הזכות לפרטיות והזכות של שוטרים לדפדף בטלפונים של אזרחים ללא צו

שתף כתבה עם חברים

תשעה שופטים בבית משפט העליון בשידור חי אינם בטוחים עדיין שחדירה לטלפונים משולה לחדירה לנפש האדם

צילום מתוך הדיון בבית המשפט העליון

בבית משפט העליון נערך אתמול דיון מצולם בשידור חי בהרכב מורחב של תשעה שופטים, כזה השמור להכרעה בסוגיות דרמטיות (27 יולי).
השאלה שעמדה על הפרק: האם לפסול עוד בשלב ניהול החקירה ראיות שהמשטרה השיגה בחיפושים לא חוקיים במכשירי טלפון של חשודים, או להשאיר את הדיון לשלב ניהול המשפט?
שאלה שנייה: האם לתת להגנה אפשרות בכלל להיות צד לבקשות של המשטרה למתן צווי חיפוש בטלפון, שנדונות כיום במעמד צד אחד?

השאלה הראשונה עלתה בחקירה נגד יועצי ראש הממשלה (אוריך, גולן ואח'), בעקבות החדירה לטלפונים שלהם ללא צו, בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר.
השאלה השנייה עלתה בהליכים אחרים: האם יוכלו סנגורים לערור נגד צווי חיפוש שאושרו על ידי בית משפט? ההחלטות ישליכו על היקף זכויותיהם של מאות אלפי נחקרים שהטלפונים שלהם נתפסים על ידי המשטרה מדי שנה.

בשתי השאלות כבר דן בית המשפט העליון בהרכב של שלושה שופטים, ובשני הנושאים פסק הדין הכריע בדעת רוב שמרנית של שני שופטים מול אחד, להשאיר את המצב המשפטי הקיים ולדחות מהפכה לטובת זכויות הנחקרים. בשני הנושאים היה שופט בדעת מיעוט שהמליץ על מהפכה, ולפיכך קבעה הנשיאה אסתר חיות דיון נוסף.

הרכב תשעת השופטים הנדיר יחליט למעשה האם לקבל את חוות דעתו של השופט חנן מלצר (שכבר פרש) שהיתה במיעוט בעניין אוריך. מלצר כתב כי כאשר "הרשות החוקרת עושה דין לעצמה בחדירה לא חוקית למכשיר, ומבקשת הכשר בדיעבד, הכלל צריך להיות סירוב … אלא נסיבות חריגות ויוצאות דופן".
ההרכב המורחב יחליט גם האם לקבל את דעת המיעוט של השופט יוסף אלרון, לניהול הליכים בקשר לצווי חיפוש במעמד שני הצדדים. "למעלה מ-20 אלף צווי חיפוש במכשירי טלפון חכמים ניתנים מדי שנה", כתב השופט אלרון. "לרוב, הדבר נעשה לאחר דיון במעמד צד אחד, ובלי שתינתן לבעלי המכשירים הזדמנות נאותה לטעון באשר לנחיצות החיפוש והיקפו בטרם יבוצע… אין מחלוקת כי קיים שימוש מופרז של רשויות החקירה בצווי חיפוש במחשבים ובמכשירי טלפון, ויש לאפשר לצדדים הנוגעים בדבר לממש את זכות הטיעון וזכות הערעור, כדי להימנע משימוש לא מידתי באמצעי זה".

בעניין הטלפונים של יועצי ראש הממשלה, השאלה הקונקרטית היא האם במקרים שבתי המשפט קבעו שהמשטרה עברה על החוק – כמסקנה יש לפסול את החיפוש בטלפונים כליל, או לאפשר את "הלבנתו" במתן צו חוקי של בית משפט (גם אם תוצריו יהיו שונים). עו"ד עמית חדד המייצג את אוריך אמר היום בדיון, כי "כאשר המשטרה חוצה את הקווים, החצייה אמורה לספק סעד וחייבת לתרגם את עצמה כבר בשלב הזה, וברירת המחדל היא לא להמשיך (את החיפוש)".
הנשיאה חיות הגיבה: "נקודת המוצא של אדוני היא שהמשטרה ברוב המקרים תעשה שימוש לרעה בכוחות שלה. השאלה אם אנחנו מוכנים להניח את זה?".
עו"ד חדד: "משעה שהמדינה הולכת למקום שבו היא מפרה באופן שיטתי את החוק, משהו בנקודת האיזון או חזקת התקינות משתנה".

עו"ד ליאור אפשטיין טוען בבית המשפט העליון

עו"ד ליאור אפשטיין מייצג את ישראל איינהורן, יועץ אחר של נתניהו שחוקר דפדף במכשיר הטלפון שלו ללא צו. "חדירה לאייפון היא חדירה לנפש", אמר עו"ד אפשטיין, "הומצאה פה טכנולוגיה ששווה כמעט לאפשרות הבדיונית של 'פריקת הזיכרון של נחקר'".
עו"ד אפשטיין סבור כי יש לקבוע כהלכה משפטית, כי להגנה תהיה זכות טיעון מתוחמת נגד צווי חיפוש. לפי המצב המשפטי כיום, סנגור יכול לבקש השבת מכשיר טלפון פיזית, אבל לא יכול לטעון נגד צו חיפוש, לפני הוצאתו או אחריה. בעניין זה הביע תמיכה במודל שהציע עו"ד קובי סודרי, לאפשר להגנה במסגרת בקשות להשבת תפוסים לערור גם על צו חיפוש שניתן.

לדיון המיוחד התייצבו כידידי בית המשפט גם לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית, לשטוח את עמדתן. עו"ד יגאל בלפור מהסנגוריה אמר כי "החיפוש בטלפונים מעלה שאלות ייחודיות בגלל עוצמת החדירה לפרטיות".
עו"ד עדי כרמלי שטען בשם לשכת עורכי הדין, יחד עם עו"ד ערן גולן, אמר כי לפי עמדת הלשכה "קו פרשת המים" המחייב זכות טיעון להגנה בצווי חיפוש, עובר כאשר המשטרה פועלת באופן בלתי חוקי – או כאשר מכשיר הטלפון נתפס ממילא בידי המשטרה בצו תפיסה, ואין חשש לשיבוש. בשני מצבים אלה, לדברי עו"ד כרמלי, יש לקבוע שדיון בצו חיפוש יהיה במעמד הצדדים.

עו"ד עדי כרמלי

"מדובר במאות אלפי נחקרים מדי שנה שפרטיותם נפגעת באופן לא מידתי, עם חדירה לחיים הפרטיים שלהם שעה שעה", אמר עו"ד כרמלי. "הפרקטיקה הנוהגת בתחנות המשטרה היא שכל נחקר שמגיע, החוקר מסתכל לו בטלפון הנייד, זו עובדה. החוקרים לא אומרים לנחקרים שהם יכולים להתנגד, ומבטיחים להם שהם ישוחררו מהר יותר. קוראים לזה 'דפדוף', החוקר לוקח את הטלפון ליד, 'מדפדף' בראיות שקולטות עיניו באופן אסור ומחליט אם לבקש גם צו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות