הכנסת תאשר: דגימות של נפגעות עבירות מין יישמרו ל-50 שנים

שתף כתבה עם חברים

מטרת התיקון היא לאפשר למתלוננות להגיש תלונה אחרי עשרות שנים. הדגימות הביולוגיות יילקחו בבית חולים ויועברו לאחסון במשטרה מבלי שייפתחו, עד שהנפגעת תחליט להגיש תלונה

(אילוסטרציה: @rawpixel.com מאתר freepik)

ועדת החוקה של הכנסת אישרה לקריאות שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה דגימות של נפגעות עבירות מין יישמרו ל-50 שנים לבקשתן, כדי להבטיח שבמידה ויחליטו בעתיד להגיש תלונה במשטרה – אפשר יהיה לעשות שימוש בנתונים שיופקו מהערכה הייעודית (12 ינואר).

מדובר בהצעת חוק לתיקון זכויות נפגעי עבירה – נטילת דגימה פורנזית של נפגע עבירת מין ושמירתה, שיזמה חברת הכנסת מירב בן ארי (יש עתיד). הצעת החוק נועדה להסדיר אופן שמירת דגימות ביולוגיות הנלקחות מנפגעות תקיפה מינית, במקרים בהם הנפגעת לא מעוניינת להגיש תלונה מיד – וזאת כדי שאם בעתיד תרצה להתלונן, ניתן יהיה להשתמש בדגימות לצרכי זיהוי התוקף בחקירה משטרתית.

בהצעת החוק המקורית נקבע כי כלל הדגימות יועברו למכון לרפואה משפטית לצורך הפקת די-אן-איי וישמרו שם ללא הגבלת זמן, לטובת הליכי חקירה ומשפט עתידיים. זאת בשונה מהמצב כיום, בו אם לא מוגשת תלונה תוך שלושה חודשים מושמדת הדגימה. במהלך הכנת הצעת החוק בוועדה הוסכם, כי הדגימות יישמרו במרלוג, מחסן הראיות המשטרתי, כדי לאפשר שמירה לטווח ארוך יותר בתנאים הולמים, על מנת לשמור על התוקף המשפטי של הערכה. המשטרה העריכה בדיונים כי עלות החוק תעמוד על מיליון שקלים.
ערכות הדגימה יישמרו במחסן הראיות המשטרתי ללא פתיחתן אלא לבקשת הנפגע/ת; ערכות הדגימה שנלקחו לפני תחילת החוק יישמרו בבתי החולים ויועברו למחסן המשטרה אם הנפגעת תבקש זאת, וכאשר תיתן הסכמה בכתב לפתיחת הערכה .

"נוהל טיפול בנפגעי/ות תקיפה מינית" של משרד הבריאות קובע כי מרבית הטיפול של בתי החולים בנפגעות עבירות מין יינתן במרכזים ייעודיים הנקראים מרכזים אקוטיים, אבל רק בחמישה בתי חולים יש כאלה: בחיפה (בני ציון), ירושלים, באר שבע, חולון וטבריה.
במרכזים האקוטיים מטופלות כ-600 נפגעות עבירות מין בממוצע בשנה, ועל פי ההערכות כ-40 אחוז מהן קטינות. בחלק מעבירות המין אפשר לאסוף מגוף הנפגעת דגימות ביולוגיות – תאי זרע, רוק, שיער ועור, שמהם אפשר להפיק די-אן-איי של החשוד. הערכה מורכבת על ידי המעבדה לזיהוי פלילי (מז"פ) במשטרה ומחולקת לבתי חולים המבקשים אותה.

אילוסטרציה

הדגימה יכולה לשמש להפקת די-אן-איי במשך שנים רבות – אבל כיום במקרים שהנפגעת אינה מתלוננת, הדגימות נשמרות בבית החולים או מועברות למכון הלאומי לרפואה משפטית, אך מושמדות לאחר שלושה חודשים, כאמור.
במקרים שהדגימה מועברת למשטרה, מפיקים די-אן-איי במעבדה הביולוגית של מז"פ, אשר יכול להישמר בהקפאה, וניתן גם להכין "פרופיל גנטי" – שנשמר כקובץ נתונים ממוחשב ללא מגבלת זמן .

ח"כ בן ארי אמרה כי "בשל הפגיעות הגופניות והנפשיות שחווים נפגעי עבירות מין, לעיתים חולפת תקופה ממושכת עד שהם בוחרים לפנות למשטרה ולהגיש תלונה. משכך, וכדי לאפשר לנפגעת שתבחר להגיש תלונה בשלב מאוחר יותר, מוצע להסדיר את אופן שמירתה והעברתה למשטרת ישראל כך שאפשר יהיה לעשות בה שימוש, בכפוף להסכמת נפגע העבירה, לצורכי חקירת העבירה".

כיום בבתי החולים, הדגימות נלקחות על ידי רופאי נשים שאינם מומחים בלקיחת דגימות למטרות משפטיות. הצעת החוק קובעת כי הרופאים המטפלים יוכשרו ויקבלו הסמכה במכון לרפואה משפטית, כדי לוודא ערך ראייתי ותיעוד מהימן של הממצאים. כל זאת בכפוף להסכמתה של נפגעת העבירה, לאחר שהוסבר לה כי היא יכולה להסכים – באותה עת או במועד מאוחר יותר – להפיק מהדגימה נתוני זיהוי של "חומר גנטי זר" לשם השוואתו לנתוני זיהוי של אדם אחר במאגר המשטרתי.

ח"כ מירב בן ארי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בצידה החיצוני של הערכה לא יתועדו פרטי נפגעת העבירה, והערכה תישמר במקום ייעודי לשמירת מוצגים, מבלי שייעשה בה שימוש ומבלי שיופקו נתוני זיהוי, אלא רק לאחר שנפגעת העבירה תבקש בכתב שימוש בערכה ופתיחתה. הדגימות שלא ייעשה בהן שימוש, יושמדו רק לאחר 50 שנים.
לפי חוק סדר הדין הפלילי, תקופת ההתיישנות בעבירת אונס היא 15 שנים, אך אם בידי הרשות החוקרת ישנה ראיה ביומטרית, תקופת ההתיישנות מוארכת למשך שמונה שנים נוספות. כשמדובר בנפגע קטין, תקופת ההתיישנות היא בת עשרות שנים, במיוחד בעבירות מין במשפחה, שכן מתחילה להימנות רק מיום שמלאו לנפגעת 28 שנים. הצעת החוק תעלה לאישור סופי במליאת הכנסת, לאחר שבוועדה זכתה לתמיכה גורפת מהקואליציה והאופוזיציה, ללא מתנגדים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות