פליליסט שנורה ורכבו התפוצץ מבקש אי-הרשעה בתיק גניבה מלקוחות

שתף כתבה עם חברים

תלאותיו של פליליסט בחברה הערבית: הודה בגניבה בידי מורשה ומבקש "מחילה" כי נלחץ אל הקיר על ידי גורמים עברייניים שדרשו ממנו לקחת על עצמו חוב כספי של לווה אותו ייצג. הפרקליטות מסכימה להסתפק במאסר על תנאי

מחכה להחלטות בשתי חזיתות (אילוסטרציה: Ruthson Zimmerman מאתר unsplash)

נגד עורך דין פלילי מהמגזר הערבי הוגש במסגרת הסדר טיעון כתב אישום שייחס לו גניבה של יותר מ-100 אלף שקל מלקוחותיו ושימוש במסמכים מזויפים.
לפי כתב האישום שבעובדותיו הודה, העורך דין ייצג לקוחה בתיק תביעה אזרחית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הלקוחה העבירה לו 75 אלף שקל לכיסוי אגרת בית המשפט והוצאות. העורך דין שלשל את הכסף לכיסו והציג ללקוחה מסמכים מזויפים על תשלום אגרה של 56 אלף שקל, ואישור פתיחת תיק.
לאחר שהתעורר חשדה של הלקוחה, היא פנתה למזכירות בית המשפט, שם נאמר לה כי מספר התיק המופיע באישור המזויף שקיבלה מהעורך דין – נלקח מתיק אחר, וכי הקבלה המזויפת לא הונפקה על ידי בית המשפט.
לאחר פניית הלקוחה, העורך דין התחייב להשיב את הכסף, אך השיב רק את חלקו, ומסר ללקוחה שני צ'קים אשר לא כובדו על ידי הבנק.

במקרה שני ייצג העורך דין לקוח בתיק הוצאה לפועל. הלקוח העביר לו 30 אלף שקל עבור סגירת תיק חוב לבנק הפועלים. כאשר הלקוח ביקש לברר האם נעשה שימוש בכספים כפי שסוכם, הציג לו העורך דין אישור מזויף על הפקדת הכספים עבור עורכי הדין של הבנק, ובקשה מזויפת ללשכת ההוצאה לפועל, חתומה כביכול על ידי עו"ד של הבנק, במסגרתה מבוקש להורות על ביטול כל ההליכים נגד החייב וערביו, ועל סגירת תיק ההוצל"פ.
לאחר שאחיו של החייב המשיך לקבל הודעות על עיקול משכורתו, פנו השניים לעורך דין של הבנק, שמסר להם כי הכספים לא הועברו אליו והמסמך בחתימתו זויף. העורך דין המייצג שגנב את הכספים החזיר במקרה זה ללקוח 40 אלף שקל.

הנאשם התחייב לפצות את הלקוחה הראשונה ולשלם את יתרת החוב כלפיה. במסגרת ההסדר, הפרקליטות הסכימה לבקש עונש קל יחסית – עבודות של"צ ומאסר על תנאי. זאת, על רקע נסיבות מיוחדות.
מנגד, העורך דין מבקש שההליך יסתיים באי-הרשעה. כלומר, שהוא יודה בעבירות, אך לא יורשע בפלילים. לטענתו, הוא מעד על רקע חובות ואיומים מצד עבריינים ושוק אפור, לאחר שנקלע לסכסוך עקב הסכם להחזרי הלוואה שערך בין שניים. כאשר הלווה לא עמד בתשלומים, המלווה דרש מעורך הדין שייקח על עצמו את תשלומי החוב.
במשך תקופה ארוכה, על רקע "גביית החוב" חווה עורך הדין איומים קשים, כפי שקורה לא אחת בחברה הערבית גם לעורכי דין. האיומים כללו ירי הפחדה על ביתו, הנחת מטען חבלה שהתפוצץ מתחת לרכבו (ללא נפגעים), ולבסוף פציעה באירוע בו נורה ברגלו.
מאז ההסתבכות שקע העורך דין בחובות, לאחר שלווה כספים כדי לשלם לגורמים שונים, כולל כאלה שהגישו נגדו תביעות חוב לבית משפט. הוא נכנס להליכי פשיטת רגל ויצא מהם בשנת 2019 עם צו הפטר, לאחר שעמד בהסדר נושים ושילם 40 אחוז מתביעות החוב.

ההכרעה בתיק הפלילי תתקבל בשבועות הקרובים. בינתיים מנהל העורך דין מאבק בחזית נוספת, בבית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין.
בימים אלה ערער העורך דין לבית המשפט המחוזי בירושלים על החלטת בית הדין להטיל עליו השעיה זמנית מהלשכה. האיש, שהמשיך לעבוד כעורך דין מאז הוגש נגדו כתב האישום לפני כשנתיים, טוען שהוא נמצא בהליך שיקום תחת שירות המבחן, וכי על הלשכה להמתין לגזר הדין של בית המשפט שיינתן בקרוב, ובו יוחלט האם תבוטל הרשעתו כפי שביקש.

הפרקליטות עם עמדה מקלה מאוד (צילום להמחשה מתוך סרטון של הפרקליטות)

בדיון שנערך לאחרונה בבקשת ועדת האתיקה להשעייתו מעיסוקו כעורך דין עד תום ההליך הפלילי, עקב הגניבה והמרמה, הוא טען כי היה עם הגב אל הקיר, עקב הלחצים עליו. לדבריו, הוא לא התכוון לקחת את כספי האגרה שהעבירה לו הלקוחה לשימושו – אלא הפקיד את הכספים לחשבונו והם עוקלו יחד עם שאר כספיו.
לטענתו, מאותה סיבה הציג מסמכים מזויפים כדי "לקנות" זמן. "ייצגתי לקוח שהיה נגד משפחה מסוימת, ולכן התנכלו לי", הסביר את הרקע לאירועי האלימות נגדו, שבעקבותיהם הסתבך בגניבה. "לצערי הייתי ממש על הקצה… אחר כך החזרתי את כל הכספים".

ראוי לציין כי מדובר בעורך דין שעובד מזה שנים ארוכות. יש לו חמש הרשעות משמעתיות קודמות, אך לדבריו בבית הדין – כולן על רקע אותה הסתבכות, ומאז כבר חלפו להן כמה שנים בהן לא ביצע עבירות. לטענתו, קיים סיכוי לא מבוטל שההליך הנוכחי יסתיים באי-הרשעה נוכח העובדה שהשתלב בהליכי שיקום במסגרת שירות המבחן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות