צוואה TV

שתף כתבה עם חברים

עו"ד חיים שטנגר על המחוקק ש"נזכר" להכליל צוואה בהקלטה חזותית כצוואה המחייבת בחוק

המחוקק הישראלי נזכר מאוחר (צילום להמחשה: משה מילנר, לע"מ)

בתזכיר חוק שפרסם משרד המשפטים לכבוד חג הפסח, אך באיחור של שנים ארוכות, נזכר המחוקק להציע לכלול צוואה אשר נעשתה בהקלטה חזותית, כצוואה מחייבת בחוק.
משרדנו – המתמחה זה שנים הרבה בענייני ירושה, משפחה וצוואות, נוהג מזה 15 שנים לפחות, לערוך צוואה בהקלטה חזותית, כצוואה משלימה לצוואה הנעשית גם בכתב יד, בפני עדים, בפני רשות או בעל פה.
ניסיון החיים שלנו מוכיח, כי הגם שצוואה בהקלטה חזותית אינה צוואה מחייבת כחוק, הרי יכולה צוואה בהקלטה חזותית להראות על רצונו האמיתי של המוריש, שעה שהיא נעשית, בצד צוואה הנעשית בכתב יד, בעדים, בפני רשות או בעל פה.

כעת, גם המחוקק הבין כי במציאות הטכנולוגית המתפתחת לא ניתן שלא להכיר בצוואה הנעשית בהקלטה חזותית, כהקלטה המחייבת בפני החוק, כפי שנקבע בהקדמה לתזכיר החוק שפורסם. הצעת החוק כוללת "תיקונים מהותיים רבים להוראות החוק הקיים, שנועדו להתאים את חוק הירושה למציאות החיים המשתנה ולהתפתחות המשפטית שחלה, בארבעים השנים האחרונות, מאז חקיקת חוק הירושה".

בתזכיר הצעת החוק מוצא להוסיף לארבעת סוגי הצוואות המחייבות כחוק (בכתב, בעל פה, בפני עדים, בפני רשות) גם צוואה בהקלטה חזותית – שילוב תמונה וקול – הליך אשר יחייב מכאן ואילך.
הוועדה שהוקמה לצורך תיקון חוק הירושה בראשותו של שופט בית משפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, קבעה כי צוואה בהקלטה חזותית תחייב, כחוק, ככל שיתקיימו, לגביה, מספר הוראות צורניות המאפיינות הקלטה, מה שנועד למנוע אפשרות לזיופים.
* צוואה בהקלטה חזותית תוקלט באמירת כל דברי הצוואה, בעל פה, בידי המצווה, כשהוא מזדהה בשמו, מציין את תאריך הקלטת הצוואה ומציין, בסופה, כי זו צוואתו.
* ההקלטה תיעשה באופן רציף, תוך צילום פניו של המצווה, תישמר באמצעי אחסון ולא ייעשה בה כל שינוי.
* צוואה שכזו תופקד אצל הרשם לענייני ירושה, על ידי המצווה.

עו"ד חיים שטנגר

באיחור של 20 שנה לפחות הדביק המחוקק את הפער, כך, בשנת 2021, נזכר המחוקק סוף סוף כי עברנו את התקופה העותומאנית ומכשירי טלפון ניידים, הינם מחשבים ניידים, לכל דבר ועניין. כיום, כל אחד יכול להקליט עצמו, בסרטון וידאו חזותי, באמצעות מכשיר טלפון נייד והקלטה שכזו, הינה הקלטה תופסת ומחייבת מבחינה חוקית במרבית ארצות אירופה ומדינות ארצות הברית של אמריקה.
ד"ר חיים שטנגר, עו"ד

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות