חימי קורא לחקירת המשך לדוח מררי: "לבחון אחריות התביעה לחריגה מצווים"

שתף כתבה עם חברים
ראש הלשכה אבי חימי (צילום: מאיר וקנין, פלאש 90)

ראש לשכת עורכי הדין, אבי חימי, קורא לשר המשפטים גדעון סער להרחיב את הבדיקה בפרשת השימוש ברוגלות על ידי המשטרה, בהמשך לדוח מררי, ולהקים ועדת חקירה בראשות שופט לאור הכשלים שמצא הצוות בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי.
חימי כתב כי "המשטרה כשלה כשל מערכתי של ממש, לפי מילותיה של עו"ד מררי עצמה בראיון רדיו שנתנה – באופן הפעלת כלי הריגול העוצמתי שניתן בידה. ראשית, הסתירה המשטרה מבתי המשפט את השימוש ברוגלה עת ביקשה וקיבלה את הוצאת צווי האזנת הסתר, ולא העמידה את בתי המשפט על חריגותו של הכלי. שנית, וכפי שעולה מפורשות מהדוח, השימוש שנעשה בפועל בתוכנות הרוגלה, נעשה על ידי המשטרה שלא כדין, תוך חריגה מסמכות וחריגה מהצווים השיפוטיים שניתנו לה. שלישית, ספק רב אם במצב החוקי הקיים, יש למשטרה כל סמכות חוקית להפעלת תוכנת רוגלה, וכפועל יוצא ספק רב אם לבית המשפט ישנה סמכות לתת היתרים להפעלת התוכנה בחסות מתן צו לפי חוק האזנת סתר".
חימי כתב כי "מהדוח עולה שרשויות התביעה – הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה כשלו בפיקוח על פעילות המשטרה. לא ניתן לקבל מצב בו למרות פרק הזמן הרב בו הופעלו הרוגלות, אף אחד בתביעה לא שאל, לא שמע ולא ראה את המתרחש". לדברי חימי, יש לבצע חקירה של ממש שתבחן את אחריותם האישית של גורמים בגופי האכיפה ותסיק מסקנות, נוכח היעדר הפיקוח על אופן הפעלת הכלי הטכנולוגי השואב תוכן טלפוני. "הלשכה רואה בחומרה חריגה מצווי בית משפט שהוצאו. כל פעולה שנעשתה בחריגה מהצו, עולה כדי פעולה שנעשתה ללא הרשאה חוקית, ומן הראוי שכל פעולה כזו תיבדק באופן פרטני וללא דיחוי".

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות