אשדוד: חמש ושש שנות מאסר לשני סגני ראש העיר שלקחו שוחד מיזמים

שתף כתבה עם חברים

יצחק דרי הורשע בלקיחת שוחד של יותר מ-2.5 מיליון שקל, עמרם כנפו בשוחד של רבע מיליון שקל. בתמורה, סידרו ליזמים בעיר הטבות ו"הנחות" ענק. השופט בן טולילה כתב: "השחיתות השלטונית היא נגע שיש לבער. בצע כסף ושכרון כוח עיוור את עיניהם"

יצחק דרי. מאסר של שש שנים אחרי 25 שנות קריירה

בית משפט המחוזי בבאר שבע גזר היום שש שנות מאסר על יצחק דרי, וחמש שנות מאסר על עמרם כנפו, שניהם כיהנו כחברי מועצה וסגני ראש עיריית אשדוד במשך עשרות שנים (21 יוני).
דרי, שהיה חבר מועצה 25 שנה, הורשע בקבלת שוחד מיזמים והלבנת הון ביותר מ-2.5 מיליון שקל.
כנפו, איש ש"ס, הורשע בלקיחת שוחד של רבע מיליון שקל.

למרות סכום השוחד הגדול יותר משמעותית שלקח דרי, ציין השופט דניאל בן טולילה כי בחר שלא למצות עמו את גזר הדין עקב גילו (77) ומאחר שבעת לקיחת השוחד, כנפו היה בכיר יותר כראש ועדת המשנה לתכנון ובנייה, בעוד דרי היה "רק" חבר מועצה (סגן ראש עיר בדימוס).

עמרם כנפו (צילום מסך מתוך התוכנית "עובדה")

שני הבכירים, כל אחד לפי חלקו, התקשרו עם שורה של יזמים ב"הסכמי יעוץ" וסייעו להם לקדם הקלות, הגדלת זכויות בנייה והפחתת היטלים בעיריה בשורה של פרויקטים בעשור הראשון של שנות האלפיים. הכל, תמורת קבלת טובות הנאה וזכויות כלכליות בפרויקטים. הפרקליטות ביקשה לגזור על כל אחד מהנאשמים תשע שנות מאסר עקב פרשות השוחד הרבות.

השופט בן טולילה כתב בגזר הדין: "רבות נכתב על עבירת השוחד והסכנה הגלומה בה למדינת ישראל. השחיתות השלטונית היא נגע שיש לבער מהחברה… מדובר בעבירות שנפרסו על פני תקופה ארוכה, תוך ניצול ציני של מעמדם, כשתאוות בצע מניעה אותם להתפרק מכל הערכים… הנאשמים שלשלו לכיסם הפרטי סכומי עתק. לא רק קיבלו מתת מושחתת", כתב השופט, "אלא דאגו במרבית המקרים לתת בעדה תמורה מלאה לנותני השוחד, תוך פגיעה קשה באינטרס הציבורי… מעשיהם פגעו בטובת העיר אשדוד ותושביה".

השופט ציין כי "הנאשמים פעלו בדרך מתוחכמת, מבלי ליידע איש בנוגע למעורבותם האישית בכל אחד מהפרויקטים. בכך יכלו לפעול בקלות רבה בקידום ענייניהם האישיים, מחוץ לוועדת המשנה ובתוכה. גם כאשר לכאורה הציגו פסאדה (מראית עין, ז.ק) של הימנעות מהשתתפות בישיבה מסוימת בשל ניגוד עניינים, בפועל אחד מהנאשמים נכח בישיבה ודאג היטב לאינטרס של היזם ושל הנאשם האחר".

עוד ציין השופט כי "ההשפעה של כל אחד מהנאשמים על ההחלטות שהתקבלו בוועדה, הייתה עצומה. לא אחת ההחלטות התקבלו בניגוד לעמדות גורמי המקצוע… הנאשם כנפו ניצל את הבנתו ובקיאותו הרבה בתחום על מנת לעטות על השיקולים הזרים שהניעו אותו, כסות של שיקולים ענייניים לרווחת הציבור".

השופט דניאל בן טולילה

לדברי השופט בן טולילה, "בכל הפרויקטים בהם קיבלו הנאשמים שוחד, בוצעו שינויים בתב"ע המקורית, חלקם מרחיקי לכת. כתוצאה מכך, היזמים גרפו לכיסם רווחים עצומים. לא רק תוספות זכויות אושרו… אלא הקופה הציבורית נגרעה במיליוני שקלים נוכח מהלכים שהובלו ונתמכו על ידי הנאשמים… במרבית המקרים, כמעט כשיטה, הנאשמים היו אלו שפנו ליזמים והציעו להיקשר עמם… מתוך ההבנה כי הדבר (הגדלת רווחי היזמים כתוצאה ממדיניות, ז.ק) תלוי בידם בלבד".

השופט הקנה משקל מסוים לתרומתם הציבורית של דרי וכנפו בעיר, ולכך "שהנאשמים צמחו מלמטה, ובעמל רב ובעשר אצבעות הצליחו להתקדם עד אשר אחזו בעמדות ציבוריות משמעותיות… יש להצר על כך שבצע כסף עיוור את עיני הנאשמים וכך גם שכרון כוח", סיכם השופט.

טענות הסנגורים, עורכי הדין רונן טל, ורד אברהם ורון שפירא, על כך שהיזמים "המיליונרים והמיליארדרים", אשר בנו פרויקטים נדל"נים באשדוד, יצאו מהתיק בעבודות שירות וחילוטים כלכליים בלבד, נדחו. השופט ציין כי נותני השוחד הורשעו בפחות פרשות, ובמסגרת הסדרי טיעון בסעיפים כגון "סיוע להפרת אמונים". עם זאת בגזר הדין נלקח בחשבון גילם של הנאשמים ומצב בריאותם.
בנוסף לעונשי המאסר, על דרי הוטלו חילוט וקנס בשווי כ-1.5 מיליון שקל, ועל כנפו חילוט וקנס של 175 אלף שקל. התיק נוהל על ידי עו"ד שלום שיפר מפרקליטות מחוז דרום.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות