האח הגדול בימ"ר חוף יודע הכל

שתף כתבה עם חברים

מח"ש ממליצה להעמיד לדין משמעתי קצין חילוט במחוז חוף החשוד שהפיק מידע ממאגרי מידע מסווגים על בעלי קרקע הנמצאים בסכסוך משפטי עם הוריו. עשרות הכניסות האסורות שימשו לפי החשד את הורי השוטר בתביעה אזרחית שהגישו

שטח המריבה

המחלקה לחקירות שוטרים המליצה למשטרה להעמיד לדין משמעתי את רס"מ דורון שמואל, המשרת בתפקיד קצין חילוט בכוח משימה של הימ"ר במחוז חוף, בגין הוצאת מידע מהמסוף המשטרתי לכאורה על אנשים המצויים בסכסוך נדל"ני-משפטי עם בני משפחתו.

שמואל חשוד כי עשה שימוש שלא כדין וניצל את סמכויותיו לכניסה למאגרים המשמשים אותו בחקירות של הימ"ר נגד ארגוני פשיעה – לצורך עריכת עשרות חיפושים והפקת מידע לכאורה ששימש באופן פרטי את הוריו בתביעה אזרחית שהגישו, במסגרת סכסוך נדל"ן פרטי שלהם.

בימים אלה הגישו המתלוננים, המסוכסכים עם הורי השוטר בשל הקרקע שבמחלוקת, ערר למח"ש על ההמלצה להעמידו לדין משמעתי בלבד, ולסגור את התיק הפלילי בעניינו בגין חיפוש והוצאת מידע בלתי מורשה לכאורה אודותיהם.

תחילת הפרשה בשנת 2015, אז רכשו המתלוננים, שמעון וקנין ואיתן יעקובי (שוטר בגמלאות) ומשפחותיהם קרקע של 2.5 דונם ביקנעם לבניית בתיהם. בחלקה הסמוכה אליהם מתגוררים הוריו של השוטר שמואל, בקרקע הרשומה על שם משפחתם. הוריו של השוטר החליטו לנהל מערכה משפטית נגד רוכשי הקרקע הסמוכה, תוך העלאת טענות על זכויותיהם בה, והגישו תביעה נגד השכנים החדשים, וקנין ויעקובי, עם בקשה למתן צו מניעה כנגד תפיסתם את הקרקע.

השוטר בדק פרטים והפיק מידע (אילוסטרציה)

מהתלונה שהוגשה למח"ש עולה, כי במסגרת הסכסוך בו מעורבים הוריו, השוטר שמואל ניצל לכאורה הרשאות נרחבות שניתנו לו מתוקף תפקידו בחולייה הכלכלית בימ"ר חוף – כדי לאתר לכאורה מידע נגד המתלוננים, שנתבעו על ידי הוריו, ולשרת בכך לכאורה את האינטרסים הכלכליים שלו ושל בני משפחתו.  

בספטמבר 2016 נחקר שמואל באזהרה במח"ש, בחשד לביצוע עבירות פליליות של חדירה שלא כדין למאגרים המשטרתיים המסווגים ולמרשם הפלילי, לצורך הפקת המידע ומסירתו, תוך פגיעה בפרטיות ושיבוש חקירה לכאורה. מכשיר הטלפון של השוטר נתפס ולדברי מח"ש נמצאו בו חומרים המחזקים את החשדות. מהחקירה עלה כי שמואל ערך חיפוש על שמות המתלוננים, לכאורה במספר הזדמנויות. לפי החשד, בפעם הראשונה הוא בדק פרטים והפיק מידע אודותיהם כמה ימים אחרי שנרשמה הערת אזהרה לטובתם על קרקע המריבה.

כמו כן, לפי החשד הוא ביצע 40 חיפושים במאגרים ביום נוסף במרס 2016, בו התרחש עימות בין הוריו למתלוננים. אלו הגיעו לקרקע שרכשו, ופגשו בבני משפחתו של השוטר, שהתעמתו איתם מילולית. בשעה סמוכה לעימות, ומיד אחריו, בוצעו לפי החשד עשרות בדיקות על שמותיהם במאגרי המידע הנגישים לשוטר, ותחת סיסמת הגישה שלו לכאורה.

בתביעה שהגישו הוריו של השוטר כמה שבועות מאוחר יותר, בה ביקשו לסלק את הרוכשים (המתלוננים) מהקרקע, הם טענו כי אחד מהם איים עליהם בבוטות כי ייפגעו. במסגרת התביעה שהגישו לבית משפט השלום בנצרת, על מנת לתמוך את בקשתם לצו מניעה – הם הוסיפו הצהירו ש"ככל הידוע להם אותו רוכש הינו בעל עבר פלילי".

המתלוננים למח"ש טוענים כי מדובר במידע שקרי ומטעה, שנמסר לתובעים על ידי בנם, שוטר הימ"ר, אשר בחיטוט לכאורה במאגרים המשטרתיים מצא רישום אודות תיק חקירה שנפתחה למתלונן בגין סכסוך שכנים לפני כ-20 שנה – תיק שנסגר מזמן.

לאחרונה, ללא קשר, הליך העברת הבעלות בקרקע הושלם; המתלוננים נרשמו בטאבו כבעלי הקרקע וצו המניעה בוטל.

בדיקת מערכות

במרבית המקרים, תיקי חקירה נגד שוטרים החשודים בהוצאת מידע מהמערכת המשטרתית לשימושים פרטיים, מופנים לאפיק המשמעתי, ומועברים ממח"ש למחלקת המשמעת של המשטרה, חרף הצהרות כל הגורמים בשרשרת האכיפה על כוונתם למגר את התופעה שבגינה עומדים לדין שוטרים לא מעטים בכל שנה. 

הפגיעה הנטענת במקרים כאלה קשה, מאחר ושוטר בתפקיד מסוג זה חשוף למידע רב ומסווג, לרבות מידע כלכלי על חשבונות בנק – מה שמותיר מתלוננים שונים כמי שחשים "עירומים וחשופים" מול גורם "שיודע עליהם הכל", ויכול לעשות במידע לצרכיו.

בעקבות החלטת מח"ש להעביר לטיפול משמעתי גם את התיק המדובר, הגיש פרקליטם של המתלוננים, עו"ד יחזקאל חרלף, ערר בו הוא דורש את מיצוי הדין הפלילי עם השוטר. בערר טען עו"ד חרלף, כי "במסגרת ניסיונותיהם של השוטר והוריו לקדם את 'זכויותיהם' הנטענות ביחס לקרקע, פעלו הם במשותף תוך שבנם השוטר מנצל את מעמדו על מנת לחדור למערכות מחשב ולעשות שימוש בהרשאות ללוחמה בפשע… לצורך בילוש ואיסוף מידע לכאורה לשם קידום האינטרסים שלו ושל הוריו".

לטענת עו"ד חרלף, "מדיניות הפרקליטות צריכה להיות חד משמעית, גלויה וברורה לכל מי שנמסרו לידיו 'מפתחות' שיש בשימוש בהם שלא כדין כדי לפגוע בפרטיות אזרחנו ובסודיות מאגרי המידע ההולכים ומתרבים ומהווים חלק מחיינו". עו"ד חרלף טוען כי "ההעמדה לדין פלילי בעלת חשיבות מקום ששוטר מעל לכאורה באמון המשטרה, ובכך גרם לפגיעה גם באמון הציבור בשלטון החוק, מעבר לפגיעה בזכויות ובפרטיות מרשיי". לדבריו, העבירות הנגזרות הן "הפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, ניצול לרעה של כוח השררה ועבירות מחשבים".  

 עו"ד יחזקאל חרלף

תגובות

עו"ד סמי איליה, פרקליטו של השוטר שמואל מסר: "העבירות המיוחסות למרשי לא היו ולא נבראו. הכל שקר. אין בידי מח"ש שום ראיה לטיעוני המתלוננים. לא מדובר בהוצאת מידע כלשהו הנוגע למתלוננים. השוטר הוציא מהמחשב רק את מספר תיק התלונה שאביו הגיש נגדם. אין בכך שום עבירה, מותר לו לבדוק מספר תיק בעניינו האישי או בעניין אביו שהוא אדם מבוגר". עוד אומר עו"ד איליה כי "במשטרת ישראל לא התקבלה שום החלטה להעמיד את השוטר לדין משמעתי. ההחלטה היחידה שהתקבלה, והיא של מח"ש, היא סגירת התיק הפלילי נגדו ולא התקבלה החלטה על שום הליך אחר. להמלצת מח"ש למשטרה אין מעמד מחייב ומח"ש שילמו בשנה האחרונה 600 אלף שקל פיצויים לשוטרים שהומלץ להעמידם לדין וזוכו".

ממח"ש נמסר בתגובה: "לאחר בחינת חומר הראיות ומכלול נסיבות העניין, המליצה מח"ש על העמדת החשוד לדין משמעתי בגין הוצאת מידע מהמסוף המשטרתי. בימים אלה הוגש ערר על ההחלטה והוא ייבחן כמקובל".

ממשטרת ישראל נמסר כי "בעקבות הערר שהוגש, התיק הוחזר מהמשטרה למח״ש בחודש ספטמבר 2017. הקצין עודנו בתפקיד, ולכשיסתיימו ההליכים בגינו הם יבחנו ויתקבלו החלטות בהתאם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות