לא תשוב לכלא: הסדר טיעון ללורי שם טוב

שתף כתבה עם חברים

חמש שנים אחרי כתב האישום התקדימי על עבירות שיימינג לשופטים ועובדי רווחה, "עבריינית הרשת" לורי שם טוב הורשעה ב-30 מתוך 120 סעיפי האישום נגדה, והפרקליטות תסתפק בשנתיים מאסר אותן הנאשמת ריצתה כבר בתנאי מעצר קשים

לורי שם טוב עם סנגורה, עו"ד שי שקד

לורי שם טוב הורשעה היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום שצומצם לרבע מהיקפו המקורי – 30 סעיפי אישום לעומת 120 סעיפים ומאות עבירות פליליות שהיו בכתב האישום המקורי (31 מרס).

שם טוב היא הנאשמת המרכזית בפרשת הבלוגרים שהוצגה כתיק ראשון מסוגו של "טרור רשתי", עם כתב אישום חסר תקדים בהיקפו שהוגש לפני חמש שנים על בסיס של כ-150 מתלוננים. שם טוב הואשמה תחילה במאות עבירות פליליות של ביזוי, לשון הרע, פגיעה בפרטיות והפצת פרסומים משפילים ברשת נגד שופטים, עובדי רווחה, עורכי דין ועובדי ציבור אחרים, בעיקר באמצעות תיאורים מיניים בוטים.
אחרי משא ומתן שנמשך שנה וחצי אותו הוביל עד לחתימה על ההסדר הסנגור היחיד שהצליח להשתלט על התיק, עו"ד שי שקד, השופט בני שגיא נתן את הכרעת הדין בעקבות הודאתה של שם טוב בכתב האישום המתוקן.

בראשית ניהול התיק, לפני חמש שנים, הפרקליטות הצהירה כי תמצה את הדין עם שם טוב עד תום, ובכוונתה לבקש לגזור על שם טוב 12 שנות מאסר. הכל מאחר ש"עבריינית המקלדת", יחד עם קהל תומכים שמרביתם דמויות של אנשים חלשים בחברה, העזה לפגוע באליטות משירות המדינה – שופטים, לצד עובדים סוציאליים ופקידות סעד.
כעת התמונה נראית אחרת לגמרי. הסנגור של שקד, והפרקליטות שהתקפלה מעמדותיה, הציגו לבית המשפט הסדר הכולל ענישה מוסכמת לפיו שם טוב לא תשב יום אחד נוסף במאסר, וגם לא תבצע עבודות שירות. זאת לאחר שכבר ישבה למעשה שנתיים וחודשיים בתנאי מעצר קשים, ועוד שמונה חודשים היתה במעצר בית.

הישיבה בה יוצג ההסדר ויינשאו הטיעונים לעונש תתקיים ביום חמישי הבא (7 אפריל). במסגרת הסדר הטיעון, המדינה תבקש לגזור על שם טוב רק מאסר על תנאי – "עונש צופה פני עתיד", שנועד להרתיע אותה מחזרה על מעשים דומים. על מנת להצדיק את ההסדר, פרקליטות מחוז תל אביב כאמור צמצמה את כתב האישום המתוקן לרבע מהיקפו המקורי.
מדובר בהישג לעו"ד שקד, שמונה במינוי מיוחד מטעם בית המשפט, כסנגור פרטי במימון המדינה, באישור שר המשפטים ועל פי סעיף חוק נדיר.
עו"ד שקד נכנס לתיק לאחר שנציגי הסנגוריה הציבורית אשר ייצגו את שם טוב בתחילת הדרך "פוטרו" בזה אחר זה מהייצוג, נוכח חוסר אמון הדדי עם הנאשמת.

נאשמי תיק הבלוגרים – שם טוב, זר (מימין) ולייבל

באפריל 2017 הוגש כתב האישום נגד שם טוב, מוטי לייבל ועו"ד צבי זר, בגין "מפעל שיימינג", כתיבת תוכן מכפיש, בוטה הפוגע בפרטיות באמצעות רשת נרחבת של אתרי אינטרנט, כאשר המתקפות כוונו בעיקר לעובדי מערכות המשפט והרווחה, אבל גם לעורכי דין פרטיים. לשם טוב היה מניע אישי לניהול "מלחמת צלב" נגד פקידות הסעד – לפני שנים ילדיה הוצאו מהמשמורת שלה והועברו לאביהם. אלא שהפרסומים המשפילים כוונו כנגד מאות עובדי ציבור, ולעתים הם גם עברו על איסורי פרסום למשל בעניין קטינים.

על פי כתב האישום, אחד השופטים הוגדר ברשת האתרים הקשורים לשם טוב כ"סדיסט גרמני", אחר קיבל את פרס דאע"ש.
על שופט שהרשיע את שם טוב בתיק קודם עקב פגיעה בפרטיות של מנכ"ל משרד הרווחה נכתב: "שופט מעורער בנפשו, סדיסט איום ואכזר עם אופי של מנגלה".
על שופטת אחרת נכתב: "שופטת זקנה, שבעין בלתי מזוינת ניתן לאבחן אותה בקלות כמי שלוקה בנפשה וסובלת מדמנציה שיפוטית מתקדמת".
על עורכת דין מתחום המשפחה נכתב: "יש לה רקורד מוכח של טיפוס לצמרת באמצעות ה…" .
על פקידת סעד בכירה נכתב: "סוחרת ילדים, פקידת אימוץ מרעילה עו"סיות לחטוף ילדים. אכזרית ומטונפת".
תחת הכותרת "נקמת הבבונים", נכתב כי מפקד משטרת פתח תקווה "אישר חקירות בעינויים לגברים גרושים: מכות, בעיטות, ריסוס בגז והשתנות". לאחר מכן נכתב שם אשתו של מפקד התחנה, ותואר אקט מיני מלווה בגידופים.
על שופט בית משפט למשפחה נכתב פרסום כוזב, לפיו הנהלת בתי המשפט הוציאה אותו לחופשה, ומתקיימת נגדו חקירה סמויה על קבלת כספים במרמה וניהול הליכי משפט מוטים.

השופט בני שגיא

כאמור, התיק כלל כ-150 מתלוננים דומים, ביניהם עשרות שופטים בכל הערכאות עד לבית המשפט העליון, ועשרות עובדות רווחה. ההליכים בתיק בקושי התקדמו, שכן שם טוב לא הסתדרה עם סנגוריה מהסנגוריה הציבורית וגם לאחר שקיבלה אישור חריג לייצוג פרטי במימון המדינה, היו עיכובים נוספים.
במאי 2019 שוחררה שם טוב אחרי מעט יותר משנתיים במעצר תוך כדי ניהול ההליכים. שופט בית משפט העליון, עופר גרוסקופף, שקיבל את ההחלטה ואת הערר שהגישה שם טוב בעצמה, כתב כי "החלופה של הותרת העוררת במעצר מאחורי סורג ובריח עד לתום משפטה אינה ראויה… העוררת עצורה מעל שנתיים, וזהו בוודאי זמן חריג בשים לב לטיב העבירות בהן היא נאשמת. העוררת מצויה במעצר בגין עבירות שאין להקל ראש בחומרתן, ואולם אינן מצויות במדרג העליון של החומרה".

סעיפי ההרשעה של שם טוב הם בגין פגיעה בפרטיות, הפרעה לעובד ציבור, זילות בית משפט, העלבת עובד ציבור, פרסומים אסורים, הגנת קטין מפני פרסומים מזיקים, סיוע ללשון הרע, ועבירה נדירה נוספת – "פרסום מסולף של דיון משפטי".
בשלב זה לא נחתם הסדר טיעון עם שני הנאשמים הנוספים בתיק – מוטי לייבל ועו"ד צבי זר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות