שוטר רשם דוחות תנועה ליעד מודיעיני בזמן שהוא היה עצור

שתף כתבה עם חברים

הסנגור ניסה להסביר שבאסם ג'ורבן לא יכול להיות בשני מקומות שונים באותו הזמן, אבל התביעה נזכרה לחזור בה רק בבית המשפט, ולכן היא תשלם לו הוצאות משפט

כאן הוא היה עצור. תחנת בת-ים (צילום באדיבות GOOGLE STREET VIEW)

שוטר מתחנת משטרת בת-ים טען כי בעת שנסע ברכבו בעיר ב-25 בנובמבר 2019, הוא זיהה את באסם ג'ורבן בעת שזה רכב על אופניים חשמליים ללא קסדה, "הרכיב" מאחור אדם נוסף, וחצה צומת באור אדום.
בעקבות עדותו של השוטר, לג'ורבן נשלחו בדואר שני דוחות: האחד על חציית צומת ברמזור אדום, והשני בגין "הרכבה של אדם מעל גיל 8". האחד טומן בחובו קנס של 250 שקל, והשני מהווה דרישת תשלום קנס של 1,500 שקל, שלצדו 10 נקודות.

באסם ג'ורבן שעצור בימים אלה על עבירת רצח מוכר היטב למשטרה לא רק בשל הגדרתו כיעד מודיעיני, אלא גם מפני שאחיו חוסל בעבר, ונעשה ניסיון להתנקש בחיי אח נוסף שלו. כאשר הוא קיבל את הדוחות לביתו, הוא הבין מיד כי יש משהו מוזר בסיפור הזה: ב-25 בנובמבר הוא היה בכלל עצור עקב אירוע אלימות שבו היה מעורב לכאורה בבת ים. עוד יותר מכך: הוא היה עצור באותה תחנת משטרה שבה עובד השוטר אשר רשם לחובתו את הדוח.

צילום להמחשה: נתי שוחט, פלאש 90

עו"ד נדב אלמוג שמייצג את ג'ורבן יחד עם עו"ד גלעד מנשה פנה למחלקת התביעות של המשטרה וציין כי לא יתכן שג'ורבן ביצע את העבירות התנועה, מהסיבה הפשוטה שאותו אדם לא יכול להיות בשני מקומות שונים במקביל. מאחר שמדובר בעבירת ברירת משפט, עו"ד אלמוג דרש מהתביעה לבטל את הדוחות ובכך גם לחזור בה מכתב האישום – מהלך שיזכה את מרשו. מאחר שהתביעה לא השיבה לכך, שני התיקים הגיעו לבית המשפט.

בהתאם לחוק במקרים מסוג זה של עבירות ברירת משפט, ג'ורבן ביקש להישפט, ומשפטו פוצל לשני דיונים שונים בפני שני שופטים שונים בבית המשפט לתעבורה בבת-ים.
בנוגע לחציית הצומת ברמזור אדום הוא הועמד לדין בפני השופט עופר נהרי.
בגין הרכבת אדם אחר על אופניו הוא נשפט אצל השופט אלעד שור, שלאחר דיון הקראת כתב האישום קבע מועד להוכחות.

בדיון שהתקיים ב-19 באוקטובר בפני השופט נהרי, התביעה הודיעה כי בכוונתה לחזור בה מכתב האישום. עו"ד אלמוג ביקש מהשופט נהרי לפסוק כי המשטרה תשלם הוצאות משפט לג'ורבן, מאחר שהוא התריע מבעוד מועד על האבסורד שבכתב האישום. השופט סירב לבקשה, בנימוק שהמשטרה חזרה בה מכתב האישום בהזדמנות הראשונה.
גם בדיון שנערך בפני השופט שור התביעה הודיעה על כוונתה לחזור בה מכתב האישום (30 נובמבר). במקרה הזה השופט שור לא היה סלחן, ופסק כי המשטרה תשלם ליעד המודיעיני ג'ורבן הוצאות משפט בסך 1,000 שקל.
עו"ד אלמוג מסר בתגובה: "הקלות והדרך הרשלנית בה בוחר שוטר ממשטרת ישראל לתת דו"חות שלהם משמעות כלכלית ותעבורתית כבדה מבלי לאמת באופן המקצועי והנדרש כי מדובר באותו אדם הוא דבר שלא יעלה על הדעת. לצערנו התחושה היא שמרשנו 'סומן' על ידי שוטרים שאינם בוחלים בשום אמצעי ביחס אליו. מחריד לחשוב על מצב שבו מרשנו לא היה עצור באותו הזמן וייתכן והיתה נמנעת ממנו אותה אפשרות להוכיח את חפותו. האבסורד הגדול הוא כי השוטר שנתן את הדו"חות הוא ככל הנראה שוטר מאותה התחנה שעצרה את מרשנו".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בטעות שנעשתה בתום לב ובשוגג בעת רישום שנשלח בדואר ולא נמסר במקום. בניגוד לנטען, התביעה הודיעה על החזרה מכתב האישום לאחר שהתברר כי חלה טעות בזיהוי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות