גרמניה מבקשת הסגרת שני ישראלים החשודים בעבירות הונאה במסגרת ארגון פשיעה

שתף כתבה עם חברים

המצוד של משטרת גרמניה אחר ישראלים המנהלים אתרי פורקס בחו"ל נמשך. הוגשה בקשה להסגרת שני תושבי אשדוד ופ"ת, בגין עוקץ מיליוני אירו מאזרחים גרמנים, וגיוס להקת רקדני בלט מפראג לעוקץ אופציות בינאריות

גרמניה – מדינה שעומדת מאחורי הרבה הסגרות בתחום (אילוסטרציה)

גרמניה מבקשת את הסגרתם של שני ישראלים, טימור רוחלין (32) מאשדוד וטל אהרון (38) מפתח תקוה, כדי להעמידם לדין על עבירות הונאה במסגרת ארגון פשיעה. זאת נוכח הונאה לכאורה של עשרות מיליוני אירו כלפי מאות משקיעים גרמנים.

לפי בקשת ההסגרה שהוגשה באמצעות פרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים, רוחלין עמד בראש ארגון לשיווק השקעה באופציות בינאריות וחוזי הפרשים – חוזה הקובע כי הקונה ישלם למוכר את ההפרש בין הערך הנוכחי של נכס לבין שוויו במחיר זמן החוזה.
מבקשת ההסגרה עולה, כי הארגון הפעיל לכאורה מערך מסועף של אתרי אינטרנט שנחזו כפלטפורמות להשקעות. כמו כן הפעיל משנת 2018 עד 2020 מוקדים טלפוניים מהעיר סופיה, בולגריה ובלגרד, סרביה. נטען כי חברי הארגון הזדהו בשמות בדויים והציגו מצג שווא כי הם מתמחים בייעוץ השקעות, ושכנעו את הלקוחות להשקיע עוד ועוד כספים ברכישת אופציות בינאריות או עריכת חוזי הפרשים, תוך הבטחה לתשואה גבוהה.

אנשי הארגון שוחחו עם הלקוחות בעיקר בגרמנית, אך גם בשפות אחרות, ועדכנו את הקורבנות על המסחר המתבצע כביכול בחשבונם, והרווחים הפיקטיביים, כפי שנטען. דרך הצגת הנתונים בחשבונות הלקוחות היתה כוזבת לכאורה, ופרסה נתוני שווא לפיה צמחו ללקוחות רווחים מהשקעותיהם. בפועל, נטען, לא התקיים כל מסחר באתרים, הכספים הועברו לכיסם של חברי הארגון – ולא הושקעו כלל.

החל מקיץ 2019, רשויות גרמניה קיבלו תלונות של מאות אזרחים גרמנים על נטילת כספם במרמה על ידי הארגון. סך ההונאה המוערכת כנגד לקוחות מזוהים, היא כשמונה מיליון אירו. בסך הכל התקבלו למעלה מ-360 תלונות אזרחים גרמנים, חלקם השקיעו עשרות ומאות אלפי דולרים.

נוכח ההיקף האדיר של הרווחים, נטען, רוחלין הקים מערך ארגוני שלם לצורך הלבנתם – מערך אשר נחשף בחקירות של רשויות גרמניה. נטען כי רוחלין הלבין את רווחי ההונאה באמצעות שימוש באנשי קש והקמת חברות וחשבונות בנק פיקטיביים. כספי ההשקעות הועברו דרך חשבונות בנק שונים ברחבי אירופה, עד שהגיעו לבסוף לחשבונותיו האישיים של רוחלין או לחשבונות חברות בשליטתו.

לפי בקשת ההסגרה, רוחלין – אזרח ישראל ואוקראינה – היה בעלים של חברה בריטית שהחזיקה במניותיהן של שבע חברות אוקראיניות. מיליוני אירו מהעוקץ עברו לחברות באוקראינה, ברומניה, בשוויץ, בצ'כיה ובהונג קונג, בבעלותם לכאורה של רוחלין או אביו.
נטען כי החוקרים הגרמנים השיגו הודאות מכמה שותפים לעבירה, לכאורה, שעבדו בארגון במוקדים שבסרביה ובבולגריה. אחד מנציגי שימור הלקוחות תיאר כי "היתה לו היכולת לתמרן את הרווחים וההפסדים של המשקיעים, והפלטפורמות שימשו כ'משחק וידאו'".

אילוסטרציה: Austin Distel מאתר Unsplash

עוד צוין כי רוחלין גייס באמצעות חברים בארגון אנשי קש לצורך פתיחת חברות וחשבונות בנק שיקלטו את כספי העוקץ לכאורה. "ראיות שנאספו מצביעות על כך שקבוצה של רקדני בלט מקייב, אוקראינה גויסה לצורך פתיחת חשבונות פיקטיביים להלבנת רווחי הארגון", נטען בבקשת ההסגרה. "חלק מחברי הקבוצה, רקדני הבלט, שהו באותו בית מלון בפראג בין התאריכים ה-3 ל-7 בדצמבר 2018, כאשר בתקופת זמן זו הוקמו בצ'כיה מספר חברות וחשבונות פיקטיביים על שמם של חלק מרקדני הלהקה".

לאחר מספר תחנות בינים והעברות בין חשבונות רבים, הצטבר סכום של 35 מיליון אירו בחשבון בנק גרמני של חברה מסוימת, ומיופה הכוח בחשבון היה יורי קופצ'בסקי, אזרח אוקראיני אשר לפי הנטען היה איש אמונו של רוחלין ומי שניהל את אתרי הפלטפורמות השונות שהפעיל הארגון. עוד נטען כי בין חשבון זה לחשבון אחר בבעלות רוחלין בוצעו מספר העברות, ומקורם של 22 מיליון אירו הוא ברווחי עבירות הונאה.

לפי בקשת ההסגרה, רוחלין היה המרוויח העיקרי ממעשי העוקץ. העצור השני, אהרון, היה בכיר לכאורה, מנהל מחלקת לקוחות במוקד שבבולגריה. ישראלי נוסף יליד רוסיה, מיכאל צ'יבוטר, היה מקורב לרוחלין אך לא ידוע מיקומו. עוד מתואר כי ראש הארגון חי חיי פאר, רכש רכבי יוקרה – רולס רויס בחצי מיליון אירו מסוכנות בעיר מינכן, ועוד.

רוחלין נעצר שלשום כאשר היה בדרכו לטוס מישראל לקייב באמצעות דרכונו הזר (20 דצמבר). סנגורו, עו"ד אלי פרי, אמר כי היה בדרכו לחקירה שמתנהלת גם באוקראינה, ותיאם עם היחידה החוקרת שם. נציג הפרקליטות, עו"ד אבי קרוננברג, אמר שהגעתו לאוקראינה היתה מסכלת את ההליכים בגרמניה, כי אוקראינה לא מסגירה את אזרחיה.
סנגוריו של אהרון, עורכי הדין שגיב וניר רוטנברג, הגיעו להסכמה כי יוזמן תסקיר של שירות המבחן. לבסוף, השופט רפאל יעקובי מבית המשפט המחוזי בירושלים הורה על הזמנת תסקירים עבור שני החשודים בהליך ההסגרה. לעת עתה הוארך מעצרם עד החלטה אחרת.
נזכיר, כי גם באוקטובר ביקשה פרקליטות המדינה את הסגרתם של ארבעה ישראלים אחרים לגרמניה, על מרמה באתרי השקעות, פורקס, אופציות בינאריות ומטבעות קריפטו. חודש לאחר המעצר במסגרת הליך ההסגרה שוחררו ארבעת החשודים המבוקשים על ידי גרמניה לאיזוק אלקטרוני בביתם עד לתום ההליכים המשפטיים.

עדכון 17 ינואר 2022 – טל אהרון שוחרר באיזוק אלקטרוני.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות