מוכר הסנדביצ'ים, המכונה המסתורית והספק הסביר

שתף כתבה עם חברים

עובד צעיר בסנדביץ' בר ביקנעם הואשם שהעתיק את פרטי האשראי של ארבעה לקוחות באמצעות מכונה מתוחכמת, והעביר את הפרטים לשותפיו, שרכשו באמצעותם מוצרים באלפי שקלים. בעוד שני "השותפים" הורשעו ונשלחו למאסר, העובד דווקא זוכה

 aharonovich knyot
נאשם אחר נקלט במצלמת האבטחה 

ברוך אהרונוביץ' מיקנעם היה אחד משלושה נאשמים שהובאו במרץ 2015 לבית משפט השלום בנצרת, בטענה שהיה מעורב בפרשת מרמה מתוחכמת: העתקת כרטיסי אשראי ורכישת מוצרים באלפי שקלים באמצעות כרטיסי חיוב מזויפים. אהרונוביץ', שנקלט במצלמות אבטחה של אחד מבתי העסק בו ערך קניות, הודה והורשע במיוחס לו, ונגזרו עליו 22 חודשי מאסר. נאשם נוסף שליווה את אהרונוביץ' בקניות היה מיכאל איבגי. גם הוא הודה, הורשע ודינו נגזר.

נאשם מספר 1 בפרשה היה ח"ב, צעיר בן 25 מיקנעם, שעבד בתחילת 2015 כמוכר בסנדביץ' בר במתחם הקניות "G" בעיר. נטען, כי הוא העתיק את פרטי האשראי של ארבעה מלקוחותיו באמצעות מכונת זיוף כרטיסים מתוחכמת. את הפרטים, כך נטען, העביר לאחר מכן לאהרונוביץ' ואיבגי, שביצעו כאמור את הקניות בפועל.

בכתב האישום נגד ח"ב נטען, כי הוא החזיק את המכונה המתוחכמת מאחורי הקופה הרושמת בבית, וללקוחות שביקשו לשלם באשראי מסר כי הכרטיס "לא עובר", ולכן הם שילמו במזומן. אחר כך גילו אותם לקוחות כי אלמונים רכשו בכרטיסיהם מוצרים שונים, ולפיכך התלוננו בחברת האשראי, ומאוחר יותר גם במשטרה.

בחקירותיו במשטרה וגם בבית המשפט – באמצעות סנגורו, עו"ד רן שחם – ח"ב הכחיש את המיוחס לו, למרות צילומי האבטחה ממקום עבודתו, בהם הוא נראה מבצע תנועה של "גיהוץ" כרטיסי האשראי של המתלוננים מאחורי הקופה. לטענתו, הוא לא התעסק עם מכונה מסתורית כלשהי, אלא עם מחבוא של "פייסלים וג'וינטים" שהחביא מאחורי הקופה.

עו"ד שחם טען כי תיק התביעה כל כולו מבוסס על ראיות נסיבתיות אשר אינן מוכיחות את אשמתו של ח"ב מעל לכל ספק סביר, למעט באישום אחד ושולי יחסית: החזקת חצי גרם חשיש שנתפס עליו ביום מעצרו. התביעה, מנגד, טענה כי מארג הראיות הנסיבתיות מובילות למסקנה אחת והיא שח"ב העתיק את פרטי האשראי של הלקוחות.

 ashray
 אילוסטרציה: FREEPIK

חוקרת האשראי והמסקנה המוקדמת

התביעה העלתה במהלך המשפט אל דוכן העדים, בין היתר, חוקרת הונאה בחברת ויזה כ.א.ל, שסיפרה על האופן שבו הצליחה לעלות על המכנה המשותף בין המתלוננים. היא סיפרה כי לקוחת החברה התלוננה על חיובים בכרטיס שלא בוצעו על ידה, אחרי שביקרה בסנדביץ' בר והכרטיס שלה "לא עבר". החוקרת "חיברה אחד ועוד אחד", ופנתה ללקוח נוסף שדיווח במקביל על חיובים כאלה. גם הלקוח הזה אמר שהוא חושד במוכר מהסנדביץ' בר.

החוקרת פנתה לבתי העסק בהם נערכו הקניות באמצעות פרטי האשראי של הלקוחות. באחת החנויות דיווחו לה כי שני בחורים ביקשו לרכוש מוצרים בכרטיס אשראי כלשהו, ולאחר שהעסקה סורבה – הם מסרו כרטיס אשראי אחר. החוקרת בדקה גם את פרטי הכרטיס הזה  והתברר לה כי הוא שייך לבחור צעיר אחר, שגם בחשבון האשראי שלו התגלו שימושים חריגים. כאשר החוקרת פנתה ללקוח עצמו, הוא השיב לה כי ביקש לבצע עסקת אשראי בסנדביץ' בר, אך כרטיסו "לא עבר".

לשלושת הלקוחות הללו הצטרף דיווח של מתלונן נוסף, שגם הוא ביקש לקנות סנדביץ' באשראי, אבל כרטיסו "לא עבר". כמו שלושת האחרים – גם הוא שילם לבסוף במזומן עבור הסנדביץ'.

החוקרת העידה, כי מסקנתה מהחקירה היתה שפרטי האשראי של ארבעת הלקוחות הועתקו במקום אחד – בסנדביץ' בר, על ידי המוכר שהוא לא אחר מאשר הנאשם ח"ב.

לאחר הודאתם והרשעתם של אהרונוביץ' ואיבגי, ולאחר עדותה של החוקרת מחברת האשראי, נראה היה לכאורה כי ח"ב מסובך עד צוואר. זאת למרות שהוא עצמו העיד בבית המשפט וטען כי מאחורי הקופה בעסק יש קבלות, מספריים, שדכן, טלפון שלא מפסיק לצלצל, וכפפות – פריטים שבהם עובדי העסק נתקלים ביום יום. לטענתו, אילו היתה שם מכונה להעתקת פרטי אשראי – כל אחד מהעובדים בחברה היה יכול להיתקל בה.

המכונה המסתורית, יש לציין, מעולם לא נמצאה.

od shaham ran 150  shofet sabag hana   
 עו"ד רן שחם  השופט חנא סבאג  

הוצא מהקשרו

שופט השלום בנצרת, חנא סבאג, ציין בהכרעת הדין כי עדותו של ח"ב רחוקה מלהיות מהימנה. עם זאת ציין השופט, כי התביעה לא הביאה כל ראיה המלמדת על קשר כלשהו בין ח"ב לבין העסקאות המזויפות שבגינן הורשעו שני הנאשמים האחרים.

"אין כל ספק כי בחינת הראיות והערכה מושכלת שלהן, המבוססת על ניסיון החיים, ההיגיון והשכל הישר, מובילה למסקנה הלכאורית כי הנאשם היה שותף לכאורה לביצוע המעשים המיוחסים לו בכתב האישום", ציין השופט בהחלטתו, אולם הוסיף כי קיימות אפשרויות סבירות אחרות לאופן השתלשלות העניינים. למשל, יתכן שח"ב ניסה לגבות תשלום עבור הסנדביצ'ים במכשיר סליקה אחר מהמכשיר הקבוע המוצמד למסך הקופה. או לחילופין, שפרטי אותם ארבעה לקוחות שוכפלו דווקא בחנות אחרת שאותה פקדו ארבעתם.

האם היתה חנות נוספת שבה ארבעתם ביקרו? לדברי השופט, השאלה הזו נותרה במהלך המשפט חסרת מענה, מאחר שהמשטרה לא צירפה לתיק את כל דו"חות האשראי של המתלוננים. כמו כן ציין השופט, כי המשטרה לא טרחה לחקור עובדים מהסנדביץ' בר, וחשוב יותר מכל – הן החוקרים והן התביעה לא הצליחו למצוא אף קשר בין ח"ב לבין שני הנאשמים שהורשעו.

בסיכום דבריו אמר השופט כי החליט לזכות את ח"ב מחמת הספק מעבירות של הונאה בכרטיס חיוב, והרשיע אותו בעבירה בודדת: החזקת חצי גרם של חשיש. לאחר ששמע את טיעוני הצדדים לעונש, גזר על ח"ב חודשיים מאסר על תנאי בלבד.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות