של"צ לאסיר שהציע שוחד לסוהר עבור הברחת סמים לכלא

שתף כתבה עם חברים

על רקע קשיים ראייתיים הורשע הנאשם בעבירה קלה יותר של ניסיון להכנסת חפץ אסור לבית הסוהר. נוכח אי כשירותו לבצע עבודות שירות, התביעה דרשה מאסר בפועל אך השופטת העדיפה את סיכויי השיקום

המפגש של הבלדר עם הסוהר בחניון איקאה

בית משפט השלום בנתניה גזר מאסר על תנאי בלבד ו-250 שעות לתועלת הציבור על אסיר לשעבר שהיה מעורב בהצעת שוחד לסוהר על מנת שיכניס סמים לבית הסוהר.
מדובר בפרשה בה הואשמו שלושה אסירים בכלא רימונים: עוזיאל כהן-שור והאחים ערן ואבירם בראנץ. בכתב האישום שהוגש במרס 2018 יוחסו לשלושה עבירות שוחד, קשירת קשר והחזקת סם שלא לצריכה עצמית.

שלושת האסירים ריצו מאסרים ארוכים בעבירות אלימות ורכוש. לפי כתב האישום, בחודשים נובמבר-דצמבר 2017 פנה כהן-שור לסוהר נ' כמה פעמים והציע לו שוחד כספי עבור החדרת סמים לכלא, באחת ההזדמנויות הוא מסר לו פתק ועליו שם ומספר טלפון של האדם שימסור לו את הסמים. האחים בראנץ התקשרו לאותו אדם על מנת לתאם את העברת הסם, ואף הם דיברו עם הסוהר. כהן-שור ביצע את התיאומים האחרונים והודיע לסוהר שיקבל 4,000 שקל.

בפברואר 2018 פגש הבלדר מטעם האסירים את הסוהר סמוך לחנות "איקאה" בנתניה. הבלדר מסר לסוהר את הכסף וכיוון אותו לשיחים, בהם הטמין שקית ובה 6.5 גרם קוקאין, 92 גרם חשיש, תשעה גרם MDMA, שבע טבליות סם מסוג בופרנורפין ושש טבליות סם מסוג fentanylum. שוטרים שתצפתו על העסקה זינקו לעבר הבלדר ובהמשך נעצרו גם שלושת האסירים.

על כהן-שור שחלקו בגיבוש העסקה היה הגדול ביותר הוטלו 16 חודשי מאסר, בעוד שערן בראנץ נדון לשמונה חודשי מאסר בפועל, בשלבים קודמים. הסנגורית של אבירם בראנץ, עו"ד טליה גרידיש, הגיעה להסדר במסגרתו תוקן כתב האישום באופן משמעותי, כך שעבירות השוחד שיוחסו לו נמחקו והומרו בעבירה לפי פקודת בתי הסוהר, של ניסיון להכנסת חפץ אסור לכלא.

הסמים שהועברו לסוהר על ידי הבלדר והיו מיועדים לאסירים

קדמה להסדר דרישת הסנגורית גרידיש לקבלת יומני הפעילות של שב"ס, במסגרת בקשה לקבלת חומרי חקירה, נוכח אינדיקציות על הברחות סמים לאגף על ידי סוהרים אחרים, ותמיהות על התנהלות הסוהר נ' אשר לדברי עו"ד גרידיש היה בקשר עם הנאשם כהן-שור זמן מה לפני שדיווח על כך. בית המשפט אישר להעביר להגנה רישומי שב"ס הנוגעים לשלושת הנאשמים, שלא היו בחומר החקירה.

הסדר הטיעון נחתם לפני תחילת שמיעת הראיות, והפרקליטות נימקה אותו בין היתר בקשיים ראייתיים ובמצבו האישי והרפואי של הנאשם. על פי ההבנות עם ההגנה, אבירם בראנץ נשלח לתסקיר, והפרקליטות ביקשה לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות. העניין הסתבך כאשר הממונה על עבודות שירות לא אישר את כשירותו הרפואית. בשלב זה דרשה פרקליטות מחוז מרכז לשלוח את הנאשם לכמה חודשי מאסר בכלא, לאחר שהספיק להשתחרר מהמאסר האחרון של חמש שנים.

שירות המבחן המליץ שלא להחזיר את בראנץ למאסר, נוכח הליכי הטיפול ושיקום בהם החל ומוטיבציה שגילה לשינוי בחייו ולחזרה למשפחתו ולארבעת ילדיו כאב צעיר (32). עו"ד גרידיש הדגישה בטיעוניה כי אין אינטרס ציבורי להוריד לטמיון את מאמצי השיקום כדי להחזיר את הנאשם לכמה חודשים בכלא, ואין הצדקה לעונש של מאסר בפועל רק בגלל מצבו הרפואי.

עו"ד טליה גרידיש

השופטת הדס רוזנברג שיינרט ציינה בגזר הדין כי "רמת הענישה הנוהגת בעבירות הנוגעות להכנסת סמים לכלא, לפי פקודת הסמים, כוללת בחובה בדרך כלל מאסר בפועל. יחד עם זאת, במקרה זה שונתה העבירה המיוחסת לנאשם לעבירה לפי פקודת בתי הסוהר, ויש בכך כדי להשליך על הענישה המקובלת, אף אם עובדות כתב האישום נותרו, ברובן, כשהיו".
השופטת הוסיפה כי מדובר בנאשם בעל עבר מכביד, ומנגד ציינה התרשמות חיובית של שירות המבחן מאז הופנה אליו לטיפול. "יש ליטול בחשבון את נסיבותיו האישיות והרפואיות של הנאשם, שהנו נשוי ואב לארבעה ילדים קטנים, המתקיים מקצבת נכות… בנסיבותיו של הנאשם, ברי כי הטלת עונש של מאסר בפועל תפגע לא רק בנאשם אלא גם במשפחתו. יש לתת את הדעת גם לכך שהנאשם היה נתון במעצר לתקופה של כחודש וחצי ולאחר מכן היה עצור באיזוק אלקטרוני לתקופה של שבעה חודשים… השבת הנאשם אל בין כתלי הכלא בעת הזו עלולה לא רק לסכל את מאמצי השיקום של הנאשם אלא אף לפגוע בבריאותו, נוכח מגפת הקורונה. בשקלול התועלת והנזק ממהלך של כליאת הנאשם לתקופה של חודשים ספורים, נראה כי הטלת עונש של מאסר בפועל תגרום יותר נזק מאשר תועלת ואין בה אינטרס ציבורי ממשי". נוכח זאת הוטלו על הנאשם חמישה חודשי מאסר על תנאי, של"צ בהיקף של 250 שעות וצו מבחן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות