יש צדק בעולם

שתף כתבה עם חברים

מורשע בעבירות סמים שנשפט למאסר עולם לומד משפטים מאחורי הסורגים ומצליח לקרוא תיגר על גורלו האכזר תוך שהוא חושף שחיתות מרקיבה במשטרה ובתביעה * "צדק לכל החיים", סדרה שנוצרה בהשראת סיפור אמיתי

דופק את המערכת שכלאה אותו. פינוק בתפקיד וואלאס (צילום: יח"צ)

"פעם הייתי בדיוק כמוכם. היתה לי אישה שאהבתי. היו לי משפחה ובית. היה לי עסק. שילמתי מיסים. היתה לי קריירה. היו לי חברים. חלק מהם היו חברים שעדיף בלעדיהם. הרשויות התנפלו עליי. אפילו חשבתי שיש לי זמן. אבל אז הגעתי הנה, למקום שבו הזמן עצר מלכת. אבל כשאתה פה, אתה אומר לעצמך שבסופו של דבר אתה תדביק את הקצב. מעכשיו אין יותר משחקים לטווח ארוך. לא משנה מה דרוש. לא משנה במי אצטרך להיאבק. לא משנה כמה ינסו לשבור אותי. לא משנה כמה כוח יש להם. אני אביא את עצמי הביתה. ואשיב לעצמי את חיי".

כך, בקריינות רקע אהרון וואלאס (ניקולס פינוק), גיבור "צדק לכל החיים", פותח סדרת פשע משפטית מרתקת ופוקחת עיניים שרצה בנטפליקס. במרכזה, אסיר אפרו אמריקאי המרצה במדינת ניו יורק מאסר עולם על סחר בסמים קשים, פשע שלא ביצע, בגללו נהרסו חייו ופירקו את משפחתו לרסיסים.      

הסדרה מתחילה תשע שנים אחרי שוואלאס נכנס בפנים, כשהוא כבר עורך דין מורשה שלמד משפטים טיפ טופ בין כתלי הכלא. המטרה שלו, בגדול: לדפוק את המערכת שדפקה לו את החיים.
הקייס הראשון אשר מאפשר לו להחליף את מדי האסיר הכתומים בחליפת עורך דין מחויטת, הוא של
חוזה רודריגז (אנדרו קזנובה), בחור לטיני שהכיר בכלא, שנשפט ל-20 שנה על אונס קטינה וניסיון רצח במתן מנת יתר לנאנסת.

בבית המשפט הוא פוגש לא אחר מאשר את נציג התביעה, דז אוריילי (אריק ג'נסון), הפרקליט שהכניס אותו למאסר עולם על לא עוול בכפו.
כשהתובע אוריילי רואה בבית המשפט את האסיר העולם על תקן עורך דין מיומן ומקצוען עד קצות הציפורניים, הוא מתייבש על המקום. הוא לא קולט איך העבריין השחור הזה, שבמו ידיו שלח למאסר עולם, עומד עכשיו מולו ומציג ראיות זהב למשפט חוזר אשר טורפות את כל קלפיו וואן ביי וואן.

התזמון קשה במיוחד גם לתובע גלן מסקינס (בוריס מקג'יבר), שנמצא באותה העת בקרב צמוד בבחירות הקרובות לתפקיד התובע הראשי, מול אניה הריסון (מרי אליזבט מסטרסון), התובעת הראשית של ברוקלין וחברתה לחיים של ספיה מסרי (אינדירה ורמה), מפקדת הכלא שבו יושבים וואלאס ורודריגז.
"אל תחשוב אפילו להפסיד בקייס הזה", מצווה מסקינס על התובע אוריילי, והמלחמה בין כתלי בית המשפט עם הסנגור המתנייד ב"פוסטה" אחרי כל ישיבה אל המשך ריצוי עונשו מאחורי הסורגים, מתפרצת בכל עוצמתה ומציתה את הסדרה במתח ועניין הולכים וגוברים.
כשוואלאס מתראיין לטלוויזיה בתום עוד סיבוב ניצחון על התביעה ואומר: "יש גזענות במשרד התובע המחוזי. אין ספק שהמערכת מקולקלת עבור כל מי שאין לו השפעה או כסף", הפיוזים של התביעה עפים באוויר חופשי ומסכנים קשות את סיכוייו של האסיר המשוחרר לנצח במשפט.

ת'אמת? גם באמריקה זה לא כל כך מסתדר לראות סנגור פלילי שמסיים עם ניצחון עוד סיבוב בבית המשפט, ואז מחליף תוך שנייה את בגדיו הייצוגיים במדי אסיר כתומים, וחוזר לכלא ב"פוסטה" כשידיו אזוקות.
מתברר שהגרעין הסיפורי של "צדק לכל החיים" אינו המצאה בדיונית דמיונית, אלא סדרת פשע מרתקת ומרגשת שנוצרה בהשראת סיפורו האמיתי של
אייזק רייט ג'וניור (60), עורך דין אמריקאי שהתפרסם ב-1991 כאשר הואשם ב-10 אישומים כוזבים של מכירת קוקאין, הורשע ונידון למאסר עולם. הרשעתו בוטלה ב-1997 אחרי התדיינות שהוגשה על ידו, על בסיס שחיתות משטרתית במהלך חקירתו והצגת עדות שקר במשפטו על ידי התובע.
רייט גם היה מועמד לראשות העיר ניו יורק ב-2021, והפסיד
לאריק אדמס, שגם הוא אפרו-אמריקאי.

"צדק צדק תרדוף" כתוב במקורותינו, ב"צדק לכל החיים" הופך המושג הנשגב, המכונה צדק, מסתם עוד ערך אנכרוניסטי בעולם נטול ערכים, למציאות ממשית, מוחשית, סופר רלבנטית, המעוגנת עמוק עמוק במצפן המוסר האנושי, והסדרה בהחלט מצליחה להחזיר לו את הצבע ללחיים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות