסדר טיעון שנחתם לאחר שימוע (28 אפריל).
אזוגי (62) נעצר לפני כשלוש שנים לצד גורמים מוכרים אחרים בשוק האפור, על שמות חלקם הוטל בשעתו צו איסור פרסום. שנה לפני מעצרו, באוקטובר 2017 התפוצץ בשעת לילה מטען חבלה ברכבו שחנה בשדרות בני אפרים בתל אביב. איש לא נפגע.

בינואר 2019 עצרו חוקרי יאחב"ל-להב 433, את אזוגי וכמה ממקורביו בחשד להונאות בעסקאות נדל"ן, עוקץ משקיעים, עבירות כלכליות והלבנת הון.
בעברו של אזוגי שתי הרשעות בתיקים פליליים-כלכליים, אמנם מן העבר הרחוק יחסית (האחרונה מ-2009), בגינן הושעה רשיון העו"ד שלו במשך שנים ארוכות. אזוגי התפרסם כמי שהיה בין השאר נציגם של אנשי עסקים בכירים, חלקם כמו ארקדי גאידמק בעלי רקורד מפוקפק עם רשויות אכיפת החוק.
בעשור האחרון היה אזוגי שותף בכמה מיזמי נדל"ן ועסקאות משותפות, חלקן גרנדיוזיות בחו"ל, עם עו"ד יורם יוסיפוף המנוח שהתגורר בלונדון. מלבד זאת נטען למעורבותו בעסקאות מקרקעין מקומיות באזור אשדוד והשפלה.

אחד מהנכסים שיחולטו נמצא פה. רחוב אברבנל בתל אביב (צילום: google street view)

בתום מו"מ ארוך שניהל סנגורו של אזוגי, עו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין עם הפרקליטות, הוגש כאמור היום כתב אישום בעקבות החקירה בה התחקתה יאחב"ל אחר עסקיו. לאחר הליך השימוע, ירדו עבירות רבות – כך שכתב האישום רזה בהרבה מהחשדות המקוריים. אזוגי נאשם בגין העלמת פעילותו הפיננסית מרשויות המדינה, אבל נמחקו עבירות הונאה שיוחסו לו, כן נמחקו עבירות מס והעבירה העיקרית לפי חוק איסור הלבנת הון – פעולה ברכוש אסור. העבירות שנמחקו, היו בטיוטת כתב אישום (כתב חשדות) שנמסר לסנגורים לצורך שימוע, אולם לאחר השימוע הוחלט לקבל את טענות הסנגור בעניינן ולא להכלילן בכתב האישום הסופי שהוגש.

ועדיין, אזוגי נאשם בגין מסירת מידע כוזב במטרה שלא יהיה דיווח, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. לפי כתב האישום, הוא ניהל פעילות של נכיון צ'קים, הלוואות והשקעות פרטיות באמצעות שורה של צ'יינג'ים בהם ניהל חשבונות של ארבע חברות קש מטעמו, תוך הסתרת שליטתו בחברות ובכספים שעברו בחשבונות, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

בהתאם להסכמות בהסדר הטיעון, נוסף על ריצוי תשעה חודשי עבודות שירות, יחולטו זכויותיו של אזוגי ברכושו האישי בנכסים הבאים:
-קרקע בגודל 4.5 דונם באשדוד
-קרקע בגודל 340 מ"ר סמוך לכביש 2 בהרצליה
-מניותיו בחברה המנהלת את מלון "מי עמי" באשדוד
-דירת בניין משותף ברח' אברבאנל בתל אביב
-דירת קוטג' בנתניה
-77 צ'קים מחוללים בסך 8 מיליון שקל שנתפסו על ידי המשטרה.

יורם יוסיפוב ז"ל. עפ"י כתב האישום, אזוגי גלגל כספים גם בחשבון הרשום על שמו (פרטי)

חברת הקש והשותפים לפשע
כתב האישום והסדר הטיעון הוגש כאמור לבית משפט השלום בתל אביב, בעניינם של אזוגי ושל עוד שני נאשמים שעניינם קטן יותר: האח, משה אזוגי (61) ומנהל החשבונות צבי ונטורה (56).
על פי כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז מרכז, דניאל אזוגי פנה לאחיו והעביר על שמו שלוש חברות, באופן שיסתיר את זהותו כבעלים האמיתי של החברות, ועל מנת לעשות שימוש בחברות קש אלו לטובת פעילותו העסקית.

בנוסף עשה אזוגי שימוש לפעילותו ולחשבונותיו המוסווים בשמה של חברה רביעית, "רואי ייזום" שנפתחה על שמו של עו"ד יורם יוסיפוב ז"ל. לגרסת אזוגי הוא היה ערב לכספים וצ'קים שהופקדו לטובת אותה חברה.
על פי כתב האישום, אזוגי והנאשמים האחרים בשליחותו פתחו לארבע החברות חשבונות ("כרטסות") בשורה של צ'יינג'ים, מבלי לרשום את אזוגי עצמו שהיה בעל השליטה והנהנה בכספים.
באותם חשבונות-צ'יינג'ים גלגל אזוגי צ'קים מעסקאות והלוואות, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לכל הפחות, כך על פי כתב האישום. הנספח שצירפה הפרקליטות מציג כי באותם כרטסות בציינג'ים בוצעה למעשה פעילות במאות מיליוני שקלים.

משה אזוגי ומנהל החשבונות ונטורה נאשמים בסיוע לקבלת דבר בתחבולה, עקב הסתרתו של דניאל אזוגי כנהנה, ויצירת מצג שווא מול מנהלי הצ'יינג'ים (נותני השירותים הפיננסיים) עצמם. עורכי הדין עדי ערד וטלי קרת מפרקליטות מחוז מרכז הודיעו כי יבקשו לשלוח גם את הנאשמים ונטורה ומשה אזוגי לממונה על עבודות שירות.

עו"ד איתן פינקלשטיין

עו"ד פינקלשטיין, סנגורו של דניאל אזוגי, מסר בתגובה: "אנו שמחים כי הפרקליטות קיבלה את כל טענותינו ביחס לכך שהלקוחות לא רומו, ולא היו עבירות מס או עבירות הלבנת הון. ביחס לעבירות עליהן הסכמנו במסגרת הסדר הטיעון, מדובר בארוע מורכב של גלגול צ'קים שאליו נקלעו המעורבים בשל מצוקה כלכלית, והמדינה טענה לכשלים באופן שבו בוצע גלגול הצ'קים מבחינת הדיווח לרשויות. אנו שמחים שגם בנושא זה הוסכם כי בשל הנסיבות מדובר בארוע שאינו מצדיק מאסר, אלא בדרך של עבודות שירות, וכך יוכלו המעורבים להמשיך בחיים נורמטיביים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות