חבורת החשמל והשוד שנכשל

שתף כתבה עם חברים

ארבעה צעירים שביקשו לשכור דירה מתושב כרמי יוסף גילו שיש ברשותו נכסים רבים והחליטו לשדוד אותו. לצורך השוד הם קנו שוקרים חשמליים, ואפילו השתמשו בהם, אבל אז הם גילו שהקורבן, בן 65, והשכנים שלו, בכלל לא פראיירים. כך בכתב אישום שהוגש על ידי הפרקליטות. עדכון: גזרי דין לארבעת הנאשמים  

ארבעה צעירים מרחובות ופתח תקווה אשר ניסו לשדוד את תושב כרמי יוסף תקפו באלימות אותו ואת אשתו בביתם. כך טוענת הפרקליטות בכתב אישום חמור שהוגש לבית המשפט המחוזי בלוד נגד אלכסנדר יודשקין (25), אנדריי שרגורודסקי (21), טימור אחמדלייב (22) ומקסים מיטיוק (26). הארבעה מואשמים מואשמים בקשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון שוד ותקיפה בנסיבות מחמירות הגורמת לחבלה של ממש.

לפי כתב האישום, ב-7 במרץ נפגשו שלושה מהנאשמים עם תושב היישוב כרמי יוסף כדי לשכור ממנו דירה ברחובת. לאחר מספר ימים הם הגיעו להיפגש עמו בשנית וקבעו להיפגש שוב כדי לחתום על חוזה השכירות. עוד נטען, כי מיד לאחר הפגישה השנייה שוחח יודשקין עם מיטיוק וקשרו קשר ביניהם לשדוד את משכיר הדירה, לאחר שהבינו כי בבעלותו נכסים רבים. באותו ערב, כך נטען, פנו השניים לאחמדלייב, שהצטרף לתוכנית.

 od shaked shay 150  od margolov cobi 195 - 210
עו"ד שי שקד 
 עו"ד קובי מרגולוב

 שכנים אמיצים

עו"ד דודי ענבר מפרקליטות מחוז מרכז טוען בכתב האישום שהגיש, כי במסגרת הקשר וכדי לקדמו אספו השלושה כסף ונסעו לתל אביב כדי להצטייד בנשק ובאביזרים לביצוע השוד. הם רכשו גלילים של נייר דבק, ארבעה שוקרים חשמליים, ארבעה זוגות אזיקים ושני מכשירי טלפון סלולריים עם כרטיסי סים תואמים.

שרגודוסקי, כך נטען, הצטרף לחבורה ב-10 במרץ, והארבעה חילקו ביניהם תפקידים לשם ביצוע השוד.

לפי התוכנית, שניים מהם היו אמורים להשתלט על המשכיר ואילו השניים האחרים על אשתו. כבר באותו היום התקשר יודשקין למשכיר ואמר לו שיש לו עסק ארצי להתקנת מכונות מזל אוטומטיות, שאותן הוא מתכוון להתקין ביישוב. הוא ביקש להגיע לביתו של המשכיר כדי להעניק לאשתו של המשכיר פרחים, וכשזה סירב – אמר לו כי הוא וחבריו מוכרחים להשתמש בשירותים בבית.

בכתב האישום נטען עוד, הארבעה הגיעו לביתו של המשכיר וביקשו להשתמש בשירותים. לאחר מכן, נטען, כשהמשכיר יצא במפתיע מהבית, יצאו שניים מהנאשמים אחריו כדי לאזוק אותו ולהכניסו בחזרה. השניים האחרים חישמלו בעזרת השוקר את אשתו של השכיר, שהחלה להיאבק ולצעוק. לפי האישום, כשבעלה פנה לשוב הביתה, הוא נחנק על ידי הנאשמים שגם חישמלו אותו, אבל הוא לא נכנע והחל לצעוק. שכנים אשר שמעו את הצעקות הגיעו אל המקום ואז שניים מהנאשמים נמלטו. המשכיר נכנס בחזרה לתוך הבית וראה את שני הנאשמים האחרים תוקפים את אשתו. עוד נטען, כי הוא אחז ביודשקין ונאבק עמו, עד שגם הוא ושרגודורסקי נמלטו מהמקום רגלית.

לפי הפרקליטות, במנוסתם נתקל יודשקין בשכנה של קורבנות ניסיון השוד, שניסתה לסגור את שער החצר. כשראה אותה יודשקין הוא איים עליה באמצעות השוקר.

מלבד כתב האישום, נגד ארבעת הנאשמים הוגשה בקשה להארכת מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים. בבקשה מצוין בין היתר, כי הנאשמים הודו במיוחס להם, כולל תכנון השוד. "מדובר בעבירות חמורות אשר בוצעו תוך תכנון קפדני ופרטני", טען עו"ד ענבר בבקשה, והוסיף כי "מדובר בקורבנות מבוגרים בני 63 ו-65 שהם בבחינת 'טרף קל', אשר הותקפו באלימות".

פאדיחות של שודדים

במשטרה, מסתבר, עדיין לא נרגעו מהמקרה, והנאשמים עדיין מכונים על ידי חלק מכחולי המדים "חבורת שלומיאלים", ועל ידי חלק אחר הם מכונים בציניות "מקצוענים". גורם המעורב בחקירה הסביר: "לאחר שבזבזו כ-4,000 שקל בחנויות השונות על רכישת 'אמצעי ריתוק", קרי שוקרים חשמליים, אזיקים ומסקנטייפ, החליטה חבורת השלומיאלים שאם כבר, אז אפשר להוציא עוד קצת כסף על זר פרחים לאשת האיש אותו התכוונו לשדוד. הזר המרשים לא סייע לחבורה להרגיע את האישה שהחלה לצעוק בקולי קולות משהבינה את המטרה האמיתית לביקור של השודדים השרמנטיים. במהלך מנוסתם, לאחר שהובסו על ידי פנסיונר ואשתו ונבהלו מהשכנים שבאו לעזרתם, השאירו 'המקצוענים' אחריהם שובל של ראיות".

אותו גורם המעורב בחקירה סיפר, כי בזירה נותרה נעל של אחד הנאשמים, זוג אזיקים וכן את הרכב הרשום על שם אחד מהם, ובו ראיות נוספות. וזה עוד לא הכל. "תחת גשמי זלעפות ניסתה החבורה להימלט מהישוב דרך השדות הסמוכים אבל כעבור זמן קצר הם הבינו הצעירים שאין מנוס אלא להתקשר למשטרה בעצמם ולהודיע על מקום הימצאם", הוסיף הגורם, "הם אמרו: אנחנו נמצאים ליד כביש 44, בואו לאסוף אותנו".

כאשר פקד אורן ששון, ראש צוות החקירה המיוחד שהוקם בתחנת רמלה, הגיע לזירת האירוע, הוא פגש בחבורה בת ארבעה צעירים רטובים עד שד עצמותיהם, מגואלים בוץ ורועדים מקור. משהתברר כי לשלושה מהם אין עבר פלילי, הבין החוקר המנוסה שהשיטה לפיצוח התיק היא שיטת "הפרד ומשול". אחד אחד הוא משך את החשודים, הוציא מהם הודאה במעשה ועימת אותם עם חבריהם המכחישים.

גורם המעורב בחקירה סיפר, כי בקשותיהם החוזרות ונשנות של החשודים לפגוש בעורך דין נתקלו בפרצי צחוק מצדו של ששון, שאמר כי כך מתנהגים "עבריינים בכירים" ולא "אנשים שאין להם מה להסתיר". "מי שרוצה לספר את האמת ולא להתחכם, במה בדיוק עורך דין יעזור לו?", אמר החוקר לחשודים. במפתיע או לא, החשודים הסכימו עם ההגיון שהוצג להם על ידי החוקר. "הם ויתרו אחד אחרי השני על זכותם להיוועץ בעורך דין ובכך סללו דרך להודייה מהירה ומפורטת. כעבור פחות משמונה שעות מאז האירוע כל החשודים נעצרו והודו במעשיהם", הוסיף הגורם.

את הנאשמים מייצגים עורכי הדין קובי מרגולוב ושי שקד.

עו"ד מרגולוב מסר בתגובה לכתב האישום: "כבר מעיון ראשוני בחומר החקירה עולות טענות קשות כלפי התנהלות צוות החקירה בתיק, תוך פגיעה גסה בזכויות החשודים, ובראשן הזכות להיוועץ בעורך דין. טענות כבדות משקל אלו תתבררנה בוודאי במהלך ניהול המשפט".

עו"ד שקד מסר בתגובה: "התנהלות המשטרה בתיק מהווה דוגמא מובהקת להפרות שיטתיות של זכויות חשודים ובכללן – הזכות הבסיסית להיוועץ בעורך דין טרם החקירה. מרשי ביקש להיוועץ עם עורך דין מספר פעמים אך החוקר המשיך בחקירה ומנע זאת תוך הפרת הוראות החוק ופסיקת בית המשפט העליון".

עדכון (18.5.14)

הנאשמים אנדריי שרגורודסקי ומקסים מיטיוק, שמיוצגים על ידי עורכי הדין קובי מרגולוב ושי שקד, שוחררו על ידי בית המשפט למעצר בית, זאת בניגוד לעמדת הפרקליטות שביקשה להאריך את מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. 

 עדכון (23.6.15) – גזרי דין לחברי "כנופיית החשמל" 

32 – 42 חודשי מאסר בפועל נגזרו על שלושה מהנאשמים – אלכסנדר יודשקין, טימור אחמדלייב מקסים מיטיוק – בניסיון שוד של בני זוג מכרמי יוסף באמצעות שוקרים חשמליים. נאשם נוסף, אנדריי שרגורודסקי , שלא היה שותף לרכישת הציוד הנדרש לביצוע השוד, נשלח לעבודות שירות.

במסגרת הסדר טיעון הודו והורשעו הנאשמים בעבירות של קשירת קשר לפשע וחבלה בנסיבות מחמירות. כמו כן, יודשקין הורשע גם בעבירת איומים. המדינה טענה בטיעונים לעונש כי "האלימות הקשה והאכזרית בה פעלו הנאשמים גרמו למתלוננים נזקים שונים, והיו עלולים לגרום נזקים חמורים אף יותר, זאת בשים לב לגילם של המתלוננים ולשימוש שעשו הנאשמים בשוק חשמלי. המתלוננים הם אנשים מבוגרים המתגוררים לבדם ואשר מהווים 'טרם קל'". הפרקליטות ביקשה לגזור על הנאשמים לפחות ארבע שנות מאסר.

סנגוריהם של הנאשמים, עורכי הדין קובי מרגולוב, קבי בן שעיה, יצחק נתן, שי שקד ושלומציון גבאי מנדלמן – טענו כי מתחם הענישה שבמסגרתו ביקשה הפרקליטות לגזור את העונש אינו הולם את המעשים שביצעו הנאשמים. הם טענו כי כתב האישום תוקן משום שהנאשמים לא גנבו בפועל דבר, ואף לא דרשו אף נכס מהקורבנות.

"לא מדובר בעבריינים שפעלו במקצועיות ומתוך תכנון מוקפד", טען אחד מהסנגורים בבית משפט. " מדובר בצעירים אשר רכשו את הציוד באמצעות כרטיסי אשראי שלהם, באופן שיכול להביא לזיהוים. הנאשמים השאירו את הציוד בו השתמשו במקום האירוע. הנאשמים אף התקשרו למשטרה לאחר ביצוע העבירות וביקשו לאסוף אותם, ובהגיעם לתחנה הודו מיד בביצוע העבירות". לדברי הסנגור, הנזק שנגרם למתלוננים קטן יחסית, על אף השימוש באלימות ובשוקר חשמלי. המתלוננים לא אושפזו ולא נגרמו להם פגיעות באיברים פנימיים". הנאשמים מצידם הביעו חרטה וביקשו לאפשר להם להשתקם.

השופטת רות לורך עמדה על חלקו של כל אחד מהנאשמים כשחלקם של יודשקין ומיטיוק משמעותי יותר מזה של אחמדלייב, וחלקו של שרגורודסקי קטן אף יותר משאר חבריו הנאשמים. השופטת התייחסה לכך שהנאשמים כולם צעירים בני 22 – 26 וחייהם עוד לפניהם. בנוסף, הם אינם ילידי הארץ ותסקירי שירות המבחן מלמדים על קשיי קליטה, לרבות קשיים כלכליים, שחו הם ומשפחותיהם.

בסופו של דבר לאחר בחינת מכלול השיקולים, נסיבותיהם האישיות של כל אחד מהנאשמים וחלקו היחסי של כל אחד מהם באירוע גזרה השופטת את העונשים הבאים:

יודשקין – 42 חודשי מאסר בפועל , מאסרים על תנאי ופיצוי למתלוננים בסך 10 אלף שקלים.

שרגורודסקי (מיוצג על ידי עו"ד קובי מרגולוב) – 6 חודשי עבודות שירות , מאסרים על תנאי, פיצוי של 15 אלף שקלים. צו פיקוח שירות המבחן למשך 18 חודשים.

אחמדלייב – 36 חודשי מאסר בפועל , מאסרי על תנאי ופיצוי של 10 אלף שקלים.

מיטיוק – 32 חודשי בפועל , מאסרים על תנאי ופיצוי למתלוננים בסך 10 אלף.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות