כנס הפליליסטים – דוד רוזן: "עורכי הדין מפחדים להתלונן; טועני המעצרים משקרים בקביעות"

שתף כתבה עם חברים

המיועדת למ"מ פרקליטת המדינה אורלי בן ארי ביטלה השתתפותה בכנס. השר אוחנה תקף את היועמ"ש. חימי: "הפרקליטות צריכה ביקורת"

דוד רוזן בכנס הפלילסטים. צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

סנגורים חוששים לפנות לנציב דוד רוזן ולא מתלוננים מספיק – מחשש שהפרקליטות תסגור חשבון בהסדרי טיעון וכדומה – ומעדיפים לשמור על יחסים טובים עם הפרקליטות. כך אמר הנציב רוזן בפתיחת כנס הפלילים והתעבורה השנתי של לשכת עורכי הדין, שנערך בסוף השבוע במלון גליליון באגמון החולה.

"עורכי דין אומרים לי: אני מסתדר עם הפרקליטות. למה אני צריך להתעסק איתם? עדיף לי לבלוע ולהמשיך הלאה. זו לא הדרך", אמר רוזן. "הדרך היא לפנות כדי לשפר את הפרקליטות". לדברי רוזן, פרקליטים ותובעים של המשטרה הודחו מתפקידיהם בעקבות המלצותיו. "ראש מחלקת תביעות תעבורה, ניצב משנה שרית פיליפסון הועברה מהתפקיד והמלצתי גם לפתוח נגדה בחקירה פלילית".

רוזן שיבח את עורכי הדין אורית חיון וקובי סודרי, כסנגורים שמתעקשים על התלונות שלהם. הנציב סיפר גם על מקרה בו פרקליט בכיר אמר לעו"ד מנחם רובינשטיין שהוא מוכן לבטל כתב אישום חלש בתיק שהגיש – בתנאי שהסנגור יתחייב לא לתבוע פיצויים על ימי המעצר המיותרים. עו"ד רובינשטיין אמר לו: "ברור שנתבע". לדברי רוזן, כאשר הוא ביקש התייחסות מהפרקליטות, "אמרו לי "מה זה מעניינך? יצאתי נגד זה בצורה החדה ביותר. הם צעקו, צעקו, ולאחר זמן יצאה הנחיה של פרקליט המדינה שאסור לנקוט בצעד הזה".

רוזן אמר גם כי טועמי מעצרים של המשטרה משקרים על בסיס קבוע בבית משפט, לרבות בדוחות הסודיים, אותם הם מסתירים כ"תכתובת פנימית" גם אחרי שמוגש כתב אישום, ולא מאפשרים לבקר אותם כחלק מחומרי הראיות. רוזן המליץ לסנגורים לדרוש את הדוחות הסודיים על בסיס סעיף 74 לקבלת חומרי חקירה, ולחשוף כזבים שנמסרו לבית המשפט בשלב המעצר.

חימי ואוחנה. "כל מערכת חייבת לבדוק את עצמה"

מ"מ פרקליטת המדינה המיועדת אורלי בן ארי, שהיתה אמורה להשתתף בפאנל הפתיחה של הכנס, על תרגילי חקירה אסורים, ביטלה את השתתפותה. מנחה הפאנל עו"ד עדי כרמלי אמר כי עוד נציגים מהפרקליטות אישרו בואם, אבל ברגע האחרון סירבו להשתתף וביטלו".

שר המשפטים הלעומתי, אמיר אוחנה, תקף בפתיחת הכנס את היועמ"ש אביחי מנדלבליט שמתנגד למינוי של עו"ד בן ארי, שנבלם בינתיים בבג"צ בצו ארעי. אוחנה: "איך הגענו למצב שבו שר פועל לפי חוק המינויים, שקובע שבסיטואציה בה מסיים פקיד בכיר, ימנה השר ממלא מקום, ובא היועמ"ש ואומר – 'לא. אנחנו נפעל בשונה לחוק'. איך הגענו למצב שבסוף יש דרג לא נבחר שאומר 'אנחנו חושבים אחרת והמילה האחרונה היא שלנו'. אני רוצה שהמילה האחרונה תהיה של נבחרי הציבור ולא של חבורה מסויימת, מכובדת ככל שתהיה. בקרוב יהיו בחירות, זה יהיה אחד הנושאים".

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, שקיבל מחמאות מאוחנה, אמר: "אני סומך על כל גורמי אכיפת החוק ואיני מטיל ולו צל של דופי ביושרם. עם זאת, במערכת אכיפת החוק, כמו בכל מערכת ציבורית אחרת, קורות תקלות. לעיתים הן אישיות ולעיתים מערכתיות ולכן, כל מערכת חייבת לבדוק את עצמה וכל מערכת צריכה מערך של ביקורת חיצונית. כפי שמיד עם כניסתי לתפקיד ראש לשכת עורכי הדין הוריתי על הקמת ועדת איתור לבחירת מבקר ללשכה, כך אני מצפה מכל גוף – בוודאי גוף ציבורי – שיידע שהוא מחויב לבצע ביקורת פנימית, ושהוא גם מחויב לשתף פעולה עם גורמי ביקורת חיצוניים".

בנושא הצטרפות הלשכה כידידת בית משפט לערעור של יועצי ראש הממשלה על תפיסת טלפונים ללא צו חיפוש, אמר עו"ד חימי כי "לשכת עורכי הדין הצטרפה בעבר ותצטרף גם בעתיד כידיד בית המשפט אך ורק ממניעים משפטיים. אני מבהיר, אנו משחקים את המשחק אך ורק במגרש המשפטי ולא בשום מגרש אחר. המאבק על זכויות נחקרים אינו מאבק ברשויות אכיפת החוק, ואסור לנו לשפוך את התינוק עם המים. אנו נשמור בחירוף נפש על זכויות האדם אך גם נגן על גורמי אכיפת החוק ושלטון החוק".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות