כנופיית שודדי הביטקוין הראשונים

שתף כתבה עם חברים

כל הפרטים מכתב האישום של מחלקת הסייבר בפרקליטות אשר חושף כיצד שישה צעירים מעכו חיפה וג'דיידה-מכר פיתחו בטלגרם שיטה לפיתוי רוכשים פוטנציאלים של מטבעות וירטואלים, שהגיעו בשעות לילה מאוחרות מצויידים בסכומים גדולים של כסף, ביניהם אב ובנו ש"נפרדו" מיותר מחצי מיליון שקל במזומן

אחד הנאשמים בעת שניסה לברוח מהשוטרים (צילומים: משטרת ישראל, תיק החקירה)

מחלקת הסייבר בפרקליטות הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד שישה נאשמים בארבעה מעשי שוד בנסיבות מחמירות של רוכשי מטבעות וירטואלים (25 נובמבר).

לפי כתב האישום, הנאשמים שדדו את כספם של אנשים אשר הגיעו למפגשים איתם כדי לרכוש מהם מטבעות וירטואליים במחיר אטרקטיבי אותו הציעו להם בהיכרויות וירטואליות.
הפרקליטות טוענת כי הנאשמים הצליחו לשדוד 700 אלף שקל במזומן תחת איומי אקדח בשלושה אירועים, לאחר שפיתו את הקורבנות להגיע למקום מפגש לביצוע "עסקה" עם המזומנים, שיוחלפו כביכול תמורת ביטקוין. בעסקה הרביעית, המתינו לשודדים לוחמי היחידה המבצעית של להב 433, "הגדעונים".

הנאשמים הם"
עיסא (26) ומוסא (21) אבו שנב, שני אחים מעכו.
מחמוד אבו שנב (26), בן דודם של האחים, אף הוא מעכו.
סלאח אדון (21) מעכו.
מהראן חוראני (23), בן דודו של אדון, מחיפה.
האני רשיד (34) מהישוב הסמוך לעכו, ג'דיידה-מכר.

מכתב האישום עולה כי הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, קשרו קשר להציע לאנשים באמצעות הטלגרם לקנות מטבעות וירטואליים תמורת עמלה נמוכה ומתחת למחיר השוק. זאת במטרה לפתות קונים פוטנציאליים להגיע לצפון הארץ כשבאמתחתם כסף מזומן, באמתלת שווא של עסקה בה יוחלף כסף מזומן תמורת העברת המטבע הווירטואלי. בפועל, נטען, הנאשמים קשרו קשר לשדוד את הכסף המזומן מנפגעי העבירה שיפלו ברשתם, בכוח ובחבורה.

שוד ראשון: 12 אוגוסט – micky1112
לפי כתב האישום, עיסא, מוסא ומחמוד אבו שנב הפעילו פרופיל פיקטיבי בטלגרם, בשם micky1112, ופרסמו באמצעותו בקבוצות ייעודיות למסחר במטבעות וירטואליים, הצעות למכירת מטבע במחיר נמוך.
ב-11 באוגוסט פנה אליהם באמצעות חשבון הטלגרם נ"נ, שהתעניין בקנייה. במהלך ההתכתבות סוכם כי נ"נ והמוכר ייפגשו לביצוע עסקה.
מפעיל הפרופיל הפיקטיבי קבע שהפגישה תיערך ברחוב בבל בעכו. למחרת סמוך לחצות הגיע נ' למקום המפגש יחד עם חברו ג', כשבאמתחתם 10,000 שקל במזומן עבור הביטקוין שהמוכרים אמורים להעביר אליהם בזמן הפגישה.
בכתב האישום נטען כי לאחר סיור מקדים הם הגיעו למקום המפגש, שהפך לזירת שוד. לפי האישום, עיסא, מוסא ומחמוד אבו שנב חסמו באמצעות רכבם באופן חלקי את הרכב הנשדד, יצאו עם מסכות שחורות על פניהם, איימו על נ' וחברו כאשר בידי כל אחד מהם חפץ הנחזה להיות אקדח, ודרשו לקבל את הכסף המזומן.
מאישום זה עולה כי ג' נסע לאחור וניסה לברוח, אך משהאיץ פגע ברכבו של מחמוד. אחד הנאשמים, כך נטען, היכה בעוצמה בפניו של נ' באמצעות החפץ דמוי האקדח, ואחר הכה באגרופו את ג'. בשלב זה נ' פתח את תא הכפפות ואיפשר לשודדים לקחת את הכסף.

אילוסטרציה: Aleksi Räisä מאתר Unsplash

שוד שני: 16 אוגוסט – מותגים בעיר
העסקה הבאה נרקמה על ידי פרופיל פיקטיבי נוסף בשם "מותגים בעיר", שהופעל לכאורה שוב על ידי אותם שלושה ממשפחת אבו שנב.

א', רוכש פוטנציאלי אחר, פנה ל"מותגים בעיר", לאחר שפרסמו הצעת מכירת מטבע בטלגרם. המפעיל בפרופיל הפיקטיבי הזדהה בשם "דניאל" ובמסגרת ההתכתבות נקבע שהפגישה לביצוע העסקה להחלפת שקלים בביטקוין תיערך ברחוב מפרץ שלמה בעכו.

ב-16 אוגוסט הפעם בשעת צהריים, נטען, הגיעו א' וחברו ל' למקום המפגש כשבאמתחתם 89 אלף שקל במזומן. מכתב האישום עולה כי שלושת הנאשמים ממשפחת אבו שנב הגיעו למקום ברכב שכור עם לוחית רישוי מזויפת. השיטה היתה זהה: השודדים חסמו את הרכב הנשדד, יצאו רעולי פנים, איימו על א' ו-ל' כשבידי אחד מהם חפץ דמוי אקדח, ואיימו לירות ברגלו של ל' אם לא יקבלו את הכסף. הפעם הצליחו לשדוד לכאורה 89 אלף שקל. הסכום יעלה דרמטית בפעם הבאה.

שוד שלישי: 25 אוקטובר – mutagim v
הפעם נטען כי השותפים לשוד היו ארבעה: עיסא אבו שנב, יחד עם אדון, חוראני ורשיד.
מכתב האישום עולה כי ב-23 באוקטובר פנה קונה בשם ע' לפרופיל טלגרם מטעמם בשם mutagim v שפרסם הצעות מסחר במטבע.
עכשיו דובר על עסקה גדולה במיוחד, והמפעיל בפרופיל הפיקטיבי הזדהה בשם "ארמון" וקבע שהפגישה תיערך בעתלית.

ב-25 אוקטובר הגיע ע' יחד עם אביו לעתלית, כאשר באמתחתם 580 אלף שקל במזומן. ארבעת הנאשמים, נטען, הגיעו רעולים במסכות פנים שחורות ברכב עם לוחית זיהוי גנובה.
אחד מהנאשמים פנה לאבא וכיוון לכאורה חפץ הנחזה כאקדח לחזהו. השלושה האחרים, נטען, פנו לבן והחלו להכותו בבעיטות ואגרופים, כדי לשחרר מידיו את התיק עם הכסף הם התיזו בפניו גם גז פלפל. נטען כי כאשר הצליחו לחטוף מידי ע' את התיק, הם נכנסו לרכבם, תוך שאחד מהם מכוון כאיום את אקדחו בשנית לעבר הנשדדים.
הם נמלטו מהמקום במהירות, מותירים מאחור את האב ובנו המומים, כאשר הבן חבול בראשו, בפניו ובידו. הסכום שנשדד מהם – לכל הדעות סכום לא שגרתי להסתובב איתו.
קרבן העבירה, אגב, נחקר לפני מספר שנים בתיק של הימורים באינטרנט.

הכסף שנשדד לא אותר עד עכשיו (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

שוד רביעי: עסקה מבויימת של הגדעונים
יומיים אחרי השוד הגדול של 580 אלף שקל במזומן, המשטרה נכנסה לתמונה.
ב-27 באוקטובר פרסמו שני שוטרים מיחידת הסייבר בלהב 433, בקבוצת טלגרם ייעודית למסחר במטבע וירטואלי, כי הם מעוניינים בקנייה. בעקבות הפרסום פנה לשוטרים על פי הנטען עיסא אבו שנב, באמצעות פרופיל פיקטיבי הנושא את השם "פרחים ישראיל". הוא החל להתכתב איתם וסוכם כי ימכור (לשוטרים) מטבעות וירטואליים תמורת 130 אלף שקל במזומן. הנאשם קבע שהפגישה תיערך ברחוב דוד מרכוס בחיפה ב-4 נובמבר, סמוך לארבע אחר הצהריים.

באירוע הזה היו מעורבים לכאורה הנאשמים עיסא אבו שנב, אדון ורשיד. השלושה הגיעו למקום ביצוע ה"עסקה" במכונית טויוטה השייכת לפי הנטען לגיסו של רשיד, הנשוי לאחותו, אבל מספר הרכב זויף.

מכתב האישום עולה כי הנאשמים הגיעו עטויי מסכות וכפפות, לפני השעה 16:00 למקום השוד. עיסא יצא ראשון מהרכב וצעד לעבר רכב הבלשים. מיד אחריו, כך נטען, יצא מהרכב סלאח אדון כאשר בידו אקדח אויר שנראה כאקדח אמיתי, ואחריו יצא גם רשיד. כאשר עיסא שלח את ידו לכאורה לדלת רכבם של השוטרים, בו סבר שישב קורבן העסקה – בטרם הספיקו הוא וחבריו לפתוח את הדלת – הם הופתעו על ידי לוחמי יחידת הגדעונים שהמתינו להם ברכב ובסביבותיו.

שלושת החשודים ניסו להימלט. נגד עיסא אבו שנב נוען כי הוא השליך את הטלפן הנייד שהיה בידו ונמלט רגלית, הנאשם אדון השליך את האקדח ואילו רשיד נמלט ברכב.
כל השלושה נעצרו זמן קצר לאחר מכן.

האקדח ששימש את השודדים

"מעשיהם של הנאשמים נחזים כשיטת ביצוע", כותבת הפרקליטות בבקשה להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים. עם זאת, הכסף שנטען כי נשדד בשלושת מעשי השוד הראשונים, כ-700 אלף שקל בסך הכל, לא נמצא. כתחליף, הפרקליטות מבקשת לחלט ארבעה רכבים שנטען כי שימשו את החבורה.

בבקשת המעצר ותפיסת הרכבים מפורטות הראיות שהושגו בחקירה.
בנוגע לאירוע השוד הראשון: סרטון אבטחה תיעד את השוד. טביעת אצבע התואמת את זו של אחד הנאשמים נמצאה על הרכב של הקורבנות. החוקרים איתרו את ה"יוזר" הפיקטיבי אשר שוחח עם הנשדדים בטלגרם במכשיר הטלפון שהשליך עיסא באירוע האחרון. בין הראיות הנוספות גם מחקרי תקשורת.

באירוע השוד השני, החוקרים השיגו את עדות משכיר הרכב אשר שימש לכאורה את הנאשמים, מחקרי תקשורת ואיכונים.
באירוע השלישי – בתיק יש אישור משיכה של 580 אלף שקל על ידי נפגעי השוד טרם האירוע, התכתבות ווטסאפ לכאורה בין שניים מהנאשמים טרם השוד, סרטון אבטחה ממקום השוד בעתלית, עדויות ראייה של מורה מבית ספר סמוך ושל תלמידיה אשר צפו במתרחש, ועוד.

הפרקליטות טוענת כי עיסא אבו שנב נחקר כבר אחרי שני השודים הראשונים, הכחיש ומיד לאחר מכן היה שותף בשני האירועים האחרים. לאחיו מוסא חמש הרשעות קודמות, לרבות בשוד.

את שלושת הנאשמים ממשפחת אבו שנב מייצג עו"ד שאדי דבאח, שמסר בתגובה: "מרשיי כופרים בעובדות כתב האישום וטוענים שהם חפים מפשע, ובסופו של יום ההר יוליד עכבר, מאחר והמשטרה נשענת על ספקולציות והשערות, ואין שום ראיה ישירה הקושרת אותם למיוחס להם. אנו בטוחים שבית המשפט בבוא העת ימתח ביקורת על המארג הראייתי בתיק, אשר לא ניתן להגיד שיש בכוחו להוכיח מעל לכל ספק סביר שמרשיי ביצעו את המיוחס להם. כולנו תקווה שנוכיח בעתיד הקרוב חפותם של מרשיי".
עו"ד פואד שרקאוי ועו"ד אלי סבן מייצגים את הנאשמים האחרים.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות