עפולה: נדחתה תביעת קבלן נגד אחיו של ראש העירייה

שתף כתבה עם חברים

הקבלן ציון ממן טען כי איתן רפאל אלקבץ חייב לו יותר מחצי מיליון שקל עבור עבודות שביצע לפני כ-10 שנים, והתביעה נדחתה עקב התיישנות וגם מאחר שההתקשרות היתה עם חברה ולא עם הנתבע באופן אישי

איתן אלקבץ (פייסבוק)

השופטת מאג'דה ג'ובראן מורקוס מבית משפט השלום בעפולה דחתה לאחרונה תביעה שהגיש קבלן בשם ציון ממן נגד איתן רפאל אלקבץ, קבלן בעצמו ואחיו של ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ.
הקבלן ממן טען בכתב התביעה שהגיש ביולי 2019 כי איתן אלקבץ חייב לו יותר מחצי מיליון שקל. לטענתו, אלקבץ הזמין ממנו עבודות שונות ובין היתר פיגומים, עבודות צבע ו"שליכט" לפרויקט בנייה במספר בתים בעפולה, בעלות כוללת של יותר מ-420 אלף שקל. עוד נטען כי הוסכם שאלקבץ ישלם את החוב עד 31 בדצמבר 2012.

בכתב התביעה שהוגש באמצעות עו"ד יעקב בורובסקי נטען, כי במהלך השנים 2014-2012 היה ממן עד מרכזי בחקירה שניהלה המשטרה נגד ראש העיר אבי אלקבץ (שהוא כאמור אחיו של הנתבע) בחשד לשוחד מרמה והפרת אמונים. לפי התביעה, לכן נמנע איתן אלקבץ מלשלם לממון את הכספים המגיעים לו.
יש לציין בהקשר זה כי החשדות כלפי אבי אלקבץ התייחסו לתקופות בהן שימש כמנכ"ל העירייה ולאחר מכן כראש העירייה. לפי החשדות שעלו אז, הוא קיבל לכאורה טובות הנאה בכסף ובעבודות שונות מממן, כדי שבתמורה יפעל לטובת הקבלן ובני ביתו. המשטרה המליצה אז להגיש כתב אישום, אך התיק נסגר על ידי הפרקליטות במעמד השימוע.
בתביעה נטען בנוסף, כי איתן אלקבץ הודה בעבר בחקירת משטרה כי הוא חייב כסף לממן.

איתן אלקבץ הכחיש באמצעות עו"ד אלי דורון, עו"ד גלי גנוני ועו"ד יעקב באיירסקי ממשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס ושות' כי קיים חוב כלפי התובע.
לטענתו, את השירותים והעבודות ביצע ממן עבור חברת "אחים אלקבץ" אשר שילמה לו את מלוא התמורה. בכל מקרה, כך נטען, כלל ההתחייבויות בפרויקטים שבהם ממון שימש כקבלן משנה היו של החברה בלבד ולא של אלקבץ באופן אישי. לפיכך, לטענתו, אין יריבות בינו לבין ממן ואין עילת תביעה אישית נגדו.

עוד נטען, כי לתובע ממן ולחברת אחים אלקבץ היו עסקים שנקלעו לקשיים כלכליים. לטענתו, הן הוא והן ממן היו ערבים להתחייבויות באותם עסקים ונדרשו לשלם כתוצאה מכך סכומים גבוהים. ההסתבכות הכלכלית, כך נטען, יצרה יריבות קשה בין השניים והביאה את ממן להגיש את התביעה כדי לפגוע באיתן אלקבץ.
זאת ועוד, נטען כי בדו"ח שערך רואה חשבון מטעם אלקבץ עולה כי דווקא ממן הוא זה שחייב לו כשני מיליון שקל.
כמו כן נטענה טענת התיישנות, מאחר שהעבודות בוצעו לפני הרבה יותר משבע שנים (עבודה אחת בוצעה בשנת 2006).

השופטת מורקוס ציינה בפסק הדין: "חשוב לציין כי בסיכומיו, התובע כלל לא התייחס לטענתו של הנתבע שנשמעה לאורך כל ההליך וגם בתצהירו, כי אין יריבות בינו לבין התובע ומי שהזמין את העבודות הן החברות בע"מ. בטענה זו של היעדר יריבות אני מקבלת את טענות הנתבע. העבודות מושא התביעה בוצעו עבור חברת אחים אלקבץ במסגרת שני פרויקטים שהיא יזמה… לא הוצג אף מסמך שבו התחייב הנתבע לערוב באופן אישי לחוב של החברה כלפי התובע. זאת ועוד, הוצגו בידי הנתבע טיוטות של הסכמים בהם נעשה ניסיון להביא אותו להתחייב לכך, ולטענתו הוא סירב לחתום על אותן טיוטות".

השופטת הוסיפה כי "גם בחקירה של הנתבע במשטרה עולה בבירור כי התחשבנות היא בין החברות לבין התובע. לא נטען בשום מקום בחקירת הנתבע במשטרה כי הוא באופן אישי חייב כספים לתובע… אזכיר כי עקרון האישיות המשפטית הנפרדת של חברה הינו עקרון יסוד בדיני החברות. אין מקום לסטות ממנו… התובע לא טען בתביעתו כי יש לחייב את הנתבע באופן אישי".
השופטת גם קיבלה את טענת ההתיישנות: "אני קובעת כי התביעה התיישנה ודינה להידחות גם מנימוק זה, שמתווסף לנימוק לדחות את התביעה בשל היעדר יריבות".
השופטת פסקה גם הוצאות משפט בסך של 34 אלף שקל לטובתו של איתן אלקבץ.
ממשרד עוה"ד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות' נמסר: "מרשנו, מר איתן אלקבץ, מאושר מתוצאות פסק הדין אשר דחה את מלוא תביעות התובע. מרשנו מקווה שפסק הדין ישים סוף להתנהלות המתעמרת והקנטרנית של התובע כנגדו, אשר מתבטאת ברדיפה ובפתיחת הליכי סרק כנגדו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות