גנב, הסיג גבול, ולא הורשע

שתף כתבה עם חברים

למרות שהודה בשש עבירות של גניבה, ושש עבירות של הסגת גבול, התחשב בית המשפט בגילו ובעתידו של הנאשם, ונמנע מהרשעה. העונש: צו מבחן ושל"צ

נכנס לבניינים, וגנב מצלמות אבטחה (צילום אילוסטרציה)

בית משפט השלום בקריית גת נמנע היום (25.6) מלהרשיע צעיר בן 21, למרות שהואשם בשש עבירות של גניבה, ושש עבירות של הסגת גבול. זאת לאחר שנכנס למספר בניינים באשדוד, וגנב מהם את מצלמות האבטחה. ב-22 במאי 2017 הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו יודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו, לא יורשע, ויישלח לתסקיר מבחן.

התסקיר הראשון מצא שלנאשם קשיי הסתגלות וקשיי תקשורת במשפחה, וכי הוא ביצע את העבירות לאחר משבר רגשי וכלכלי שעבר. מדובר צעיר נורמטיבי, ללא עבר פלילי, שמנסה לייצב את חייו באמצעות השתלבות בתעסוקה. עם זאת, לא ניתנה המלצה, מאחר שהנאשם לא פעל להשתלב בתוכנית של"צ.

שני תסקירים נוספים לא סיפקו המלצה גם הם, ורק בתסקיר הרביעי, מה-18 באפריל האחרון, נכתב כי הנאשם הפנים את הצורך בהליך טיפולי, ונרתם אליו. כאן כבר ניתנה גם המלצה חד משמעית, להימנע מהרשעה לאור גילו, תפקודו המקצועי והעובדה שהחל ללמוד גמולוגיה, והרשעה לא תאפשר לו לעסוק ביהלומים. עוד המליץ התסקיר על העמדתו בצו מבחן ועל 140 של"צ.

עו"ד מור עטיה

בעוד התביעה עמדה על חומרת העבירות, טען סנגורו של הנאשם, עו"ד מור עטיה, כי העבירות בוצעו בתקופה של חודש, כשהצעיר חווה משבר. הוא ביקש מבית המשפט להתחשב בגילו ובמאמצי השיקום של הנאשם, ושב וביקש שלא להרשיע אותו, שכן הדבר יפגע בעתידו.

השופטת נועה חקלאי הסבירה שהנטל לשכנע את בית המשפט בכך ששיקולי השיקום גוברים על שיקולים אחרים, מוטל על הנאשם, ואז הודיעה שהשתכנעה. לא מדובר ברף גבוה של עבירות רכוש, הסבירה, והנאשם לקח אחריות, ביטא שאיפות לנהל אורח חיים נורמטיבי, ואף הוכיח נזק שייגרם לו באם יורשע.

"אני סבורה כי בנסיבותיו של הנאשם", סיכמה, "עלול להיווצר פער בלתי נסבל בין עוצמת פגיעתה של הרשעה פלילית בנאשם, לבין תועלתה של ההרשעה לאינטרס הציבורי. על כן הגעתי לכלל מסקנה כי מתקיים בעניינו החריג המצדיק הימנעות מהרשעתו". לפיכך הטילה השופטת חקלאי על הנאשם צו מבחן למשך שנה, 140 של"צ ופיצוי של 16.5 אלף שקלים שיחולקו בין ועדי הבית של הבניינים מהם נגנבו המצלמות.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות