היועמ"ש סגר את התיק נגד השוטרים בפרשת מות הנער אהוביה סנדק

שתף כתבה עם חברים

הסנגורים על הדין הפלילי באירוע טראגי, ועל הצלחת הפרקליטות להתגבר על הלחצים הפוליטים בתיק הזה

הנער המנוח אהוביה סנדק וזירת התאונה (צילום: איחוד הצלה)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט לסגור את התיקים נגד שוטרי ימ"ר ש"י שערכו את המרדף בארוע הטראגי בו נהרג אהוביה סנדק בן ה-16, לאחר התנגשות הרכב המשטרתי ברכב האזרחי והתהפכותו של האחרון, סמוך להתנחלות כוכב השחר בדצמבר 2020.
היועץ קבע כי לפי חומר הראיות היתה הצדקה למרדף אחר הרכב שבו היה מצוי סנדק ז"ל ואין ביסוס לטענה כי השוטרים ביקשו לפגוע במכוון ולנגח את הרכב הנמלט.

מחקירת המקרה עלה חשד כי סנדק ז"ל וארבעה צעירים נוספים יידו אבנים בשעת צהריים באזור היישוב מעלה מכמש באיו"ש ופגעו ברכב פלסטיני, תוך סיכון חיי הנוסעים בו. לאחר מכן הם נמלטו ברכבם כשהם רעולי פנים. שוטרים שהיו בקרבת מקום הקימו מעין מחסום מאולתר באמצעות העמדת רכבם לרוחב הכביש, אך הרכב הנמלט ירד לשול הכביש בנתיב הנגדי ונמלט.

בשלב זה התפתח מרדף, תוך שרכבי המשטרה הפעילו אור כחול מהבהב וסירנה, וכרזו לרכב הנמלט מספר פעמים, אך לשווא. מחומר החקירה עולה, כי לכל הפחות בשלבים המתקדמים של המרדף הם היו מודעים לכך שהרכבים הדולקים אחריהם הם רכבי משטרה, וכי הם מצויים בעיצומו של ניסיון הימלטות.
בשלבים הראשונים של המרדף, בהם הכביש היה מפותל ושדה הראייה היה מוגבל, נמנעו השוטרים מלהשלים עקיפה של הרכב הנמלט, נוכח תנאי הדרך, ומאחר שהרכב הנמלט זיגזג מספר פעמים, על מנת למנוע ניסיון עקיפה מצד השוטרים.
כאשר הכביש הפך ישר, התרחב ושדה הראייה נפתח, ניסה הרכב המשטרתי לעקוף את הרכב הנמלט, במטרה לעוצרו. או אז, אירעה התנגשות בין הפינה הימנית קדמית של הרכב המשטרתי לבין הפינה השמאלית אחורית של הרכב הנמלט. בעקבות ההתנגשות סטה הרכב הנמלט אל השול השמאלי, והתהפך לתעלה בצד הדרך. כתוצאה מכך סנדק ז"ל, שככל הנראה לא היה חגור, נפלט החוצה מהרכב.

גופתו של סנדק ז"ל נמצאה מתחת לרכב ההפוך רק לאחר שפצועים פונו מהזירה, ובחלוף למעלה משעה ממועד ההתהפכות. כפי שעולה מחומר הראיות, בשלב מסוים ניגשו השוטרים בשטח לרכב ההפוך כדי לאסוף מוצגים, ואז הזדעזעו לגלות את גופתו של סנדק ז"ל. מהחקירה עולה, כי שאר יושבי הרכב הנמלט לא אמרו לאיש בשטח כי חברם נעדר.

במסגרת בחינת הארוע והתשתית הראייתית, קיימו פרקליט המדינה והיועמ"ש סיורים בזירה, כדי לבחון באופן בלתי אמצעי את תוואי השטח ואת אזור ההתהפכות, כדי להעריך את סבירות התנהלותם המבצעית של השוטרים בתנאי השטח ואת החלטתם לצאת לעקיפה באזור ההתנגשות. בסיום, אימץ מנדלבליט את קביעת פרקליט המדינה עמית אייסמן ומח"ש, כי לא ניתן לייחס אחריות פלילית למי מהשוטרים בגין מותו של הנער סנדק ז"ל.

היועץ כתב בהחלטתו, כי החלטת השוטרים לצאת למרדף עולה בקנה אחד עם המסגרת שנקבעה בנוהל המרדפים המשטרתי. זאת, מכיוון שנוסעי הרכב הנמלט נחשדו, בין היתר, בביצוע עבירות חמורות, לאחר שלכאורה יידו אבנים שפגעו ברכב פלסטיני וסיכנו את חיי נוסעיו. עוד נקבע, כי בחומר הראיות  אין ביסוס  לטענה כי השוטרים ביקשו לפגוע במכוון ("לנגח") את הרכב הנמלט ולא ניתן לקבוע איזה מהרכבים סטה וגרם להתנגשות. עם זאת, מנדלבליט הנחה את המפכ"ל לבחון האם יש מקום לתקן או להבהיר את הנוהל המשטרתי בעניין מרדפים רכובים.

עורכי דינו של אחד מקציני המשטרה, אורון שוורץ ויוגב נרקיס ממשרד שוורץ-נרקיס ושות' מסרו בתגובה: "פרשה זו הנה טרגדיה גדולה בה נער צעיר קיפח חייו. סגירת התיק מטעמים של חוסר אשמה, מבטאת את חוסר האפשרות לשכלל את הדין הפלילי בתאונה טראגית אשר בתוצאתה האיומה איש לא רצה".
עורכי הדין משה אלון ודיאנה שומסקי שמייצגים את הקצין שנהג בניידת מסרו: "ראשית, ברצוננו להביע את השתתפותנו בצער המשפחה. מדובר באירוע טרגי, אך יחד עם זאת, אין מדובר באחריות מי מהשוטרים למותו המצער של אהוביה סנדק. החלטתם של היועמ"ש ושל מח"ש הינה החלטה מבוססת ומוצדקת בנסיבות העניין, מאחר והשוטרים פעלו במסגרת סמכותם כדין וללא דופי. אנו שמחים שההחלטה התקבלה חרף כל הלחצים הפוליטיים והאחרים שהופנו לעבר מח"ש והיועמ"ש".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות