חשיפה של "פוסטה" על אתיקה וטכנולוגיה בלשכת עורכי הדין

שתף כתבה עם חברים

עו"ד יעקב עוז, יועץ ועדת האתיקה שקבעה את החובות החדשים ומעוררי המחלוקת בתחום אבטחת מידע הוא בעל חברה פרטית לשיווק שירותי אבטחת מידע, שאחראי על קורסים בתחום זה במדרשה של לשכת עורכי הדין תמורת אלפי שקלים למשתתף * וגם, פרטים חדשים על המינוי הרטרואקטיבי של יו"ר ועדת האתיקה

עו"ד יעקב עוז מייעץ ללשכה ומשווק קורסים לאבטחת מידע (ללא קרדיט, פייסבוק)

החלטת ועדת האתיקה הארצית בנושא חובות עורכי הדין בתחום אבטחת מידע, וקביעת מפרט דרישות טכניות בתחום הגנת סייבר, שאי עמידה בהן תיחשב כהפרת חובה אתית, מעוררות סערה בקרב ציבור עורכי הדין.
בעולם שבו הפרטיות נעלמת, כאשר פריצות סייבר לטלפונים ומחשבים הן עניין בוער ולא רק באמצעות כלים מתקדמים מסוג פגסוס, אלא גם באמצעים הנמצאים בידי כל האקר פרטי, יש בעיה אמיתית בהגנה על מידע רגיש. אלא שהחלטת ועדת האתיקה, שהוגדרה כ"גילוי דעת מקדים", השיתה חובות בעלות השלכות כבדות ומורכבות, טכנולוגיות וכלכליות. הפרסום נחת בהפתעה מוחלטת על עשרות אלפי עורכי דין, רובם בעלי משרדים קטנים, ללא דיון ציבורי ואף ללא דיון מקדים בפורום המרכזי המנהל של לשכת עורכי הדין – המועצה הארצית הכוללת את כל סיעות נבחרי הציבור בלשכה.

אחד מקולות הביקורת הבולטים, שתקף את סמכותה של ועדת האתיקה לקבוע את הכללים לעורכי הדין, היה של אחד מברי הסמכא המקצועיים המוכרים ביותר בתחום האתיקה – עו"ד מייק יורק ריד, לשעבר פרקליט ועדת האתיקה במחוז תל אביב.
עו"ד יורק ריד אומר ל"פוסטה" כי לוועדת האתיקה הארצית בראשות עו"ד מנחם מושקוביץ, אין מנדט על פי החוק לתקן את כללי האתיקה של עורכי הדין, ותפקידה הוא להיות קובלת בלבד – בירור תלונות.
הגוף המוסמך לקביעת כללים הוא המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין באישור משרד המשפטים, לאחר פרסום "קול קורא" וקבלת עמדות הציבור. בפועל, המתווה שפורסם לא נדון במועצה הארצית ולא פורסם על דעת ראש הלשכה עו"ד אבי חימי.
לאחר הסערה הציבורית שעורר הפרסום הוציאו חימי ומושקוביץ הבהרה, כי בשנת 2022 לא תתבצע אכיפה משמעתית בנושא והשנה תוקדש ל"למידת" ההנחיות , שעוד יובאו  לבירור במועצה.

עו"ד מייק יורק ריד

גילוי הדעת של הועדה כלל פירוט תוכנות ומערכות להגנה על הרשת הארגונית ורשת אלחוטית, ניהול הרשאות גישה, אבטחת דואר אלקטרוני, הגדרות עבודה מרחוק, גיבוי מידע, הגנה על תחנות קצה, הגדרות לשימוש באנטי וירוס ותנאי התקשרות עם ספקי מיקור חוץ בתחום טכנולוגיה.

לטענת עו"ד יורק ריד, האמצעים הקפדניים הנדרשים מעורכי הדין הם ממש כפי שהוחלו בתקנות הגנת הפרטיות על מוסדות ציבור, גופים מוסדיים ועל חברות מסחריות המחזיקות במאגרי מידע, ונתונות תחת רגולציה; כל זאת ללא פרופורציה לעורכי דין אשר רובם עובדים במשרדים פרטיים קטנים. הקצף על הוועדה קשור גם לנקודת המוצא שלה. לפי "גילוי הדעת", החזקה בתוכנות חינמיות ואי יישום של מפרט הדרישות הטכני שהציבה הוועדה, יביא לכך שעורך הדין ייתפס בחזקת "עבריין" במקרה של זליגת מידע.

יו"ר ועדת האתיקה, עו"ד מנחם מושקוביץ (פייסבוק)

עו"ד יורק ריד פירט בפוסט שכתב שורה ארוכה של דרישות בלתי סבירות ובלתי מידתיות של הוועדה, ותוצאות אבסורדיות שעולות מהנחיותיה.

  • למשל, האם עו"ד ייחשב כעבריין כאשר יעשה שימוש בטלפון, מחשב נייד או טאבלט מחוץ למשרד, בבית קפה, בנמל תעופה או בחו"ל, בכל מקום שישתמש ברשת אלחוטית שאין לה מראש את האישורים שהועדה דורשת?
  • מה בעניין מסמכים אשר לקוח שולח בווטסאפ? כיצד לדעת הוועדה ניתן לאבטח אפליקציית WHATSUP WEB המצויה על מחשב משרדי?
  • הוועדה קבעה כי על טלפונים ניידים להיות מוגנים באמצעות תוכנת אנטי-וירוס עדכנית של יצרנים מוכרים. אולם הממשל האמריקאי הטיל הגבלות על חלק מיצרניות הטלפונים הסיניות. משכך ניתן לטעון שטלפונים מסוימים שנמכרים בישראל חשופים לדליפת מידע.
  • האם על עו"ד לאבטח את קווי המדיה והתקשורת מחוץ למשרד, בבניין המשרדים? וכיצד ניתן לחסום התחברות לרשת ויי.פיי. ממקום פיזי סמוך?
  • כיצד סוגיית תוכנות ברישיון, חוקיות ועדכניות קשורות לגילוי הדעת? האם כל תוכנות ההפעלה מסוג קוד פתוח אסורות?
  • היכן במגזר הציבורי נקבע כי מנהל מדור או מחלקה יעמדו לדין משמעתי ככל שלא יעמדו באמות מידה זהות? האם לרופאים שמחזיקים חומר רפואי יש כללים דומים?

כרגיל בלשכת עורכי הדין, הביקורת המקצועית עברה מהר מאוד לפסים פוליטיים, לאחר שעו"ד יורק ריד מתח ביקורת על כך שלא נשמע קולם של ראשי המחוזות בלשכה. עו"ד רומי קנבל, מקורבתו של ראש הלשכה אבי חימי ומי שנתפסת בעיני רבים כמתמודדת על ראשות הלשכה בבחירות הבאות, תקפה את עו"ד יורק ריד ומבקרים אחרים, וטענה כי מניעיהם אישיים כביכול, הא ותו לא.

היועץ לוועדת האתיקה: מומחה בתחום ובעל חברת הגנת מחשבים פרטית
בינתיים, ועדת האתיקה הארצית פרסמה רשימת גורמים שהתייעצה איתם לקביעת מתווה הדרישות בדבר אבטחת מידע מעורכי דין. בישיבות הוועדה השתתפו נציגים מהרשות להגנת הפרטיות וממערך הסייבר הלאומי. לפי הפרסום של הוועדה, היועץ המקצועי שליווה אותה בדיונים בהיבט הטכנולוגי היה עו"ד יעקב עוז, המוכר כמומחה בתחום אבטחת מידע וסייבר, ורגולציית הגנת הפרטיות.

עו"ד עוז מרצה ואחראי על קורסים פרטיים לאבטחת מידע, בין היתר במדרשה של לשכת עורכי הדין, ובתשלום של 1700 שקל לכל משתתף. אבל לעו"ד עוז יש גם חברה פרטית מצליחה בתחום בשם data watch המציעה ומספקת שירותים באותו תחום של הגנת מערכות תקשורת ומחשבים – בין היתר לעורכי דין.

ראש הלשכה, אבי חימי. אכן, מינוי יו"ר ועדת האתיקה פג לפני שנה

בראש עמוד האינטרנט של החברה כתוב כי היא מספקת את שירותיה (בסדר הזה) "לעורכי דין, רופאים, רואי חשבון, יועצי מס, סוכני ביטוח ועוד עסקים קטנים החייבים להגן על המידע שלהם ולעמוד בדרישות החוק". החברה מוסיפה ומציינת כי היא מלווה את לקוחותיה "תוך שימת דגש על היערכות נכונה והתגוננות בפני מתקפת סייבר. האם הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים כבר ביקרו אצלך?".

עו"ד עוז, האם כבעל חברה שמציעה שירותי אבטחת מידע לעורכי דין, אין לך עניין אישי ברגולציה, קביעת רף הדרישות של ועדת האתיקה מעורכי הדין בתחום אבטחת מידע?
עו"ד עוז ל"פוסטה": "אני  יודע את מלאכתי. מהרגע הראשון שמינו אותי לוועדת האתיקה, ביקשתי לבטל את המינוי ואמרתי כי אני יכול לשמש רק כיועץ לוועדה, משום שאני עוסק בתחום הזה. גיליתי את פניי בצורה מוחלטת, ואמרתי שאני עוסק בתחום הזה ולכן לא הייתה לי שום נגיעה לקביעת מדיניות בשום פנים ואופן".

מטרת הוועדה הייתה לקבוע חובות ספציפיות לעורכי דין, זו לא ועדה אקדמית.
עו"ד עוז: "הוועדה עדיין לא קבעה, אלא יצאה בגילוי דעת מקדים, תוך התייחסות לשלוש קטגוריות: משרדים קטנים, קטנים-בינוניים וגדולים. שינוי הכללים יתבצע בהליך מוסדר. בוועדה המייעצת ישבו גם 'האילנות הגבוהים', נציגי משרד המשפטים ומערך הסייבר הלאומי.

"החברה שלי מספקת שירותים לעסקים וחברות שכפופות לתקנות הגנת הפרטיות/אבטחת מידע שנכנסו לתוקף בשנת 2018, בנוגע לכל מי שמחזיק במידע רגיש. בכל מקום שנדרשתי לתת פרשנות לחוק ולתקנות, השמעתי את דעתי, בהקשר החוק והתיקוף שלו. הפניתי את כל ניסיוני הטוב וכוונותיי הטובות לתוך הוועדה, לשתף אותה – ותו לא".

היועץ יעקב עוז (ללא קרדיט, מפייסבוק)

בתוך כך, מתפרסמת בימים האחרונים ביקורת על יו"ר ועדת האתיקה הארצית מושקוביץ, האיש האחראי לגילוי הדעת. זאת אחרי שהתברר כי במשך שנה הוא כיהן לכאורה בראש הוועדה ללא תוקף מינוי חוקי.

עו"ד מושקוביץ, איש פוליטי מסיעת "אמונה במשפט" הנמצאת בקואליציה עם ראש הלשכה, מונה לראשונה כחבר ועדת האתיקה הארצית באפריל 2016. בינואר 2018 הוא מונה כיו"ר הוועדה, אבל תוקף המינוי שלו פג על פי חוק באפריל 2020, אחרי ארבע שנות קדנציה.

ראש הלשכה, עו"ד חימי, הביא את חידוש המינוי של עו"ד מושקוביץ לוועדת האתיקה באופן רטרואקטיבי, לאחר יותר משנה, ביולי 2021. ההסבר של חימי כפי שנרשם בפרוטוקול המועצה הארצית, היה שמדובר בתקלה. האם זה תקין שיו"ר ועדת האתיקה שהסתיימה תקופת המינוי הפורמלי שלו כחבר הועדה, לא התריע וביקש חידוש המינוי כדין?

מוועדת האתיקה הארצית נמסר בתגובה: ״הגם שהאובייקטיביות של הטענות מוטלת בספק, והגם שניכר היטב שמדובר בפניה ובפרסום מגמתי של אתר "פוסטה", רק נבהיר כי אנו גאים בחברי ועדת האתיקה וביועציה המקצועיים, שעשו מלאכתם נאמנה, שבאופן טבעי ומתבקש הם המנוסים והמומחים ביותר בתחום שבו התבקשו לייעץ. טענה מרומזת על 'עניין אישי' היא נפסדת וחמורה, ומוטב היה כי לא תיטען כלפי מומחים ששמם ויושרתם הולך לפניהם״.

מלשכת עורכי הדין נמסר: ״הגיע הזמן שאתר "פוסטה" יגלה כי מאחורי פרסומיו עומדים אינטרסים של פוליטיקה לשכתית קטנה. הגיע הזמן שאתר "פוסטה" יחדל מלנסות לצייר תמונה מסוימת, בעוד שלפי העובדות, מדובר בקדנציה שבה מנהיג ראש הלשכה חימי את ההתנהלות התקינה והשקופה ביותר שהייתה עד כה. אשר לכהונתו של יו״ר ועדת האתיקה, הרי שעו״ד מושקוביץ מונה בשנת 2018, לשתי קדנציות, ורק מחמת טעות ממוחשבת כהונתו הראשונה נספרה בטעות כשנייה. משמדובר בטעות המנהלתית, ברור שאין בכהונתו כל פגם, טכני או מהותי. טענה בעניין זה היא מביכה בעיקר עבור מי שמעלה אותה״.

יצוין כי תגובת חימי מנוגדת לדבריו כפי שפורסמו בפרוטוקול המועצה הארצית ביולי 2021, כאשר ביקש את חידוש המינוי. אז אמר חימי למועצה כי "על פי חוק הלשכה, כהונתו (של עו"ד מושקוביץ) הסתיימה בחודש אפריל 2020, אז הוא היה צריך להתמנות לכהונה שניה… מתוך שגגה סברו שהקדנציה היא ממרץ 2018, אך בבירור לאחרונה הסתבר שהמינוי שלו פג לפני כשנה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות