העונש לשיפוצניק שקיזז חשבוניות פיקטיביות בשני מיליון שקל

שתף כתבה עם חברים

תושב הקריות הגיש למע"מ 110 חשבוניות מזויפות כדי לקזז תשומות. הפרקליטות דרשה 16 חודשי מאסר, בית המשפט קיבל את בקשת ההגנה להעדיף שיקום וגזר של"צ בלבד

חשבוניות פיקטיביות (אילוסטרציה: @katemangostar מאתר freepik)

תושב קרית אתא (37) העוסק בשיפוצים כלל בדיווחיו לרשויות המס דיווח כוזב על הוצאות של שני מיליון שקל, באמצעות 110 מסמכי חשבוניות מס מזויפות מחברת נגב קרמיקה, כאשר בפועל לא ביצע את העסקאות.
הנאשם ראה כי טוב, ובכל שנה הגדיל את סך החשבוניות הפיקטיביות ואת החזר התשומות שדרש: בשנים 2013-2014 הגיש חשבוניות כוזבות על סך 250-300 אלף שקל בכל שנה, ובשנת 2015 הגדיל את היקף החשבוניות הכוזבות לסכום של כמיליון שקל. בסך הכל ניכה הנאשם ב-11 דוחות תקופתיים שהגיש למע"מ תשומות פיקטיביות ב-262 אלף שקל כדי להתחמק ממס.

כבר בפתח משפטו, הנאשם המיוצג על ידי עו"ד אלי סרור הודה כי ביצע את העבירות והורשע בניכוי מס תשומות ללא מסמך, מרמה, עורמה ותחבולה, ועבירות נוספות לפי חוק מע"מ ולפי פקודת מס הכנסה.
עוד לפני הגשת כתב האישום, הנאשם הגיע להסדר בעניין שומת המס, שילם את כל החוב שנדרש ממנו והסיר את המחדל האזרחי לרשויות המס במלואו. חרף זאת המאשימה – פרקליטות מחוז חיפה – דרשה בתיק הפלילי לגזור עליו 16 חודשי מאסר. הפרקליטות טענה כי "כפרת מעשיו בהסרת המחדל (התיקון הכספי, ז.ק), עלולה להעביר מסר שגוי – בבחינת אחטא, ואם איחשף אשלם מה שנדרש ואצא פטור".

עו"ד סרור ביקש מבית משפט השלום בקריות לחרוג ממתחם הענישה המקובל, ולתת משקל מכריע גם לתיקון העבירה באמצעות הסרת המחדל המוקדמת, וגם לשינוי המשמעותי בחייו של הנאשם. "העבירות נעברו עוד בשנת 2013", אמר הסנגור, "אנו במרחק שנים רבות מאז, באותה העת היה מדובר בבחור רווק, ובשנים האחרונות הוא התחתן ונולדו לו שני ילדים קטנים. המעבר משלב הרווקות לנישואין, והשיעור שקיבל בחקירה הם משמעותיים, ואין ספק שהעבירות לא יישנו".
עו"ד סרור ציין כי ההסדר עם רשויות המס ביטא את הפנמת הפסול במעשה, וכי לנאשם אין תיקים פליליים נוספים – לא לפני ההסתבכות בעבירות המס וגם לא לאחר מכן. עוד ציין כי השומה האזרחית שלפיה גובש ההסדר היתה בסכום נמוך משמעותית מהיקף העבירה אשר בכתב האישום.

לבקשת ההגנה, בית המשפט הורה על עריכת תסקיר לנאשם, בעל רישיון של קבלן רשום, הנמצא כיום במסלול של הכשרות שונות מטעם משרד העבודה, ובמישור האישי התחתן והוא אב צעיר. קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם נטל אחריות על מעשיו והמליצה על "ענישה שיקומית", ובמילים אחרות, עבודות לתועלת הציבור (של"צ) לצד מאסר על תנאי.
עו"ד סרור ביקש לאמץ את המלצת השירות, כגורם מקצועי.

השופטת איילת השחר ביטון פרלה קבעה בפתח גזר הדין כי מתחם העונש ההולם לעבירות שביצע הנאשם נע בין מספר חודשי מאסר ועד 20 חודשי מאסר בפועל. זאת בהתאם לפסיקות בית המשפט העליון, אשר הדגישו את החומרה בעבריינות מס.
עם זאת הדגישה השופטת כי "לצד עקרון ההלימה כעקרון מנחה בענישה, אחד מהכלים שהחוק הסדיר הוא זיהוי ואיתור נאשמים שבמהלך ההליך הפלילי השתקמו… היושב בדין רשאי לחרוג ממתחם העונש ההולם אף אם מעשי העבירה הם בעלי חומרה יתרה, ובמצב זה נדרשות נסיבות מיוחדות ויוצאות דופן".

השופטת מצאה נסיבות כאלו בתיק: "הנאשם ביצע עבירות חמורות ולמרות שהסיר את המחדל קודם להגשת כתב האישום, נדחתה בקשתו לתשלום כופר. כתב האישום הוגש בחלוף כארבע שנים מעת ביצוע העבירות ואת עונשו עתיד לרצות בחלוף למעלה משש שנים… מאז ביצוע העבירות חלו תמורות בחיי הנאשם, שנישא, הקים משפחה המונה אישה ושתי בנות רכות בשנים ועתיד לחבוק ילד נוסף בעוד כארבעה חודשים".
ועוד הוסיפה השופטת: "גם השפעת העונש על משפחתו של נאשם מהווה שיקול בקביעת העונש המתאים. משפחת הנאשם הוקמה כשלוש שנים לאחר ביצוע העבירות ואין להם נגיעה לתקופה שבה ביצע הנאשם את העבירות. זוהי מערכת חדשה שהנאשם מחויב לה והיוותה אחד העוגנים ששירות המבחן ראה בו כמבסס סיכויי שיקום טובים".
לבסוף, גזר הדין מאמץ את עמדת ההגנה והמלצת שירות המבחן: על הנאשם הוטל עונש של 350 שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי למשך שבעה חודשים, קנס בסך 50 אלף שקל והתחייבות כספית על תנאי בסך 80 אלף שקל על מנת שלא ישוב לבצע עבירות.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות