דרוש דיון נוסף בפסק דין רועי חיון, אבל

שתף כתבה עם חברים

עו"ד ד"ר חיים שטנגר על החלטת השופטים ג'ורג' קרא ודוד מינץ לפסול כהוצאה מוכרת למס הכנסה סכום כסף שחולט בהליך פלילי

בין הוצאה שיצאה במהלך ייצור הכנסה, לבין הוצאה שנכפתה על הנישום בהליך פלילי. השופט גורג' קרא (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

בפסק הדין החדש משולחנם של שופטי בית משפט העליון, ג'ורג' קרא, דוד מינץ ושאול שוחט, לרגל פרישתו לגמלאות של השופט קרא, נקבע ברוב דעות – נגד דעתו החולקת של השופט שוחט – כי לא ניתן לנכות מהכנסה החייבת במס, סכום שחולט לנאשם אשר הורשע בפלילים.

השופט ג'ורג' קרא קיבל בדעת רוב את ערעורו של פקיד השומה מרשות המסים על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, שהתיר לנישום לנכות חמישה מיליון שקל מהכנסתו החייבת במס של איש העסקים רועי חיון, סכום שחולט ממנו מאחר והורשע בכך שהשיג את הכסף בשורה של פעילויות עברייניות.

בפסק הדין שהקריא השופט קרא נקבע, כי חילוט כספים שהושגו בפעילות עבריינית אינו יכול להוות הוצאה שיצאה כולה במהלך ייצור הכנסה, אלא הוצאה שנכפתה על הנישום אגב הליך פלילי בעקבות מעשיו הבלתי חוקיים, ולאחר שעסקו הבלתי חוקי חדל מלפעול, לכאורה, משמע, "במצב שלאחר הייצור".
השופט קרא קבע עוד, כי למרות שההכרה בתשלום כספי החילוט לא נאסרה במפורש בפקודת מס הכנסה, הרי הלכה פסוקה היא שניתן לאסור על ניכויין של הוצאות הכרוכות בעבירה על החוק.
השופט, דוד מינץ אף קבע, שאופיו של החילוט אינו תרופתי כי אם עונשי-הרתעתי, ולכן אין להתיר ניכויים של הכספים שחולטו מההכנסה החייבת במס.

השופט, שאול שוחט בדעת מיעוט כאמור, קיבל את דעתו של בית משפט המחוזי, כי התכלית העונשית של מוסד החילוט אינה נתפשת כמטרתו העיקרית.
לתפישתו של השופט שוחט, התכלית העונשית מצויה, לכל היותר, בשולי מטרותיו של מנגנון החילוט ולכן אין לאסור את ניכוי כספי החילוט כהוצאה מטעמים של תקנת הציבור.

אם יחליט הנישום להגיש בקשה לדיון נוסף בעניין פסק דין זה, ובקשה זו תיענה בחיוב, הרי צפוי הרכב מורחב של חמישה שופטים או יותר לקבל הכרעה בפסק הדין.
השופט קרא פרש אתמול בכל הכבוד הראוי מכהונתו כשופט בית המשפט העליון עם חתימתו על פסק דין אחרון זה, ואילו השופט שאול שוחט מסיים את כהונתו הזמנית בבית המשפט העליון וחוזר לבית משפט המחוזי.
בהיעדרם של שניים משלושת השופטי ההרכב המקורי, קרא ושוחט, השופט מינץ יהיה היחיד מההרכב המקורי לשבת בהרכב המורחב – מה יקרה אז לדעת המיעוט שעמדה לצד הנישום?

עו"ד חיים שטנגר, ד"ר, הוא מנוי באינדקס עורכי הדין של אתר "פוסטה"

עו"ד חיים שטנגר
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות