שימוע לראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי בשש פרשות שוחד

שתף כתבה עם חברים

ראש העיר יואשם בלקיחת שוחד של מאות אלפי שקלים, ישירות וגם באמצעות "מקורבת", עבור סיוע ליזמים בקבלת היתרים והנחות ארנונה, וגם עבירות גניבה והלבנת הון

יעקב אדרי בתחילת החקירה (צילום: פוסטה)

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, על כוונה להגיש נגדו כתב אישום, בכפוף לשימוע, בשש פרשות של לקיחת שוחד במאות אלפי שקלים בסך הכל; ובעבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט, עבירות אלימות ועבירות מס.
הפרקליטות הוציאה הודעות שימוע ל-14 חשודים נוספים, בהם יזמי נדל"ן ובעלי עסקים בעיר, בגין מתן שוחד לכאורה לראש העיר, מרמה והפרת אמונים, סיוע לגניבה בידי עובד ציבור והלבנת הון.

על פי מכתבי השימוע, מאז שנת 2013 ועד לתחילת החקירה הגלויה בנובמבר 2020, אדרי חשוד כי ביקש וקיבל מיזמי נדל"ן ובעלי אינטרסים כלכליים בעיר, כספים במזומן ובתווי קנייה בסכומים הנאמדים במאות אלפי שקלים. בעד השוחד לכאורה, אדרי חשוד כי פעל לקדם את עניינם של נותני השוחד בעיריית אור עקיבא, להקל בתשלומי מס מוניציפאליים, לקדם תכניות בנייה שהוגשו בוועדה המרחבית, לאשר חשבונות לקבלת תשלום מהעיריה, ועוד.

בנוסף, נטען במכתבי השימוע, כי אדרי נטל לידיו במרמה תווי קנייה שנמסרו לו על ידי יזמים שונים עבור תרומה לנזקקי העיר – ועשה בהם לכאורה שימוש אישי.

פרשת המרכז המסחרי

אחת מדמויות המפתח בפרשות, היתה מקורבת לאדרי בתקופות עבר. על פי כתב החשדות כנגד ראש העיר, המקורבת זוהתה על ידי אנשי עסקים ועובדי עירייה באור עקיבא, כמי שמצויה בקרבתו של אדרי, וכמי שמקשרת בין ראש העיר לגורמים שונים המעוניינים לקדם את עסקיהם.
בין היתר, טוענת הפרקליטות, כי התקיים קשר מושחת של תן וקח לכאורה בין ראש העיר למנהלי "נוף ים", המרכז המסחרי החדש בעיר, וזאת בתיווכה לכאורה של המקורבת. על פי הנטען בכתב החשדות במסגרת השימוע, מנהל המרכז המסחרי נתן לכאורה לאדרי, שוחד של 50 אלף שקל, חלקו ישירות וחלקו באמצעות המקורבת, והכל ללא תיעוד.

על פי כתב החשדות, מנהל "נוף ים" ביקש להיעזר בראש העיר כדי לזרז קבלת אישורים והיתרים על רקע עיכוב בקבלת טופס 4, אשר עלול היה לגרום הפסד ליזמים. נטען כי "המקורבת" קישרה בין מנהל המרכז לראש העיר, והמנהל שילם לה לכאורה 35 אלף שקל, מהם 20 אלף שקל במזומן ועוד 15 אלף שקל בתווי קנייה, על מנת שתניע לכאורה ותפעל ביחד עם ראש העיר לקדם את האינטרסים שלו. עוד נטען כי אדרי עצמו ביקש וקיבל ממנהל המרכז המסחרי 15 אלף שקל, חלקם במזומן.
לפי כתב החשדות, אדרי פעל בתמורה לכאורה לזרז קבלת טופס 4 לאכלוס המרכז המסחרי והפעלתו, ועל רקע התערבות ראש העיר קיבל המרכז את האישור מוקדם מהצפוי.

עוד נטען, כי אדרי התערב גם למען זירוז אישורים לקומת גלריה שנבנתה בסופרמרקט במקום, ואשר לא היתה בתוכנית הבנייה המקורית. לפי כתב החשדות, מנהל המרכז אף ביקש את עזרתו של ראש העיר בתיווך מול שוכרים גדולים ואטרקטיביים שיחתמו על חוזי שכירות. בפגישה שהתקיימה ב-15 ינואר 2020 במסעדת "הפורט" בקיסריה עם אדרי והמקורבת, ביקש מנהל המרכז את סיועו של אדרי לכאורה לשכנע את קופת חולים "כללית" לשכור שטח במרכז המסחרי. אדרי, לפי הנטען, אמר למנהל: הדבר "יעלה לך". האחרון, כך נטען, הציע לאדרי שוחד בסכום של 120 אלף שקל עבור מאמציו.

נטען כי אדרי אכן פנה לבעלי תפקידים בכירים ב"כללית" בעניין, ועיכב הקצאת קרקע חלופית עבור המרפאה באזורים אחרים בעיר, בהם מנהלי "כללית" היו מעוניינים. עם זאת, בסופו של יום נטען, העסקה עם "כללית" לא יצאה אל הפועל וגם אדרי לא קיבל מהיזם את הכספים הנוספים שהציע.
התיק נחקר ביאח"ה להב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים.

יעקב אדרי מכהן כראש העיר, בהפסקות, משנת 1989. בין השנים 2003-2013 היה חבר כנסת ושר מטעם הליכוד וקדימה. באוקטובר 2013 נבחר שנית כראש עיריית אור עקיבא ומאז כיהן בתפקיד ברציפות. החקירה נפתחה לפני למעלה משנה, ולאחרונה חזר לתפקידו עם מגבלות, אחרי תקופת הרחקה.

עו"ד שילה ענבר ועורכי הדין תמיר סננס ושחר חצרוני ממשרד נוי, סננס, שפרלינג, חצרוני מייצגים את מנהלי המרכז המסחרי. מטעמם נמסר: "מרשינו הינם איש עסקים וחברה לגיטימיים, אשר פועלים לפי החוק ולא ביצעו כל עבירה פלילית במהלך עסקיהם. מרשינו מכחישים את המיוחס להם בכתב החשדות. אנו מקווים ומאמינים כי לאחר לימוד חומרי החקירה וקיום שימוע, נשכנע את הפרקליטות לגנוז את התיק החקירה כנגד מרשינו".

עורכי הדין טל שפירא וסתיו שורצברג מסרו מטעמו של אדרי: "אין זו יד המקרה שבו ביום שמתפרסם תחקיר חמור בדבר מחדלי חקירה קשים של משטרת ישראל שבוצעו בתיקי חקירה של ראשי ערים מכהנים, הזדרזו גורמי האכיפה לפרסם אודות זימונו לשימוע של ראש העיר אור עקיבא, מר יעקב אדרי. כבר מעיון ראשוני בכתב החשדות עולה כי עבירות המין שיוחסו בכזב למר אדרי נעלמו כלא היו מכתב החשדות. באשר לחשדות בדבר לקיחת שוחד כביכול, נשללה ממרשנו האפשרות להתייחס בתגובה לגופם של דברים, וזאת בשל צו איסור פרסום חריג וחסר תקדים שהוצא בעניין זה היום על ידי היחידה החוקרת, במקביל לפרסום כתב החשדות. לפיכך, במסגרת המגבלות שנכפו על מר אדרי בשל צו איסור הפרסום, ייאמר לעת הזו כי מר אדרי כופר בחשדות המיוחסים לו מכל וכל, והוא סמוך ובטוח שכשם שעבירות המין שיוחסו לו נעלמו ללא זכר, כך גם תיק השוחד ייסגר בשימוע".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות