ההזדמנות האחרונה של אושר פחימה

שתף כתבה עם חברים

האסיר המשוחרר הודח פעמיים מהוסטלים: פעם אחת לא עמד בתשלומים, ובפעם אחרת איים על מדריך. המדינה ביקשה להחזירו לכלא, ועדת השחרורים האריכה את תקופת הרישיון אבל נתנה לו הזדמנות אחרונה לשיקום בקהילה

אושר פחימה

ועדת השחרורים במקום מושבה בכלא צלמון החליטה להאריך את תקופת רישיון האסיר של אושר פחימה, שזכה בסוף שנת 2019 לשחרור מוקדם, אבל מאז ביצע פעמיים הפרות חמורות של תנאי השחרור.

ב-22 בפברואר 2017, הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי באר שבע גזר על פחימה 43 חודשי מאסר, לאחר שהורשע בעבירות אלימות וסמים.

ב-30 בדצמבר 2019 נענתה ועדת השחרורים לבקשת שחרור מוקדם שהגיש פחימה באמצעות עו"ד אלינה כרסנטי. המדינה לא התנגדה לשחרורו של פחימה לקהילה טיפולית במסגרת תוכנית שיקום שהוכנה עבור האסיר על ידי רש"א, שכללה גם הרחקה מוחלטת מבאר שבע, דימונה ואילת ואיסור יצירת קשר עם קורבנות העבירה.

מעט לאחר שחרורו פחימה פיגר בתשלומים ולכן הודח מהקהילה הטיפולית, מה שגרם לרש"א לפנות לוועדת השחרורים ולבקש את הפקעת רישיון האסיר שלו. הבקשה נדחתה והוחלט שפחימה יעבור להוסטל אחר. משבר הקורונה שפרץ עיכב את כניסתו של פחימה להוסטל החדש עד לחודש מאי. לנוכח ההשתלבות המאוחרת ביקשה המדינה להאריך את תקופת הרישיון של פחימה, אך בחודש ספטמבר דחתה ועדת השחרורים בקשה זו, בנימוק שבהתנהגותו של האסיר לא היה דופי, ואלמלא הבעיה הכספית בימים שלאחר שחרורו – הוא היה משתלב כבר אז בתוכנית טיפולית.

עו"ד אלינה כרסנטי

אלא שגם מההוסטל החדש פחימה נפלט, בטענה שאיים על מדריך ולאחר מכן אמר לאחד המטופלים: "מה כבר יעשו לי? נשאר לי עוד הרבה זמן, לא יחזירו אותי לכלא". לכן הפרקליטות ביקשה שוב מוועדת השחרורים להפקיע את רישיונו של פחימה ולהחזירו אל מאחורי סורג ובריח. הוא בעל דפוסים עברייניים ומניפולטיביים, טען נציג הפרקליטות בדיון בוועדת השחרורים, והדגיש כי מרגע שהודח מההוסטל, פחימה שוהה בבית אמו בבאר שבע במקביל ללימודים בישיבה התורנית.
עו"ד כרסנטי טענה מנגד, כי האינטרס הציבורי הוא לשקם את האסיר המשוחרר, ולא להחזירו לכלא. היא הדגישה שוב את הדרך הטיפולית שפחימה עבר מאחורי הסורגים והשינוי הגדול שעשה בחייו.
ועדת השחרורים בראשות השופטת בדימוס אריקה פריאל החליטה בסופו של דבר לדחות את בקשת המדינה. בהחלטתם ציינו חברי הוועדה כי היה מקום להורות על ביטול רישיון האסיר והחזרתו של פחימה לכלא, אולם גם כי לא ניתן להתעלם מהדרך שעבר מאז תחילת מאסרו, מה גם שמאז שחרורו הוא לא ביצע שום עבירה. כמו כן צוין בהחלטת הוועדה כי גם הנכונות של רש"א לבנות עבור פחימה תוכנית שיקומית חדשה בקהילה, מראה שהרשות מאמינה בשיקומו. לכן לבסוף, הוועדה החליטה להאריך את תקופת רישיון האסיר של פחימה במלואה, כך שבתקופת הרישיון הוא יעמוד בתנאי התוכנית שתוכן עבורו. "הגענו למסקנה כי יש לתת לאסיר הזדמנות נוספת ואחרונה", לשון החלטת הוועדה.

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות