שימוע לפני כתב אישום ל-10 חשודים בייצוא טילים לסין

שתף כתבה עם חברים

לחשודים מיוחסות עבירות ביטחוניות והלבנת הון בגין ייצוא לסין ללא היתר. בין היתר נטען כי ערכו ניסויים בטילים בשטח ישראל וסיכנו חיי אדם

משרד הביטחון והמטכ"ל במחנה רבין (צילום: ויקיפדיה)

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום ל-10 חשודים ושלוש חברות ייצוא בטחוני על כוונתה להגיש נגדם כתב אישום, בכפוף לשימוע, בגין חשד לביצוע עבירות ביטחוניות, עבירות בתחום הנשק, עבירות לפי חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני, עבירות הלבנת הון, ועוד.

החשודים נחקרו במסגרת פרשה ביטחונית רחבת היקף במסגרתה עלה החשד כי הם ייצרו, תיווכו וייצאו לסין טילים משוטטים שיועדו לשימוש צבאי, ללא היתר.
במסגרת כתבי החשדות נטען כי אפרים מנשה, בעליה של חברת סולר סקיי, שעסקה בין היתר בייצור טילים משוטטים, רקם עסקה עם גורמים מסין שהתמודדו במכרז לאספקת טילים משוטטים לצבא סין, לשם ייצור וייצוא שיועדו לשימוש צבאי.

העסקה יצאה לפועל לכאורה בתיווכם של ציון גזית ואורי שחר, בעליה של חברת ייעוץ בטחוני, שעיקר עיסוקה הוא ייעוץ ותיווך בין משקיעים זרים לחברות ישראליות העוסקות בפיתוח טכנולוגיה ביטחונית.

בנוסף, נטען כי מנשה שכר את שירותיהם של צביקה וזיו נווה, בעליה של חברת "אינוקון" שעיקר עיסוקה הוא ייצור כטב"מים (כלי טיס בלתי מאויישים) למטרות מודיעין, וכן גייס מעורבים נוספים שפעלו לייצור הטיל המשוטט על כל רכיביו – החל מהמנוע הרקטי וכלה בכנפיים. במסגרת העסקה, נטען כי מנשה ואחרים ייצרו עשרות טילים משוטטים וביצעו בהם ניסויים שונים בשטחי מדינת ישראל, תוך סיכון חיי אדם. עם תום תהליך ייצור של עשרות טילים העבירם אפרים לכאורה לסין בדרכי הסתרה, על פי הנטען.

בתמורה ועל אף שהכלים לא הגיעו בסופו של דבר לשימוש צבא סין, קיבל מיליוני דולרים לכאורה אותם הסווה במסגרת קשריו עם חברה זרה. התיק נחקר ביאחב"ל-להב 433 בשיתוף מערכת הבטחון.

עו"ד תמיר סולומון

עורכי הדין איילת איילנברג, שלום אהרון ותמיר סולומון המייצגים את צביקה וזיו נווה, בעלי חברת "אינוקון", מסרו: "החשדות המיוחסים למרשנו רחוקים מרחק רב בפועל מן המתואר. בשלב זה נדגיש כי מרשנו פעלו ללא כל חריגה מהוראות הדין. מפאת כיבוד צו איסור הפרסום, נגיב בהתאם לכשתנתן החלטה בבקשתנו לבית המשפט להורות על צמצום צו איסור הפרסום, אשר הותיר משום מה לחשוף שמות החשודים מבלי לאפשר בשלב זה ליתן התייחסות קונקרטית למובא בפרסום".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות