אישום: מפקח עבודות שירות שב"ס בצפון ביקש הלוואות מאסירים

שתף כתבה עם חברים

הפרקליטות טוענת כי קצין שב"ס שהסתבך בפשיטת רגל, קיבל שוחד מעובדי שירות, ביקש כספים וסייע לכאורה בשיפוץ דוח נוכחות ומחיקת ימי היעדרות תוך דיווח כוזב לבית המשפט

בית העלמין בבנימינה. השעות שונו (צילום: לירן טטרו)

פרקליטות מחוז חיפה טוענת בכתב אישום שהגישה כי אסירים שביצעו עבודות שירות באזור הצפון, נתנו שוחד כספי לקצין שב"ס מאיר זינו (50), המפקח על עבודות שירות במחוז, על מנת שיקל בשירותם. עוד טוענת הפרקליטות כי המפקח על עבודות שירות ביקש הלוואות כספיות לכאורה משורה ארוכה של גורמים הנתונים תחת פיקוחו, לאחר שהסתבך בחובות ובהליכי פשיטת רגל. הקצין ביקש לפי הנטען הלוואות לא רק מאסירים, אלא גם מהמעסיקים בעבודות שירות, ובהם לכאורה מנהלים בעמותות אשר גם הם היו תחת פיקוחו.

היום (20 ינואר), הוגש לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום בגין מתן שוחד למפקח על עבודות שירות, נגד שני אסירים לשעבר: יורם כהן (53) מפרדס חנה ושאדי וואכד (42) מנצרת. נאשם שלישי במתן השוחד לקצין הוא ריאד אבו מוך (61), שהיה קב"ט עיריית בקה אלגרביה. נגד זינו, שהיה המפקח על עבודות השירות, יוגש כתב אישום נפרד בגין שלוש עבירות שוחד, עבירות מרמה והפרת אמונים נוספות ועבירה אחת של זיוף מסמך.

בסוף שנת 2017 נכנס זינו להליכי פשיטת רגל עקב חובות וניתן לו צו כינוס. על פי כתב האישום שהוגש היום, זינו פנה לבעל חברה שריצה שישה חודשי עבודות שירות בבית העלמין בבנימינה, וביקש ממנו הלוואות. הנאשם יורם כהן נענה לבקשה, לפי הנטען, ונתן למפקח על עבודות השירות צ'ק על סך 20 אלף שקל, אשר זינו פרט לכאורה בצ'יינג'.

לפי כתב האישום, בהמשך ביקש זינו הלוואה של 100 אלף שקל והציע לכאורה להקל בפיקוח ולסייע לכהן בעניינים נוספים מול שב"ס. כהן לא נתן את הסכום הנוסף, אך לפי כתב האישום זינו פנה למנהל בית העלמין ודאג לשנות את נתוני הנוכחות, כך שיימחקו היעדרויותיו של עובד השירות, ולשב"ס ולבית המשפט יוצג  מצג שווא כי האסיר ביצע עבודות שירות באופן סדיר, וגם בימים בהם לא עבד – יירשם שעבד.

שב"ס (ארכיון: פוסטה)

נאשם נוסף – קב"ט עיריית בקה לשעבר, נתן לזינו, לפי הנטען, הלוואה של 20 אלף שקל, ולאחר שזינו החזיר לו חלק מהכסף, מחל אבו מוך על יתרת החוב. זמן לא רב לאחר מכן, נגזרו שישה חודשי עבודות שירות על קרוב משפחה של קב"ט העיריה. לפי כתב האישום, הקב"ט פנה למפקח וביקש לשנות את שיבוץ הקרוב שלו לעבודות שירות בעיריה, במקום במקום אחר, וזאת בניגוד להנחיית שב"ס האוסרת על שינוי שיבוץ לפי בקשת המעסיק.

עובד שירות אחר לשעבר, שאדי וואכד מנצרת, נאשם שנתן לזינו הלוואה של 5,000 שקל לכאורה על מנת שהמפקח לכאורה "ידאג" לחברו שהיה אמור להתחיל ביצוע עבודות שירות בעצמו.

זינו יואשם בפרשות נוספות, בגין בקשות סיוע כלכלי ולקיחת הלוואות לכאורה, לרבות 15 אלף שקל מאחיו של אסיר עובד שירות, ו-100 אלף שקל שקיבל לכאורה מעובד שירות לשעבר שהיה בפיקוחו שנתיים קודם.

החקירה בוצעה על ידי יאח"ס – היחידה הארצית לחקירות סוהרים בלהב 433.

עו"ד רויטל סבג המייצגת את שאדי וואכד מסרה: "מרשי מכחיש מכל וכל מתן שוחד למר ז'ינו הפרקליטות שגתה בכך שבחרה להגיש כתב אישום כנגד מרשי כבר מחומר החקירות שהועבר אליי בהליך השימוע התברר שמרשי לא ביצע כל עבירה".

עו"ד רויטל סבג שקד

עו"ד עומר מסארווה, סנגורו של קב"ט עיריית בקה אלגרביה לשעבר, מסר: "הלקוח שלי כופר בכל עובדות כתב האישום , לא דובים ולא יער. אנחנו ציפינו שהפרקליטות תצלול לחומר הראיות יותר עמוק ותימנע מלהגיש כתב אישום. הלקוח שלי עזר לזינו נטו ללא קבלת תמורה או ציפייה לקבלת תמורה. ממילא קרוב המשפחה של הנאשם יכול היה לעשות עבודות שירות בעיריית בקה ללא תיווך מאן דהוא".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות