חשד: אסיר הפרדה שם קץ לחייו בכלא שאטה

שתף כתבה עם חברים

ב-2019 הוא נשפט לשמונה שנות מאסר על דקירה * מי שדיבר איתו בשבועות האחרונים, זיהה, כך לדברי מקורביו, החמרה במצב רוחו * שב"ס: "מות האסיר נמצא בבדיקה"

אורחן זרבאילוב
אורחן זרבאילוב

כמעט שלוש שנים לאחר שנשפט למאסר ממושך, חשד כי אסיר ההפרדה בכלא שאטה, ניסה לשים קץ לחייו אתמול לפנות בוקר (13 ינואר).
האסיר, אורחן זרבאילוב (29) משדרות במקור, נמצא תחילה מחוסר הכרה בתאו באגף הפרדה. לאחר מאמצי החייאה שנעשו על ידי סוהרים במקום, הוא פונה לבית חולים העמק עם מדדים תקינים ודופק, אך בשעות הצהריים נקבע מותו לבבית החולים.

זרבאילוב, נשוי, שפוט פלילי לתשע שנים בגין חבלה גופנית חמורה, החזקת סמים והחזקת סכין. חרף גילו הצעיר היה זה מאסרו החמישי.
בשנת 2019 נגזרו עליו שמונה שנות מאסר לאחר שהורשע בתום הליך הוכחות בחבלה בכוונה מחמירה, החזקת סכין והחזקת סם לצריכה עצמית – וזאת לאחר דקירת צעיר אחר בשדרות בשנת 2017.

תסקיר המבחן בעניינו פירט כי זרבאילוב צבר בחייו 13 הרשעות קודמות בכ-80 עבירות אלימות, רכוש, סמים, הפרת הוראה חוקית, מתן שוחד ועוד. הוא ריצה במצטבר 13 עונשי מאסר בפועל. עד היום שהה באגף הפרדה בכלא בשל סכסוכים רבים. באשר לעבירות בהן הורשע, שירות המבחן ציין כי זרבאילוב הודה אך התקשה ליטול אחריות מלאה. לדבריו, לעבירה קדם סכסוך, והוא דקר את המתלונן כי אינו מכיר דרכי התמודדות אחרות.

לפני קצת יותר משנה בת זוגתו של זרבאילוב, שהיה אז באגף שמור בכלא איילון, שלחה מכתב ל-120 חברי הכנסת, בו היא מפרטת את תנאי הכליאה באיילון, בהתבסס על ממצאי הביקור של חברת הכנסת דאז מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת, בכלא איילון, וגם על מה שמספר לה מידי יום בן זוגה.

בחודש יולי האחרון הוחלט בשב"ס להעביר אותו לכלא שאטה בצפון. מה שהקשה מאוד על ביקוריה של בת הזוג שלו, שמתגוררת בדרום הארץ. בעקבות כך, בחודש אוגוסט הוגשה עתירה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בדרישה לבטל את העברתו מכלא אשל שבו שהה לכלא שאטה.

כלא שאטה (צילום ארכיון: משה שי, פלאש 90)

טענתה העיקרית של הסנגורית של זרבאילוב בעתירה, עו"ד שני מורן,  כי העברת העותר לכלא שאטה תנתק את העותר למעשה מאשתו ובתו שהם בני משפחה היחידים שמבקרים אצל העותר, וזאת מפני שאשתו מתגוררת בעיר שדרות וסובלת משורה של בעיות רפואיות שמקשות עליה מאד את האפשרות לנסוע נסיעות ארוכות, ולכן  לא תוכל לבקר אצל העותר אם יועבר לכלא שאטה.

מנגד, שב"ס טען לזרבאילוב כי קיימת רשימת סכסוכים ארוכה בכלא אשל בהיקף רחב שלדעת גורמי המודיעין אינה מאפשרת את המשך שהותו של העותר בכלא אשל. אין מדובר בסכסוכים בעלמא, אלא לפני חודשיים נעשה אף ניסיון ממשי לתקוף את העותר, ויש בכך כדי ללמד על מידת הסכנה שנשקפת לעותר אם יישאר בכלא אשל.

בסופו של דבר, השופט אהרון משניות, אומנם קבע כי לא מצא פגם בהחלטת שב"ס אשר מצדיק את הערבות בית המשפט, אך כן  נוכח מצבה של בת הזוג ציין השופט כי "ראוי ששב"ס "יבדוק מעת לעת אם נוצרו נסיבות שמאפשרות את העברתו של העותר לאגף שמור במחוז מרכז, וזאת גם לפני חלוף שלושה חודשים ממועד העברת העותר למחוז צפון, וחזקה על שב"ס שכך אכן ינהג, בכדי להקל על מצוקתה של אשתו שמוכרת היטב גם לשב"ס, וככל שהדבר יתאפשר, ישקול המשיב את העברתו של העותר למחוז מרכז".

אולם, מאז בקשותיו של  זרבאילוב, בין היתר באמצעות סנגורו, עו"ד מוטי אזולאי, לעבור לכלא שקרוב יותר גיאוגרפית למשפחתו, נענו הסירוב. הריחוק שלו מבת הזוג, הסבל שלה בהגעתו אליו נוכח מצבה הרפואי, השפיעו גם על מצבו של זרבאילוב, כך מספרים בסביבתו. לאחרונה, בת זוגתו אף שלחה מכתב למשרד לביטחון פנים שבו ביקשה את התערבות המשרד, נוכח מצבה הרפואי, ולהורות לשב"ס להעביר את זרבאילוב לכלא במחוז מרכז.

אבל לא רק הריחוק מבני משפחתו הקשה על זרבאילוב. בנוסף לכך, הוא סבל משורה של בעיות בריאות. אולם, לפי מה שסיפר לבני משפחתו ולסנגורו שב"ס לא תמיד סיפק לו את הטיפול הדרוש ואף הוריד מינונים של משככי כאבים.

מי שדיבר איתו בשבועות האחרונים, זיהה, כך לדברי אותם גורמים, החמרה במצב רוחו. רק לפני ימים אחדים, קיבלה בת זוגו מענה לקוני מלשכת מבקר והממונה על תלונות הציבור במשרד לביטחון פנים כי פנייתה התקבלה והועברה לבדיקת הגורמים המוסמכים בשב"ס, כשבתום הבדיקה, כך נמסר לה היא תקבל מענה.

אולם,  נראה, כי מצבו של זרבאילוב הלך והחמיר בימים הקרובים עד שעל פי החשד שנבדק כעת, הלילה הוא החליט לשים קץ לחייו.

משירות בתי הסוהר נמסר: "כבכל אירוע מסוג זה, מות האסיר נמצא בבדיקה של ועדת חקירה ועל כן לא נוכל להתייחס לפרטים עד לקבלת ממצאיה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות