אחרי חקירות השחיתות: המדינה תובעת פיצוי ממנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר

שתף כתבה עם חברים

מנכ"ל נת"י לשעבר שי ברס, אשר עומד לדין בפרשת רונאל פישר, נתבע עכשיו על ידי המדינה בהליך אזרחי עקב התקשרות פיקטיבית עם הלוביסט ישראל יהושע, שבעצמו הורשע בפרשת "ישראל ביתנו"

שי ברס (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

פרקליטות המדינה וחברת נתיבי ישראל-נת"י הגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה אזרחית נגד מנכ"ל נתיבי ישראל בשנים 2010-2014, שי ברס. המדינה דורשת כי ברס יפצה אותה ב-900 אלף שקל, עקב העסקת הלוביסט ישראל יהושע כיועץ לחברה, בהוראתו הישירה של ברס.
הפרקליטות טוענת כי העסקתו של יהושע היתה העסקה פיקטיבית, מטעמים פוליטיים לא ענייניים, וכי בסופו של דבר הוא גרף לכיסו את הסכום המדובר – 900 אלף שקל באמצעות שלושה "הסכמי יעוץ" בפטור ממכרז עם נת"י, ולכאורה בלא שנתן לחברה תוצרי עבודה. הסכום הועמס על תקציבי הפרויקטים של הת"י, שממומנים מקופת המדינה.

לפי כתב התביעה, ברס אישר בחקירתו ביאל"כ-להב 433 ב-2015, במסגרת חקירת השחיתויות בנתיבי ישראל, כי ישראל יהושע הועסק בחברה, לפי בקשתו של המנכ"ל הקודם אלכס ויז'ניצר, קודמו של ברס, מנכ"ל רב עוצמה וארכי מושחת אשר ברס ביקש לרצות אותו. לפני כשנה הורשע ויז'ניצר בפרשות שוחד אחרות הקשורות למהלכיו בנתיבי ישראל ובקבלת סכומי שוחד כספי גבוהים, ונשפט בעסקת טיעון לשנתיים מאסר.

גם נגד ישראל יהושע הוגש כתב אישום בפרשה אחרת של שחיתות ציבורית, ספיח לפרשות התקציבים שהועברו בתיווכו ממפלגת "ישראל ביתנו" לרשויות מקומיות, שם הוא נידון לשבעה חודשי מאסר בעבודות שירות.

כתב התביעה שהגישה המדינה מצטט כאמור חלק מהודעתו של ברס בחקירת המשטרה בנת"י ב-2015:
חוקר: "אתה מכיר את ישראל יהושע שהועסק כיועץ? התפקיד שלו היה חרטא?
ברס: "כן. הוא קיבל שכר. התפקיד שלו היה פותח דלתות, אנחנו העסקנו כמה כאלה. אני לא יודע אילו דלתות ישראל פתח".
בהמשך אישר ברס את דברי החוקר כי הוא חיפש ליהושע עבודה בנת"י, "והעיקר שלא יפוטר, ושאלכס (ויז'ניצר) יהיה מרוצה".
חוקר: "אם לא היית ממנה או מחדש את החוזה של יהושע, מה חששת שיקרה?"
ברס: "הבנתי שהאנשים האלה יכולים להיות מסוכנים להמשך התפקיד שלי. שיפעילו לחצים אחרים בסביבות הממשלה… אלכס ביקש ואמרתי לעצמי שאני אסכים להמשיך את ההתקשרות עם יהושע ורק שיהיה לי שקט".

אלכס ויז'ניצר (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)

הפרקליטות מבהירה כי ההליך הפלילי בעניין העסקתו של יהושע בנת"י נסגר עקב העדר ראיות מספיקות להעמדה לדין. עם זאת נכתב בכתב התביעה כי "החברה, כמי שהנתבע הפר מולה חובות אמון, והמדינה כמי שמתקצבת באופן מלא את הפרויקטים סבורות כי הפגיעה בקופת החברה, מצדיקות הגשת תביעה אזרחית… לשם השבה ופיצוי".
לטענת המדינה, לפני כשנה ניאות יהושע להחזיר לקופת המדינה חלק מהתקבולים, ולשלם 100 אלף שקל בהסכם פשרה שהושג מחוץ לבית המשפט, לאחר פנייה שנעשתה אליו ואל החברה בבעלותו על ידי היחידה לאכיפה אזרחית בצוותא עם פרקליטות מחוז תל אביב.

נגד שי ברס עומד כתב אישום חמור בגין שוחד בפרשה גדולה אחרת – יחד עם עורכי הדין (לשעבר) רונאל פישר ורות דוד, בתיק הנגרר שנים בסחבת בבית המשפט המחוזי בירושלים. על פי כתב האישום, עו"ד פישר גילה לברס כי מתנהלת נגדו חקירה סמויה בלהב 433 בפרשת השחיתויות בנת"י. נטען כי ברס העביר לפישר עשרות אלפי אירו עבור המידע, ואחר כך סידר גם לו כתגמול "ג'וב" של יועץ משפטי חיצוני בנתיבי ישראל תמורת מאות אלפי שקלים בשנה.
התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין אסנת דפנה, ענבל טואף, אריאל אררט וירון זפט מיחידות הפרקליטות ונת"י.
עו"ד גליה כהן שמייצגת את ברס מסרה בתגובה: "מדובר בתביעה שהתיישנה, שהרי עניינה באירועים בין השנים 2011-2014. גם בהתעלם מכך, בחינת הכדאיות הכלכלית של התקשרות עם יועץ חיצוני, אשר אין מחלוקת שעבד עבור החברה, היא מופרכת והטענה כי אין בו צורך נסתרת מהעובדה כי נתיבי ישראל שכרה וממשיכה לשכור את שירותיהם של יועצים דומים גם היום. מדינת ישראל צריכה להתנצל בפני מר ברס ולפצות אותו על מעצר ממושך, חילוטים נטולי עילה ואוסף של פרסומים שפגעו בשמו הטוב – ולא להגיש נגדו תביעה תקדימית חסרת יסוד. ואכן, הדלפתה של התביעה לתקשורת לפני מסירתה למר ברס מעידה כי כל תכליתה להפעיל לחץ פסול ולנסות לגרום למר ברס להתפשר במחיר עלויות ההתדיינות, כפי שהמדינה עצמה מודה שעשתה למר ישראל יהושע".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות