אישום: בכיר ברשות המיסים לשעבר סייע בהעברת 3.3 מיליון שקל מישראל לארה"ב

שתף כתבה עם חברים

רו"ח יעקב קרטה מואשם שעשה שימוש במסמך לא תקף של רשות המיסים, ובכך סייע ללקוחה שלו בארה"ב לקבל מישראל תשלום בהיקף מיליוני שקלים מבלי להפקיד בטוחות לתשלום המס

יעקב קרטה (צילום יח"צ)

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום לבית משפט השלום בראשון לציון נגד רואה החשבון יעקב קרטה, בגין ביצוע עבירה של עורמה ותחבולה בכוונה לעזור לאחר להתחמק ממס, וכן עבירת קבלת דבר בתחבולה.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד הדר ויינשטיין, הנאשם אשר עבד בעבר כעוזר למנהל רשות המיסים (היה חבר הנהלת רשות המסים וכותב נוהל "הגילוי מרצון") החל לעסוק בשנת 2014 כעצמאי במתן שירותי ייעוץ בתחום המיסוי. במסגרת עבודתו כעצמאי, רו"ח קרטה טיפל עבור לקוחה שלו, אשת העסקים בטי גרינשטיין, בקבלת אישור מרשות המיסים להעברת תשלום בגובה 880,000 דולר (כ-3,379,200 שקל) מישראל לארה"ב, בגין עסקה בה תיווכה גרינשטיין עבור היהלומן אלון ארבוב. אישור זה נדרש נוכח חובת ניכוי במקור מתשלום הכנסה חייבת לתושב חוץ.

במסגרת טיפולו בקבלת האישור, הובהר לנאשם על ידי עובדי רשות המיסים כי מאחר שישנה אפשרות שגרינשטיין תימצא חייבת במס בישראל בגין חלקה בעסקה, לא יינתן אישור להעברת סכום התשלום במלואו, מבלי שתועמד בטוחה בישראל המקובלת על פקיד השומה.

לטענת הפרקליטות, באפריל 2016 הגיע רו"ח קרטה למשרדי פקיד שומה וקיבל לידו אישור להעברת התשלום לגרינשטיין, אשר הותנה בהפקדת סך של 835,000 שקל, לצורך הבטחת האפשרות לגבות מס מגרינשטיין בגין הכנסתה מעסקת התיווך. באותו מועד, הנאשם קיבל לידיו בשגגה אישור נוסף להעברת מלוא התשלום, שלא כלל את ההתניה להפקדת הבטוחה הכספית.

בכתב האישום נטען כי אף שהנאשם ידע כי האישור הבלתי מותנה אינו האישור התקף, והוא קיבל אותו בשגגה, רו"ח קרטה עשה שימוש באישור זה, והעבירו לרואה החשבון של היהלומן ארבוב. ארבוב הסתמך על האישור שמסר לו קרטה, ובעקבות זאת העביר לגרינשטיין את מלוא התשלום לארה"ב, ללא הותרת סכום בישראל שיבטיח את האפשרות לגבות מס מגרינשטיין בגין העסקה.

על פי כתב האישום, רו"ח קרטה ניצל במכוון לכאורה את טעותו של פקיד השומה שהמציא את המסמך, ועשה במסמך השגוי שימוש מול רואה החשבון של ארבוב. בכך הביא לכאורה בתחבולה ובניצול מכוון של טעות לקבלת הכספים אצל גרינשטיין. כמו כן, במעשים אלה נקט בעורמה ובתחבולה מתוך כוונה לעזור לגרינשטיין להתחמק מתשלום מס.

סנגורו של הנאשם, עו"ד ערן ערבה מסר בתגובה: "מרשנו כופר בעבירות ובעובדות המופרכות המפורטות בכתב האישום. מדובר בתיק שמוטב היה אילולא הוגש, ומשעה שהוגש – העובדות כהווייתן המלמדות על התנהלותה הקלוקלת והבריונית של רשות המסים ועובדיה, כמו גם על כך שחלילה לא היה במעשיו של מר קרטה כדי לגרוע ולו אגורה שחוקה אחת מהקופה הציבורית, תתבררנה בבית המשפט".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות