לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
אורי קינן ושות' – משרד עו"ד ונוטריון
פלילי | צווארון לבן | כלכלי | מיסים והלבנת הון
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | מיסים | נזיקין

יזמות יהודית בשואה – מחתרת

עו"ד אייל בסרגליק על מה שיהודים יודעים לעשות, גם בשעות הכי קשות שלהם
גם לשרוד זה יזמות

בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו יצא מאושוויץ.
השואה היא אכן שואת העם היהודי, אולם כאמור לא רק, שכן עמים שלמים נרצחו. ההבדל העיקרי הוא שהעם היהודי, כך האמינה תורת הגזע, היה הנחות מבין הגזעים לאחר והרבה אחרי העכברושים (כך לפחות ניסו לצייר גבלס וחבר מרעיו הנבזים בדר שטרימר). תוכננה תוכנית זדונית להשמדתו ואף נעשתה ועידה (ועידת ואנזה בראשות אייכמן) כדי לבצעה, כפי שראינו בכל מחנות ההשמדה והריכוז ופעילות האייזנצגרופן.

בכל זאת, למרות שנטען שהיהודים הלכו כצאן לטבח – וחלקם אכן כך הלכו מתוך אמונה במערכת השקר והסילוף הנאצית, שכן מי יכול לדמיין כזה רוע צרוף ושיטתי, – חלקם עשו אחרת ויזמו פעילות מחתרתית ופעילות יזמית כנגד כל הסיכויים.
אין אוכל בגטו? נבריח דרך הביובים, עם ילדים, נסחור.
אין אפשרות להציל ילדים- נעשה מסתור לילדים.
אין אפשרות להציל את עצמי? נעשה עליית גג (משפחת אנה פרנק).

חלקם התבוללו בנצרות ועברו לכנסיות. חלקם הפכו למרבה הצער למשתפי פעולה (קאפו) רצוניים או לא רצוניים (יודנראט), אבל דבר אחד בטוח: לכולם היתה זכות בחירה ואת החופש להיות – במציאות משתנה וקשה ואפילו נרדפת – יזם.

לשיטתי יזם הוא מי שחולם חלום והופך אותו למציאות. גם חלום לשרוד ולהקים משפחה או מדינה – זה יזמות.
גם מרד גטו ורשה הוא יזמות, שלא צלחה במובן ההצלתי אבל כן במובן התודעתי. לראשונה, מתי מעט הצליחו מה שמדינות שלמות לא הצליחו – לנצח את הגרמנים בתנאים לא תנאים, עם הברחת נשק ומזון בביובים.

הכותב, עו"ד אייל בסרגליק (צילום: ליאת מנדל)

גם הקורונה דרשה יזמות, בנייה ותכנון מחדש. יש הרבה מאוד צורך בפעילות יזמית ולהמציא את עצמך מחדש.
אני שואף בערבו של יום השואה ובדרך ליום הזכרון והעצמאות, להיות יזם בתחום נוסף – הבאת אחדות. כי מן כבשני האש של אושוויץ בירקנאו, סוביבור, טרבלינקה, מאיידנק ורבים אחרים, קיבלנו חבוטים, הרוסים, שרופים, את המדינה. הבה לא נהרוס עוד את מה שקיבלנו בנס. נתאחד. אדם לאדם אדם. ואהבת לרעך כמוך. הבה ניזום איחוד כוחות ושילוב ידיים.

* הכותב הינו דור שלישי לשואה, מומחה למשפט פלילי וצווארון לבן ויו"ר הפורום הפלילי הארצי במשותף של לשכת עורכי הדין

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן