מעל מיליון שקלים לנהג שנפגע בתאונה חרף נהיגה בשלילת רישיון של הוצל"פ

שתף כתבה עם חברים

חברת הביטוח טענה כי בזמן התאונה בה נפצע – רישיונו לא היה בתוקף. מנגד, שכנע התובע את בית המשפט כי מצבו מוחרג בעקבות תיק ההוצל"פ והתליית הרישיון נגדו – אליו לא היה מודע

ביטול רישיון רכב עקב תיק הוצל"פ אינו מבטל את הכיסוי הביטוחי (אילוסטרציה)

בית המשפט המחוזי חייב לפצות נהג (בן 56) שנפצע בתאונה בה נהג חרף שלילת רשיונו על ידי ההוצאה לפועל.
רישיון הנהיגה של התובע נשלל במסגרת תיק הוצל"פ במשך שלוש שנים לפני תאונה בה נפגע עת נהג ברכב. הוא הובהל כשהוא פגוע בראשו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע, שם אושפז במחלקה נוירוכירורגית למשך שבעה ימים.

לאחר ששוחרר מבית החולים בסוף חודש מאי 2016, החל התובע הליך שיקומי במסגרת  אשפוז בבית החולים לוינשטיין, ממנו שוחרר כעבור כחודשיים.
הנהג, באמצעות עו"ד יפרח שוחט, תבע את חברת הביטוח ביטוח ישיר-איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ. בהליך היתה מחלוקת משפטית הן בשאלת האחריות והן בהערכת גובה הנזק.

חברת הביטוח הנתבעת, באמצעות עורכי הדין אמיר סילש ויניב כהן, טענה כי רשיונו של התובע לא היה בתוקף במועד התאונה ואף מספר שנים קודם לכן לאחר שנשלל או בוטל ב-2013, במסגרת הליכי הוצאה לפועל נגדו, ולפיכך בעת התאונה לא היה לתובע כיסוי ביטוחי.
בנוסף טענה הנתבעת כי מדובר בשלילה מהותית ולא טכנית בשל תקופת השלילה הארוכה והצורך במבחני רישוי ובדיקת ראיה כתנאי לחידוש הרישיון.

מנגד, התובע טען כי רשיונו היה בתוקף עד לחודש פברואר 2016 ולא חודש לאחר התלייתו על ידי ההוצאה לפועל בשל חוב כספי מבלי שהתובע היה מודע לכך, לטענתו. בכל מקרה, לטענת התובע, חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מחריג את העדר כיסוי ביטוחי בשל שלילת רישיון מכוח חוק ההוצאה לפועל.

השופטת אירית קלמן ברום מבית המשפט המחוזי בתל אביב, קבעה כי בהעדר ידיעה קונסטרוקטיבית שהרישיון נשלל, נעדרה גם ידיעה בדבר ההתניות שהוטלו בחידוש הרישיון ולפיכך חברת הביטוח מחויבת בפיצוי התובע: "אין להתעלם מכך שהתובע יכול היה לדעת כי תוקף רישיונו פג במועד התאונה, אולם אין בכך להצביע על ידיעה פוזיטיבית של התובע כי היה עליו לעבור בדיקת ראיה. מכל מקום, לאחר שקבעתי שיש אפשרות שהתובע לא היה מודע לשלילת הרישיון, ולא קיבל הודעה בדבר חידוש הרישיון והתניית החידוש בבדיקת ראיה, לזכותו אקבע שלא היה מודע לכך שפג תוקפו של הרישיון, במקרה כזה חברת הביטוח אינה פטורה מחובתה".

על כן פסקה השופטת סכום של 1,548,047 שקל בתוספת של כ-15% שכר טרחת עורך דין.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות