שמונה מארגון חרירי נאשמים בסחיטה של בעל עסק מהיישוב זמר

שתף כתבה עם חברים

הפרקליטות טוענת כי הנאשמים דרשו מהקורבן לשלם חוב של אביו המנוח. לאחר ששילם את מלוא החוב וסירב לתשלום נוסף, נורו יריות לעבר ביתו והוא הסכים לשלם 60 אלף שקל נוספים בתשלומים

video
בסרטון: מעצר חשודים בפרשה
לבית המשפט המחוזי מרכז הוגש כתב אישום נגד שמונה אנשים מארגון חרירי, המייחס להם סחיטה באיומים של תושב זמר (2 ינואר).
הנאשמים תושבי ג'לג'וליה, זמר, בקה אל גרביה ואום אל פחם:
בהא ג'אבר (41)
חמזה שהואן מרעב (31)
איברהים ראבי (30)
האני קיטאווי (39)
פאדי נדאף (29)
מוחמד מצרי (28)
רפעת אגבריה חרירי (18)
ויזן סעדיה (18).

החשודים נעצרו לפני כשבועיים וחצי על ידי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל), בשיאה של חקירה סמויה שהתנהלה נגדם. מהחקירה עלה כי ג'אבר עומד בראש הקבוצה, מרעב הינו יד ימינו, ויתר חברי הקבוצה סרים למרותו ופועלים בהנחייתו של ג'אבר.

מכתב האישום עולה כי א' (61), הבעלים של עסק ביישוב זמר, היה בקשרים עסקיים עם ב'. לפי כתב האישום, לפני יוני אשתקד פנה ב' ל-א' וסיפר לו כי קיים חוב של אביו המנוח על הלוואה  היה ערב. נוכח פטירת אביו של א', ב' ביקש ש-א' ישלם מחצית מחוב זה.
הפרקליטות טוענת כי בשלב מסוים, לפני כחצי שנה, דבר החוב נודע לקבוצת הנאשמים, מאחר שקיטאווי הוא קרוב משפחה של א' ומתגורר אף הוא בזמר.

מכתב האישום עולה כי עם היוודע דבר החוב קשרו הנאשמים קשר לסחוט את א' כדי שישלם את החוב הנטען, ללא ידיעתו של ב'. עוד נטען, כי במסגרת "התוכנית העבריינית" הגיע מרעב לעסק של א' והודיע לו כי מעתה הוא חייב את החוב לקבוצת הנאשמים. בהמשך חזר על הדרישה גם בטלפון.

לפי כתב האישום, חברי הקבוצה דרשו מ-א' להתייצב בביתו של מרכב בג'לג'וליה ב-12 ביוני אשתקד, ובמקביל דרשו זאת גם מ-ב', באמתלת שווא של התקנת מצלמות אבטחה במקום. א' התייצב למפגש יחד עם אחרים מטעמו. סמוך לאחר מכן הגיע גם ב'. במפגש נכחו גם מרעב וראבי.

נטען כי במהלך המפגש דרשו שני הנאשמים, בשמם של יתר חברי הקבוצה, ש-א' ישלם את החוב לידיהם. אחד מהם, כך נטען, איים, צעק וקילל את א', וטען בפניו כי הוא חייב לשלם את החוב. המפגש, טוענת הפרקליטות, הסתיים "ללא תוצאות אופרטיביות".

בכתב האישום נטען כי בהמשך הורו הנאשמים ל-א' ול-ב' להתייצב בביתו של אדם אחר ביישוב זמר. במפגש זה נכחו ג'אבר וארבעה מהנאשמים האחרים. לפי האישום, ג'אבר איים על א' כשאמר: "אל תצא מהבית, לא אתה ולא אשתך ולא הילדים שלך, אם לא תסגור את החוב הזה". בסיום המפגש, כך נטען, ג'אבר הורה ל-א' לשלם 300 אלף שקל באופן מיידי.

לטענת הפרקליטות, א' חשש, ניסה לגייס את הכסף ופנה לגורמים שונים במטרה שיסייעו לו להביא לסיום האיומים והסחיטה. נטען כי כאשר נודע על כך לג'אבר, הוא הורה לאנשיו לדרוש מ-א' סכום כסף גדול יותר.

מכתב האישום עולה כי משלא הצליח א' להביא להפסקת הסחיטה, ב-30 ביוני הוא העביר לקיטאווי את מלוא הסכום. ג'אבר, כך נטען, הורה לקיטאווי לקחת 20 אלף שקל מהסכום ולחלק אותו בינו לבין נאשם אחר – כשכר על פועלם.

אלא שלפי כתב האישום, הסיפור לא תם. נטען כי מרעב התקשר ל-א ושלח לו הודעות כתובות, בדרישה שיעביר סכום כסף נוסף. א' השיב כי סבר שלאחר העברת התשלום ייפסקו הדרישות, והוסיף כי אין באפשרותו לגייס סכום נוסף.

הפרקליטות מציינת כי לאחר ש-א' הסביר שאין באפשרותו לגייס את הסכום הנוסף, במועד שאינו ידוע במדויק בוצע ירי לעבר העסק שלו, ובהמשך ביקשו ממנו מי מהנאשמים להתייצב למפגש שלישי בבית קפה במתחם הקניות עין שמר בצומת כרכור. למפגש זה התייצבו א' ואנשים מטעמו, ושלושה מהנאשמים. במפגש סוכם כי א' ישלם 60 אלף שקל – סכום שיחולק לתשלומים של 15 אלף שקל כל אחד.
על פי כתב האישום, שלושת הנאשמים שנכחו בפגישה הטיחו ב-א' כי "זכה לשקט" במשך שבועיים, תוך שאחד מהם סימן לעברו תנועת אקדח באמצעות ידיו, ואמר שעמידתו של א' בתשלומים תוביל להפסקת הירי. עוד נטען, כי נוכח חששו של א', ב-7 בדצמבר הוא העביר 15 אלף שקל כפי שנקבע.

התשתית הראייתית נגד החשודים מתבססת על אמירות הקורבן, מסדרי זיהוי מתועדים ומוקלטים שבוצעו במהלך החקירה הסמויה, האזנות סתר משלוש עמדות האזנה, אמירותיו של ב', התכתבויות וואטסאפ.
בתיק גם עדויות נוספות שנגבו, מחקרי תקשורת, איכונים, ממצאים מטלפונים שונים שנתפסו ותיעוד ממצלמות אבטחה שונות.

הנאשמים מיוצגים על ידי עורכי הדין עמיחי ימין, רוואן עמורי, שני מורן, אמיר נאטור, נעמה אלחדד, שי טובים, עומר מסארווה, ודורון נוי ויהלי שפרלינג ממשרד נוי סננס שפרלינג וחצרוני. כולם שמרו בחקירותיהם שמרו בחקירותיהם על זכות השתיקה.
לצד כתב האישום הוגשה בקשה להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, ממנה עולה כי לארבעה מהם הרשעות קודמות. בין היתר עולה כי ג'אבר ריצה שנים ארוכות מאחורי סורג ובריח עקב הרשעות בעבירות אלימות שונות.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות