לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | כלכלי | צווארון לבן
0509936616 מידע מורחב
עו"ד (רו"ח) יואב ציוני
עבירות מס | הלבנת הון | שומות וערעורי מס
עו"ד רויטל סבג שקד
פלילי | אסירים | אלימות | פשיעה חמורה
עו"ד רון פרסטר
פלילי | דיני צבא | כלכלי | צווארון לבן
ד"ר גיל עשת – עו"ד
פלילי | כלכלי | מיסים | מנהלי
עו"ד תמיר סולומון
פלילי | כלכלי | מיסים | הלבנת הון
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

הבורר מול הספונסר – תעלומת איש העסקים הצרפתי מאחורי הפועל אדומים אשדוד

מועדון הכדורגל מסרב לקיים החלטת בוררות ולשלם 170 אלף שקל למאמן הקבוצה לשעבר פיני עייש שתבע את הבעלים רוני חג'ג' (ג'רמי אטלן) שהסתבך עם החוק וההתאחדות אינה מכירה בו בכלל
ברכת יום הולדת בפייסבוק של מועדון "אדומים" לרוני חג'ג'

מאמן קבוצת הפועל "אדומים" אשדוד לשעבר, פיני עייש, תבע את המועדון ובעליו לשעבר רוני חג'ג', בגין התחמקות מתשלום משכורות ושני מענקי עלייה עבור שנתיים וחצי בהן אימן את הקבוצה, והעלה אותה מליגה ג' עד לליגה א'.

התביעה התבררה במוסד לבוררות של ההתאחדות לכדורגל. פסק הבורר שניתן לפני מספר חודשים, חייב את הקבוצה לשלם למאמן עייש כ-170 אלף שקל בגין מענקים והפרשי שכר בשנים 2016 עד 2018. הקבוצה סירבה לקיים את פסק הבורר וערערה לבית הדין לעבודה בבקשה לבטלו.

המאמן, באמצעות עו"ד אוריין סהר, ביקש להטיל על הקבוצה סנקציות עקב התנערות מפסק הבוררות. לאחרונה, ההתאחדות לכדורגל חייבה את הקבוצה להפקיד ערבות בגובה הפיצויים שנפסקו למאמן, עד לגמר ההליכים המשפטיים, כתנאי למניעת הקפאת פעילותה של הקבוצה בליגה א'.

מועדון "האדומים" הוא גלגול חדש של קבוצת הפועל אשדוד שאוחדה בשנת 1999 עם מכבי למועדון העירוני המשותף מ.ס. אשדוד מליגת העל. העמותה הוקמה מחדש בשנת 2015 על ידי קבוצת אוהדי הפועל.

המאמן עייש הצעיד את הקבוצה לעלייה רצופה של שתי ליגות, עד אשר פוטר בספטמבר 2018 על ידי איש עסקים צרפתי צעיר ומסתורי שהזדהה בשם רוני חג'ג' והפך באותה תקופה לבעל הבית במועדון והשתלט על ניהול הקבוצה. הוא אוחז מצרפת בשם נוסף – ג'רמי אטלן.

מאמן מצליח שפוטר על ידי האיש החזק. פיני עייש

בין להב 433 לליגה א'
חג'ג'/אטלן, בן 31, עלה עם משפחתו לישראל לפני כשבע שנים, ושמו התפרסם לראשונה דווקא במדורי הפלילים. בנובמבר 2016 הוא נעצר לצד כ-20 חשודים אחרים, רובם מ"הקהילה הצרפתית" בישראל, בחשד להונאות של חברות באירופה והלבנת הון בינלאומית. ביאל"כ להב 433 טענו כי חג'ג' היה מעורב לכאורה בהונאות מסוג פורקס, ותרגילי עוקץ של בעלי עסקים וסוחרי יהלומים בצרפת.

עם פרוץ החקירה הוקפאו נכסי הנדל"ן שקנה חג'ג' בישראל – וילה בהרצליה פיתוח שנרכשה על ידו בשנת 2015 ושוויה 10 מיליון שקלים (5.5 מיליון לאחר קיזוז משכנתה) ובית באשדוד. עוד טענו אז במשטרה כי בן דודו של חג'ג', ישראל וקנין, סייע לו להסתתר ולהימלט מצו המעצר במשך עשרה ימים. וקנין עצמו היה אסיר שריצה באותם ימים עבודות שירות על עבירות הונאה, והואשם כי הגיע לישראל במסגרת קשר משותף עם צ'יקו בית עדה המתגורר במרוקו, לבצע עוקצים טלפוניים כלפי אזרחים צרפתים.

בדצמבר 2016, אחרי שבועיים במעצר, חג'ג'-אטלן שוחרר ונראה היה כי החקירה מתחילה להתמסמס. הוא התחיל להשקיע כספים ב"אדומים" מאשדוד ותמך במועדון כספונסר. חג'ג' נבחר כאחד מחברי ועד העמותה, ועם הכספים שהשקיע הפך לאיש הדומיננטי בה. לקראת עונת 2017/2018 הוחתם בקבוצה הרכש דוד רביבו, האח הצעיר של חיים, עם עבר מפואר בפני עצמו במועדון ספורט אשדוד מליגת העל. בסיום אותה עונה הקבוצה העפילה לליגה א', וכמה חודשים לאחר מכן המאמן עייש פוטר כאמור על ידי חג'ג', שהפך ל"בעל הבית".

בדצמבר 2018 קיבל חג'ג' רשמית את מושכות הניהול של העמותה והמשיך והחתים שחקנים בעלי עבר מרשים בליגה הבכירה, כמו החלוץ שלומי ארבייטמן, מתוך הצהרת כוונות להמשיך להעפיל עם הקבוצה מליגה א' לליגה הלאומית.
כמעט במקביל, צפו ועלו שוב העניינים הפליליים. חוקרי היחידה לפשיעה כלכלית בלהב 433 עצרו את חג'ג' בשנית, שנתיים אחרי מעצרו הראשון, ושלושה שבועות בלבד אחרי שפורסם כי קבוצת הכדורגל בה תמך כספית, עברה לידיו כמשקיע העיקרי בעמותה. במשטרה טענו כי נאספו ראיות לכאורה לעבירות נוספות של הלבנת הון והונאה נגד הבנקים ורשם החברות, ועבירות מס וביטוח לאומי. עם זאת, חרף המעצרים החוזרים, בדיקת אתר "פוסטה" מעלה כי בפרקליטות מחוז דרום החליטו לאחרונה לסגור את התיקים נגד חג'ג' והודיעו על כך לסנגורו, עו"ד אבי חימי.

בפרקליטות מחוז דרום החליטו לאחרונה לסגור את התיקים שנחקרו בלהב 433

יחסי עבודה
עייש, שתבע כאמור מאות אלפי שקלים בגין הלנת שכרו, טען כי חג'ג' היה האיש החזק בקבוצה במשך מספר שנים, מאחורי הקלעים, אף לפני שהיה חבר עמותה רשמי. הבורר, עו"ד ערן שמעוני, כתב כי "מחומר הראיות עולה כי הנתבע (חג'ג') תרם בזמנו כספים לעמותה ואפשר שבשלב מסוים אף הפך ספונסר של הקבוצה. עוד עולה כי במהלך יוני 2018, הועברו אליו מחצית מזכויות הניהול של העמותה, ובדצמבר 2018 הועברו לידיו מלוא זכויות הניהול.

עוד כתב הבורר: "אין מחלוקת כי בתפקידו כמאמן הקבוצה נחל התובע הצלחה מקצועית משמעותית. אכן, מי שהוביל את המהלך שגרם לסיום ההתקשרות בין העמותה למאמן, היה הנתבע באופן אישי. יחד עם זאת, לא השתכנעתי כי יש הצדקה לחייב את הנתבע (חג'ג') באופן אישי בסכומים שהעמותה חבה לתובע. עיקר החובות מקורם בתקופה בה לא שימש הנתבע בתפקיד רשמי, אלא לכל היותר תורם וספונסר".

יש לציין כי בפרוטוקול דיוני הבוררות, חג'ג' טען שהוא השקיע בקבוצה מיליוני שקלים, סכום הנראה כמופרז. על פי דיווחי העמותה לשנת 2019, השכר הגבוה בה היה של אחד הכדורגלנים (כנראה דוד רביבו) בסכום של 150 אלף שקל, גבוה עבור ליגה א', והוצאות העמותה הגיעו ליותר מ-2.5 מיליון שקלים בעוד שהכנסותיה (מתמיכות ותרומות) היו מחצית מכך.

הבורר דחה את טענת העמותה כי לא היו יחסי עבודה בינה ובין המאמן. הבורר קבע כי העמותה נותרה חייבת לעייש מענקי עלייה והפרשי שכר בסך 90 אלף שקל וכספים נוספים בגין זכויות סוציאליות, פיצויי פיטורים והוצאות משפטיות.

עו"ד אוריין סהר

זכויות ניהול? תלוי לפי מי
העמותה, באמצעות עו"ד אוהד כהן, עתרה בנובמבר האחרון לבית הדין לעבודה בבת ים וביקשה לעכב את פסק הבורר ולאחר מכן לבטל אותו, בטענה שניתן בחוסר סמכות, בחלוף הזמנים הקבועים בחוק לניהול הליך בוררות.
עו"ד סהר המייצגת את עייש השיבה כי העמותה פעלה כל העת בטקטיקת השהיה והתשה מכוונת, ופנתה להתאחדות בדרישה לחייב את המועדון להפקיד מיד ערבות בגובה הפיצוי שנקבע למאמן ולשלם את שכר הבורר, שגם אותו עיכבה העמותה.

ההתאחדות לכדורגל הודיעה לעמותה, כי בלי קשר להליך הערעור, עליה להפקיד מיידית כפיקדון את הסכום הנקוב בפסק הבוררות, כתנאי להמשך פעילות הקבוצה בליגה א'. עו"ד כהן כתב תחת מחאה כי "למשיבה לא נותרה כל ברירה את הסכום בטריבונל ההתאחדות, על מנת שלא תיסגר הקבוצה".

עו"ד כהן מסר בתגובה לאתר "פוסטה": "למרשתי טענות רבות בנוגע לחוקיותו של פסק הבורר שניתן בעניין, טענות אלה יתבררו בהמשך בבית המשפט. בנוגע למרשי מר רוני חג'ג', משרדנו פעל על מנת להסירו מן התביעה, ואכן נקבע כי איננו צד לעניין. אף על פי שבית המשפט הוציא צו עיכוב ביצוע פסק הבורר באופן מיידי וללא התניה לערבות, ההתאחדות לכדורגל התנתה את העיכוב המתבקש בהפקדת ערבויות ועמדה על כך".

מתגובת ההתאחדות לכדורגל לאתר "פוסטה" עולה, כי רוני חג'ג' מעולם לא דווח להתאחדות כבעל תפקיד בקבוצת האדומים אשדוד, וזאת על אף מסמכים שהעמותה הציגה כאמור לפני הבורר, לפיהם זכויות הניהול נמסרו לחג'ג' על ידי הנהלת העמותה בשנת 2018. נראה כי לחקירות הפליליות היה קשר לכך. מההתאחדות נמסר: "חג'ג' אינו ולא היה רשום בהתאחדות כבעל תפקיד במועדון, לא בבוגרים ולא במחלקת הנוער". עוד נמסר כי "כל מה שקורה בעמותה, הוא באחריות רשם העמותות".
יצוין כי בתום העונה שעברה פורסם במקומונים האשדודיים כי חג'ג' הודיע שהוא עוזב את הקבוצה, אך בתחילת העונה הנוכחית הופיעו פרסומים סותרים מצדו, עם הצהרת כוונות על המשך תמיכה במועדון ובמאמן הנוכחי יובל נעים.
מקורבי חג'ג' הבהירו לאחרונה כי הוא עזב את הארץ ואינו שוהה עוד בישראל.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן