נדחתה בקשת בועז יונה להפטר מחוב של מיליארד שקל עקב ההונאה בחפציבה

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט: "לא ניתן לפטור חייב מחובות שנוצרו בתרמית". הכנ"ר מנהל חקירה פלילית נגד יונה בחשד להברחת נכסים

בועז יונה (צילום: מיכל פתאל, פלאש 90)

בית משפט המחוזי בירושלים דחה את בקשתו של איש העסקים בועז יונה, מנהל קבוצת הבנייה "חפציבה" לשעבר שהורשע בתרמית לפני 15 שנה וריצה שבע שנות מאסר, לקבל הפטר מהחובות שלו ומהחובות של קבוצת חפציבה המיוחסים לו אישית ונאמדים ביותר ממיליארד שקל. יונה ביקש לקבל הפטר מהחובות, רובם לבנקים, בטענה שמיצה את יכולת ההחזר, ולסיים בכך את הליכי פשיטת הרגל שלו הנמשכים 15 שנה.

הבקשה של יונה לקבלת הפטר הוגשה לפני מספר שנים. בעקבותיה נפתחה חקירה סמויה של יחידת החקירות בכנ"ר (הממונה על הליכי חדלות פירעון) בשיתוף חוקרי יאח"ה של המשטרה – להב 433. בחודש ינואר השנה יצאה החקירה לאור כאשר יונה נעצר בחשד להונאת נושים והלבנת הון.

לפי היחידות החוקרות, התגבש חשד כי יונה בן ה-61 פעל תקופה ממושכת להסתיר נכסים והכנסות בשווי מיליוני שקלים, שמקורם לכאורה בפעילות עסקית שניהל בתחום פינוי-בינוי ועסקאות נוספות באמצעות חברה בשליטתו, על פי החשד, שנרשמה על שם אנשי קש, וחשבונות בנק ונכסים שנרשמו על שם בני משפחה ומקורבים. אגב, המנהל המיוחד הממונה מטעם בית המשפט על נכסיו של יונה והליכי פשיטת הרגל הוא עו"ד יצחק מולכו, מי שהיה בעבר יועצו הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היום (2 אוגוסט) דחה השופט אביגדור דורות כאמור את בקשתו של יונה לסיום ההליכים של נושיו בהפטר. השופט מציין כי החייב יונה יצר את חובות קבוצת חפציבה וחובותיו האישיים בתרמית והונאות, כפי שנקבע בעבר, ולא ניתן לבקש הפטר לגבי חובות שנוצרו במרמה. גובה החובות כיום לבנקים – 1.1 מיליארד שקל.
לגבי מקצת מהחובות שלא נקבעה לגביהם תרמית, ניתן יהיה לדון בבקשת הפטר אולם רק בשלב מאוחר יותר, לאחר שתתברר תמונת החקירה הפלילית במלואה. השופט דורות קבע כי הכנ"ר יגיש הודעה מעדכנת בנוגע לחקירה הפלילית ותוצאותיה עד ינואר 2023, ולאחר שתתקבל החלטה בנוגע לחקירה זו (כתב אישום או סגירה), יוכל יונה לחדש את בקשת ההפטר, אולם ניתן יהיה לדון רק בחובותיו שנוצרו שלא בתרמית.
את יונה מייצג עו"ד רון סמוראי.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות