בת 17 ביקשה לחשוף את שם הקרוב שפגע בה מינית: "לא רוצה יותר סודות"

שתף כתבה עם חברים

בתי המשפט נוהגים להטיל איסור פרסום על שמות מורשעים בתיקי עבירות מין במשפחה, כדי להגן על הקרבנות. במקרה זה, השופטים אישרו את בקשת הקטינה לפרסם את שם הפוגע שנשפט לארבע שנות מאסר

"אני רוצה שלבנות אחרות יהיה את האומץ לשף את מה שהן עברו" (אילוסטרציה)

בית המשפט המחוזי מרכז אישר באופן חריג את בקשתה של קטינה בת 17, שנפגעה מינית על ידי קרוב משפחתה מאז היתה בת 10, להתיר לפרסום את שמו של האדם שפגע בה ואת הכרעת הדין וגזר הדין נגדו. זאת על אף שמדובר בעבירות מין במשפחה.

שם הנאשם שהורשע הוא יהודה לייב לוי. לפי כתב האישום בו הודה, הוא ביצע מעשים מגונים בקטינה משנת 2014 ועד שנת 2019. במשך שנים הנערה היתה עסוקה בהסתרת הסוד, אולם בהגיעה לגיל 15 גברה חומרת הפגיעות והיא אזרה אומץ ופנתה למשטרה. היו מקרים בהם הקטינה התנגדה למעשים, והיו מקרים שבהם אחז הנאשם בחוזקה בגופה.

במסגרת הסדר טיעון גזר עליו בית המשפט ארבע שנות מאסר בפועל ופיצוי של 30 אלף שקל לנפגעת העבירה. השופטים ליאורה ברודי, מיכל ברק נבו ומיכאל תמיר כתבו כי כתב האישום מגולל פגיעה מינית קשה במתלוננת, במהלך שנים. לצד זה ציינו כי הנאשם הוא אדם צעיר וזהו לו מאסר ראשון. "אנו תקווה כי הודאת הנאשם וחרטתו יהיו אבן הפינה בהליך השיקום שתעבור המתלוננת", כתבו השופטים.

לאחר מתן גזר הדין פנתה הנערה להרכב השופטים וביקשה להתיר לפרסום את פרטי המקרה, לרבות שמו של הפוגע. על פי תיקון לחוק העונשין משנת 2018, נפגעת עבירת מין בגירה יכולה להחליט להיחשף ולספר את פרטי העבירה, אולם ביחס לנפגעי עבירות מין קטינים – נדרש אישור של בית המשפט, כפי שניתן במקרה זה.

הקטינה יוצגה על ידי עורכת דין ממערך ייצוג קטינים של מחלקת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים. הנערה כתבה במכתב לשופטים: "אני רוצה שלבנות אחרות יהיה את האומץ לשתף את מה שהן עברו, גם אם זה בתוך המשפחה. שתהיה משמעות למה שעברתי ודרך הסיפור שלי לעזור לאחרות".

"המון אנשים שפטו אותי על ההתנהלות שלי", כתבה הקטינה לשופטים, "הוא נכנס לכלא אבל אני עדיין נאבקת ומתמודדת. אני רוצה שיידעו מה עברתי. כשאני מסתובבת ביישוב שלי, כולם מתלחששים מאחורי הגב שלי ושואלים שאלות, שמעו המון דברים. ראו אותו בתור המלאך, חלק חושבים שאני הוזה, חלק חושבים שזה לא באמת השפיע עליי כי אני נראית רגיל. אני רוצה להסתובב ביישוב שלי ושיידעו ויבינו. אני רוצה שיידעו שהוא הודה והביע חרטה, שזה לא משהו שאני המצאתי".

"אני לא מראה החוצה שכואב לי, שקשה לי", הוסיפה הנערה וכתבה, "אני שקטה, לא מספרת את כל המאבק שלי (כדי) לשמור על השפיות… מספיק שנים שמרתי את זה לעצמי ולא סיפרתי. אני לא רוצה יותר סודות, רוצה להוריד עשרה טון מהלב שלי. אני בטוחה שזה יעזור לי בטיפול, בדרך שלי".

עו"ד יעל מסיקה, שייצגה את הקטינה מטעם משרד המשפטים מסרה: "א׳ היא נערה אמיצה שנפגעה במשך שנים על ידי קרוב משפחתה, נערה שלא מרגישה כי היא צריכה להתבייש או להרגיש אשמה על כך שנפגעה פעם אחר פעם על ידי אחד האנשים הכי קרובים לה. נערה שרוצה להעביר מסר חד וברור לנפגעות אחרות שלא יחששו לחשוף את דבר הפגיעה ולקטוע את מעגל הפגיעה ההרסני בהן. בית המשפט נעתר לבקשתה תוך שהוא קובע כי חרף גילה הצעיר של נפגעת העבירה, יש ליתן משקל משמעותי לאוטונומיה שלה, לדעתנותה ולרצונותיה בנוגע להחלטות הנוגעות אליה, ובכלל זה פרסום פסק הדין כמו גם שמו של האדם שפגע בה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות