אסירים בכלא רמון שבתו רעב במחאה על פגיעה בתנאי כליאתם

שתף כתבה עם חברים

באחד המקרים ביקש אסיר שמיכה ומעיל ולא נענה ובמקרה אחר חברתו לא הורשתה לבקרו * בעקבות שביתת הרעב הם נשפטו והועברו לצינוק * עורכי דינם: צעדי שב"ס לא ברורים * שב"ס: "פועלים בהתאם לפקודות ונהלים"

עקיצות בשיחות ועידה. כלא רמון
עקיצות בשיחות ועידה. כלא רמון

שני מורשעים במעורבות בניסיון חיסון בבית שמש המזוהים עם זיו אלוש, קיימו לפני ימים אחדים שביתת רעב בכלא רמון בטענה לפגיעה בזכויותיהם ובתנאי כליאתם.

השניים – דן מור יוסף מבית שמש ורונן שבייב מטבריה – נשפטו בחודש יולי האחרון בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה ונשיאת נשק, בגין חלקם בהטמנת מטען מתחת לרכבו של כדורגלן בבית שמש ונשפטו ל-44 חודשים ו- 5 וחצי שנות מאסר, כל אחד בהתאמה. שניהם כלואים בימים אלו באגף הפרדה בבית סוהר רמון.

לאחרונה פנה מור יוסף מספר פעמים לסגל שב"ס על מנת לאפשר לו ביקור בת זוגו ולטענת הסנגורית שלו, אף העביר תצהירים ואישור נוטריון. לטענת הסנגורית, בעבר אותה בת זוג כבר ביקרה אותו מספר פעמים, כך שלא ברור מדוע לא אושר לה לבקר אותו. כמו כן, בסביבתו של מור יוסף סיפרו כי באחד הימים ביקש לקבל שמיכה ומעיל מאפסנאות על מנת להתחמם נוכח הקור ששרר בתא, אך לא קיבל את מבוקשתו. בתוך כך, גם האסיר שבייב הלין בפני סגל שב"ס על פגיעה בתנאי כליאתו.

בעקבות כך, החליטו שניהם לפתוח בשביתת רעב. על פי הדיווחים מהכלא, אליהם הצטרפו כאות הזדהות עוד מספר אסירים באגף שפתחו בשביתת רעב. בעקבות שביתת הרעב, האסירים נשפטו ונכלאו בצינוק.

מקורביהם של האסירים, שמיוצגים על ידי עורכי הדין עידית שינו אמיתי ומיכאל עירוני, סיפרו כי לאחר מספר ימים, בעקבות דו שיח עם אנשי הסגל, הובטח להם כי דרישותיהם יענו בתמורה להפסקת שביתת הרעב. על פי הידוע, חלקם הפסיקו את השביתה, אך חלקם המשיכו לשבתות לאחר שלטענתם לא האמינו להבטחות שקיבלו, נוכח ניסיון עבר.

על רקע טענות אלו, פנתה עוה"ד אמיתי, במכתבים לשב"ס, אך עד כה לא קיבלו מענה.

עו"ד עידית שינו-אמיתי

משב"ס נמסר: "סגל שירות בתי הסוהר פועל בהתאם לפקודות, נהלים והנחיות וכך פעלו גם במקרים האמורים.  האסירים שבתו רעב מספר ימים בודדים עקב רצונם לקבל זכויות מבלי לעמוד בתנאי הסף הנדרשים, דבר שמטבע הדברים אינם זכאים לו.  להדגיש כי הנחיות הקורונה בשב"ס בעת הזו אינן מאפשרות התייחדויות לאסירים וכי שלילת טלפונים מותאמת להנחיות ביטחון. איננו יכולים להתייחס לטענות כלליות כאלה ואחרות בנוגע להבטחות או הפרתן, במידה וירצו האסירים להגיש תלונה מסודרת על אירוע נקודתי, היא תבדק כנדרש".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות