נזיפה וקנס לקצין מימ"ר תל אביב שהיכה חשוד בעבירות סמים

שתף כתבה עם חברים

כוח של הימ"ר הגיע לבצע צו חיפוש, אולם החשוד סירב למסור את מפתחות ביתו. קצין הבילוש היכה אותו מספר פעמים. סרטון המעצר נחשף על ידי ההגנה והביא לביטול כתב האישום, בעוד שהקצין הורשע בדין משמעתי

עוד מקרה אלים שעבר ממח"ש לבית הדין למשמעת של המשטרה (כרזה להמחשה)

פקד א"ר, קצין בילוש בימ"ר תל אביב, הורשע לאחרונה בבית הדין למשמעת של המשטרה באלימות כלפי עצור אזוק, חשוד בעבירות סמים (ב"ה). אלימות הקצין במקרה הזה אילצה את התביעה המשטרתית למשוך ולהודיע על ביטולו של כתב אישום שהוגש נגד ב"ה בגין, שבו יוחסה לו החזקת כמות סמים משמעותית שנמצאה בביתו: 14 גרם קוקאין, 19 גרם חשיש ויחידה של MDMA.

אחר הצהריים ב-24 בספטמבר 2020 הגיע צוות שמנה לא פחות משישה קצינים ושוטרי ימ"ר לביתו של ב"ה באזור, לביצוע צו חיפוש בחשד שהוא סוחר בסמים. החשוד הגיע לבית על קטנוע כמעט במקביל להגעת הבלשים, אך סירב למסור להם את מפתחות הדירה, ונאזק תוך התנגדות. השוטרים הפעילו כוח ואזקו את ידיו מאחורי גבו. גם אז סירב למסור את המפתחות.

בשלב זה, כאשר החשוד כבול סמוך לדירתו ומוחזק בידי שני בלשים כשראשו מכופף כלפי מטה, פקד א"ר היכה אותו בפניו. מספר שניות לאחר מכן ניגש הקצין לחשוד והניף את ידו הימנית בתנועת סטירה לעבר פניו פעם נוספת. החשוד הזיז את פניו וא"ר לא פגע בו, אבל לאחר מכן ניגש לחשוד האזוק וסטר בעורפו. בהמשך, פקד א"ר אחז בצווארו של החשוד, משך אותו לאחור, ובאותו זמן השוטר ג' שחרר את מפתחות הדירה שאחז החשוד בידו. אז, הקצין היכה את החשוד בעורפו פעם נוספת, לאחר שהמפתחות לדירה חולצו מידיו.

במהלך החיפוש בדירה לאחר מכן נתפסו הסמים, בנוסף לחמישה טלפונים ניידים וכ-5,000 שקל. נגד ב"ה הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב, בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית. הוא הוחזק במעצר במשך חודשיים, ועוד שלושה חודשים באיזוק אלקטרוני.

סנגורו של הנאשם, עו"ד שי רודה, הפתיע בשלב הזה את התביעה המשטרתית והציג בבית המשפט סרטון ממצלמת האבטחה בבניין מגוריו של החשוד – מצלמות שאותן המשטרה לא טרחה לתפוס. הסרטון הציג בבירור את רגעי תקיפת החשוד על ידי קצין המשטרה, בעת איזוקו מחוץ לבית מגוריו.

המחלקה לחקירות שוטרים (צילום: נועם רנקין פנטון, פלאש 90)

מיד לאחר הצפייה של השופט שמאי בקר בתיעוד, בתום התייעצות קצרה הודיעה התביעה לבית המשפט על ביטול כתב האישום. בהמשך, החומרים הועברו למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שסגרה את התיק נגד פקד א"ר כפי שנעשה במקרים רבים, והעבירה את הטיפול למחלקת המשמעת של המשטרה.

הקצין הודה בבית הדין במסגרת הסדר טיעון בעבירה של "שימוש בכוח במסגרת מילוי תפקיד, בלא סמכות ובלא הצדק סביר". עם זאת, סנגורו של הקצין, עו"ד אור תמיר, ביקש להתחשב בנסיבות. לדבריו, רוב מהלך השימוש בכוח היה חוקי, מאחר שהחשוד הכשיל חיפוש, ולא נרתע גם משישה שוטרים שהגיעו לבצע את הצו. עו"ד תמיר ביקש להתחשב בטיב שירותו של קצין הימ"ר הנמצא בחיכוך גבוה עם אוכלוסייה עבריינית.

שופטי בית הדין למשמעת – נצ"מ אברהם פרנקל, סנ"צ קלוד גוגנהיים ועו"ד ברוך רובין – כתבו כי המתלונן היה "אזוק ומצוי ביחס של אחד מול שישה שוטרים. מכה בפנים של עצור כבול הינה חציה ברורה וחד משמעית של גבולות… לאחר מכן הנאשם ניגש שוב למתלונן, מכסה את עיניו וסוטר לעורפו. גם אם מדובר בכוח פיזי מוגבל, נסיבות השימוש מרמזות על סוג של השפלה שאין לתארה אלא כמסר של 'אל תתעסק איתנו'. בשלב השלישי ולמרות שהמשימה הסתיימה, הנאשם מוסיף עוד מכה מיותרת".
מצד שני ציין ההרכב: "לא נעלם מעינינו עברו המשמעתי הנקי של הנאשם, על אחת כמה וכמה כמי שעמד בחזית הלחימה נגד עבריינים מהשורה הראשונה ונגד ארגוני פשיעה".
הקצין נידון לנזיפה חמורה, הורדה בדרגה של חודש אחד בפועל ותקופה נוספת על תנאי, וקנס כספי של 1,000 שקל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות